در معاملات امروز رخ داد

كاهش نقدینگی در بورس و افت قیمت سهام

كاهش نقدینگی در بورس و افت قیمت سهام ساسان گستر: فعالان بورس تهران در حالی شاهد افت مداوم قیمت سهم ها هستند كه سیاست گذاران اقتصادی كشور تلاش دارند نقدینگی را از بازار ارز به سمت دیگر بازارها همچون بازار پول سوق دهند.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، این روزها كه ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزهای جهان در حال كاهش است، مسئولان به فكر راهی هستند كه بتوانند نقدینگی را از بازار ارز به دیگر بازارها هدایت كنند. یكی از راهكارها افزایش سود سپرده های بانكی است، نرخ هایی كه در اواسط سال قبل با بحث های بسیار زیادی همراه بود و در نهایت تا ۱۵ درصد كاهش پیدا كرد. اما بازار متلاطم ارز ظاهرا كار را به جایی كشانده كه سیاست گذاران پولی دست به دامان بازار پول شوند تا تقاضا را در بازار ارز كاهش دهند.

اما در عین حال افزایش سود بدون ریسك می تواند سرمایه گذاران را به سمت بازار پول سوق دهد و نقدینگی را در بازار سرمایه كم كند. این در شرایطی است كه بیش از نیمی از شركت های بورسی با افزایش نرخ دلار سود حسابداری پیش بینی می كنند. این در شرایطی است كه شرایط خاص اقتصادی و كاهش ارزش پول ملی می تواند ریسك های سرمایه گذاری را بالا ببرد و در نهایت سود حسابداری، به سود اقتصادی منجر نشود و ركود در بازار سهام ادامه دار شود.

امروز از ابتدای باز شدن معاملات بورس تهران شاخص كل روند كاهشی را پیش گرفته و با شیبی حدودا ثابت افت كرد. به صورتی كه در نهایت این شاخص ۳۷۰ واحد افت كرد و به رقم ۹۶ هزار و ۷۷۹ واحدی رسید. همینطور شاخص كل هم وزن هم با افت ۶۱ واحد رقم ۱۷ هزار و ۲۷۲ واحدی همراه شد.

در بازار سراسر قرمز امروز شاخص آزاد شناور ۴۶۱ واحد افت كرد و به رقم ۱۰۳ هزار و ۴۹۴ واحدی رسید و شاخص بازار اول و بازار دوم هر یك به ترتیب ۲۸۶ و ۶۶۶ واحد افت كردند.

فولاد مباركه اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت تهران سه نمادی بودند كه به ترتیب با ۱۰۹، ۶۹ و ۴۰ واحد تاثیر كاهش بر شاخص ها داشتند. در طرف مقابل پتروشیمی جم، ملی صنایع مس ایران و مخابرات ایران به ترتیب با ۷۲، ۵۷ و ۳۱ واحد تاثیر مثبت تلاش كردند كه نگذارند نماگرهای بازار سرمایه بیش از این كاهش یابند.

امروز در گروه فلزات اساسی به جز معدود نمادهایی، مابقی روند كاهشی در قیمت پایانی را تجربه كرده اند و تعدادی از نمادها شاهد افت قیمتی بیش از ۳ درصد بودند. در این گروه بیش از ۴۲ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

امروز در گروه محصولات شیمیایی هم اكثریت سهم ها شاهد افت قیمت بودند در این گروه حدود ۲۶ میلیون سهم به ارزش تقریبی هفت میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه فرآورده های نفتی، كك و سوخت هسته ای هم فعالان بازار شاهد افت یك دست سهم شركت های این گروه بوده اند البته دو نمادی كه در این گروه توانستند از كاهش قیمت سهم در امان باشند، نفت بهران و نفت ایرانول بودند كه هر یك حدود ۱.۵ درصد رشد قیمت داشتند.

در گروه خودرو، ساخت قطعات و همینطور استخراج كانه های فلزی هم شاهد افت قیمت سهم ها بودیم. خودرویی ها امروز شاهد معامله ۱۲۳ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بودند.

حجم معاملات بورس تهران امروز نسبتا پایین بود به صورتی كه ارزش معاملات این بازار به رقم حدود ۱۳۹ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۶۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه نمود.

در فرابورس ایران هم آیفكس در روندی كم سابقه حدود ۱۰ واحد افت كرد و به رقم ۱۰۹۷ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان دست یافت و حجم معاملات این بازار عدد ۱۴۰ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه نمود. همچون نمادهای اثرگذار در آیفكس می توان به پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس و سهامی ذوب آهن اصفهان نام برد.
1397/01/18
14:38:07
5.0 از 5 امتیاز
4707
تگهای خبر: ارز , بازار , پتروشیمی , سهام
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات