رئیس كنفدراسیون صادرات اعلام كرد؛

صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالا

صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالا ساسان گستر: رئیس كنفدراسیون صادرات ایران از كاهش صادرات كالاهای با ارزش افزوده بالا و ارزآور آگاهی داد و اظهار داشت با شرایط كنونی، بعید می باشد به هدف گذاری صادراتی امسال دست یابیم.به گزارش ساسان گستر به نقل از كنفدراسیون صادرات ایران، محمد لاهوتی در تحلیل آمار تجارت خارجی ایران در ۵ ماهه ابتدای سال جاری كه از سوی گمرك منتشر شده است، گفت: آمار تجارت خارجی ۵ ماهه كشور، طبق روال گذشته اعلام شد كه بر اساس آن، مجموع تجارت خارجی كشور به ۳۶ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار رسید كه حجم آن نسبت به ۵ ماهه سال قبل، ۵.۳۴ درصد بزرگتر شده است؛ ولی نسبت به ۴ ماهه امسال كه رشد ۶ درصدی را تجربه كرد، كاهش را نشان می دهد.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینكه مجموع صادرات كشور، ۱۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار بوده، افزود: این حجم حدود ۵ درصد كاهش داشته است؛ در حالیكه این رقم در ۴ ماهه قبل، ۹.۵ درصد بوده است و روند كاهشی تقریبا متوقف شده است؛ بنابراین بعید نیست و انتظار می رود كه در شش ماهه اول سال ۹۶ بتوانیم حداقل نسبت به سال قبل، صادرات برابری داشته باشیم.
وی تصریح كرد: بر اساس آمارهای صادراتی، افزایش صادرات در بخش پتروشیمی را شاهد هستیم كه در چهار ماهه، ۳ درصد منفی بوده است ولی الان ۲۰ درصد رشد مثبت را تجربه می كند؛ در حالیكه كماكان میعانات گازی ۵ درصد نسبت به مدت مشابه، كاهش منفی را تجربه می كند.
به گفته لاهوتی، بیشترین رشد منفی صادرات در ۵ ماهه ابتدای امسال، در بخش سایر كالاها رخ داده است كه متاسفانه این كاهش، دقیقا در مورد سایر كالاهایی رخ داده كه مورد توجه اقتصاد مقاومتی بوده و ارزش افزوده و تولید بیشتر را سبب شده و ایجاد اشتغال كرده است و البته كمتر كالاهای خام را شامل می شود.
وی اظهار داشت: متاسفانه بیشترین رشد منفی را در بخش سایر كالاها با ۹.۳۰ درصد شاهد هستیم كه اگرچه در مدت مشابه ۴ ماهه، حدود ۱۵ درصد رشد منفی به ثبت رسانده بود، اما اكنون این رقم به ۹.۳ درصد رسیده كه از این جهت، كاهش میزان افت صادرات این كالاها، نقطه مثبت آمارها به شمار می رود.
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خاطرنشان كرد: به هرحال كاهش در این بخش به عقیده من سیگنال و آلارم خطری را به سمت دولت نشان می دهد كه در بخشی كه ایجاد اشتغال داشته و ارزآوری و ارزش افزوده بیشتری را برای كشور رقم زده است؛ رشد كماكان عدد بزرگی است كه باید متوجه آن بود.
وی، میانگین قیمتی هر تن كالای صادراتی، ۳۵۸ دلار اعلام كرد و گفت: ۱۹ میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار واردات در ۵ ماهه صورت گرفته كه ۱۶.۴۹ درصد نسبت به ۵ ماه مشابه سال قبل، رشد را نشان می دهد؛ در حالیكه این رقم نسبت به ۴ ماهه ابتدای امسال، ۸ درصد كاهش داشته است. این هم برای كسانی كه معتقدند كاهش واردات باید در سیاستگذاری ها پیگیری شود، سیگنال مثبتی است.
لاهوتی افزایش واردات را مربوط به خودرو، قطعات منفصله و كالاهای سرمایه ای دانست و اظهار داشت: سهم خودرو و قطعات منفصله، كمتر از یك میلیارد دلار بوده كه ۵ درصد از كل واردات را تشكیل می دهد؛ در حالی كه در خبرها خیلی به این مساله پرداخته شده و به این موضوع توجه ویژه شده است؛ به نحوی كه كار تا جایی پیش رفته كه ثبت سفارش واردات خودرو بسته شده و البته به نظر هم می رسد كه یكی از دلایل بسته شدن ثبت سفارش واردات خودرو، همین موضوع بوده است.
وی اظهار داشت: متوسط قیمت هر تن كالای وارداتی ۱۳۶۷ دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸.۸۴ درصد افزایش را نشان می دهد؛ ضمن اینكه عمده اقلام وارداتی كشور را برنج، ذرت دامی، خودرو و قطعات منفصله تشكیل می دهند كه بیشترین حجم را به خود اختصاص داده است.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران، بازارهای صادراتی كشور را چین با ده درصد رشد، عراق با ۴ درصد رشد، كره جنوبی با ۸ درصد رشد و امارات متحده عربی با ۱۴.۵۴- درصد تشكیل داده است كه این تركیب، تنوع بازار را نشان می دهد؛ به نحوی كه كره به سمت شریك اول تجاری ما در حال حركت است و از رده پنجم در ۵ ماهه ابتدای سال گذشته، اكنون به رده سوم رسیده است.
وی افزود: در حقیقت كره جنوبی، هند و تركیه را پشت سر گذاشته است؛ لذا این یكی از نكات مثبتی است كه تجارت ایران در حال حركت به سمت تجارت بهتر است؛ البته عراق بازار مهمی برای ایران به شمار می رود كه رشد داشته است؛ در حالیكه امارات رشد منفی را تجربه می كند كه با توجه به اینكه كشور واسط به شمار می رود و كمتر خریدار اصلی و فروشنده اصلی كالا به ایران است، به نظر می رسد كه تركیب صادراتی نشانگر تجارت مستقیم ایران در دوران پسابرجام است.
لاهوتی گفت: در حوزه واردات نیز همچنان چین، امارات، كره جنوبی، هند و تركیه شركای اول ما به شمار می روند كه البته در این حوزه، امارات در رده سوم قرار گرفته است.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران خاطرنشان كرد: تراز تجاری ۵ ماهه كشور، ۲ میلیارد و ۲۴۹ میلیون دلار منفی به نفع واردات است كه این تراز منفی همواره به غیر از دوره محدودی در سال گذشته، بر تجارت خارجی ما حاكم بوده است؛ البته دلیل اصلی آن، پایین بودن سطح واردات و صادرات در مقیاس جهانی است و تا زمانی كه نتوانیم میزان تجارت را در واردات و صادرات افزایش داده و خود را به سهم ۱.۲ درصدی در تجارت جهانی برسانیم، این تراز منفی می تواند باقی بماند.
لاهوتی ادامه داد: حمایت از تولید صادرات محور و نقشه راه اقتصاد مقاومتی، باید ملاك عمل برای حمایت از واحدهای ظرفیت دار و مزیت دار صادراتی باشد و حمایت نیز به سمت كالای تولیدی صادرات محور و با نگاه درون زا و برون نگر هدایت شود تا بتوانیم از این شرایط خارج شویم، در غیر این صورت روند همینطور خواهد بود و تجارت بزرگتر نخواهد شد.
وی افزود: با توجه به وضعیت شش ماهه اول امسال كه ۵ ماه آن تاكنون پشت سر گذاشته شده و آمارهای مرتبط با آن نیز منتشر شده است، به نظر می رسد كه رسیدن به هدفگذاری سال ۹۶، همچون سال ۹۵ دور از دسترس است.

 

1396/06/11
21:43:41
5.0 از 5 امتیاز
5079
تگهای خبر: صادرات , كالا , تجارت , گمرك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات