بانك مركزی:

مردم در مقابل صرافی ها تجمع نكنند، دلار فقط به متقاضیان قانونی تعلق می گیرد

مردم در مقابل صرافی ها تجمع نكنند، دلار فقط به متقاضیان قانونی تعلق می گیرد ساسان گستر: ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان صرفا به متقاضیان قانونی به منظور فعالیت در حوزه های تجارت و تولید تعلق می گیرد و صرافان مجاز به فروش ارز به شهروندان عادی نیستند.


پس از اجرای یكسان سازی نرخ ارز توسط بانك مركزی و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای هر دلار آمریكا، بازار ارز شاهد تشكیل صف شهروندان در مقابل صرافی ها برای دریافت ارز با نرخ اعلامی بانك مركزی است. این در شرایطی است كه یك مقام آگاه در بانك مركزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه ارز ۴۲۰۰ تومانی صرفا برای متقاضیان واقعی همچون واردكنندگان و صادركنندگان كالا با استفاده از سامانه نیما و برخی صرافی های مجاز تعلق می گیرد، اظهار داشت: بر مبنای اطلاعیه بانك مركزی، هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانكی و صرافی های مجاز قاچاق محسوب شده و نهادهای ذیصلاح با این اشخاص بر مبنای قوانین و مقررات جاری همچون قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز برخورد می كنند.
وی از تصمیم گیری بانك مركزی در ایام آینده برای نحوه و میزان تخصیص ارز مسافری، دانشجویی و درمانی اطلاع داد و تصریح كرد: با عنایت به تصمیمات اخیر بانك مركزی و در جهت یكسان سازی نرخ ارز، خرید و فروش ارز با هدف مبادله در بازار آزاد و خارج از سیستم بانكی جرم محسوب می شود؛ بنابراین به شهروندان سفارش می گردد از تجمع در مقابل صرافی ها خودداری كنند.
پس از اعلام تك نرخی شدن دلار در شب گذشته و تعیین رقم ۴۲۰۰ تومانی برای آن، امروز خیلی از مردم در مقابل صرافی ها برای دریافت دلار صف كشیدند. این در شرایطی است كه طبق بیانیه امروز بانك مركزی تكلیف پرداخت دلار به فعالان بازرگانی و اقتصادی مشخص شده و سامانه "نیما" برای این منظور مشخص شده است. تامین ارز برای مسافران به خارج از كشور، دانشجویان، درمانی و سایر موارد هم مقرر است در مبادی خروجی (فرودگاه ها) برآورده شود كه طبق اعلام بانك مركزی همزمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع رسانی خواهد شد.
با این اوصاف به نظر می رسد كه دیگر بانك مركزی به صرافی ها دلار نخواهد داد و با این كار به دنبال حذف واسطه گری و خرید و فروش ارز در بازار غیر رسمی است و با همین استدلال می توان اظهار داشت كه تجمع مردم در مقابل صرافی ها برای دریافت دلار بی فایده است چون قرار نیست بانك مركزی ارزی در اختیار آنان بگذارد.1397/01/21
16:54:33
5.0 از 5 امتیاز
4768
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات