تایید واردات محصولات تراریخته

تایید واردات محصولات تراریخته ساسان گستر: وزیر جهاد كشاورزی با تایید واردات محصولات تراریخته به كشور، در رابطه با اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی اظهار داشت ما در مرداد ماه پیشنهاد خود را تقدیم دبیرخانه شورای اقتصاد نموده ایم.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت جهادكشاورزی، محمود حجتی در حاشیه كنگره بین المللی علوم باغبانی در جمع خبرنگاران درباره اظهار نظر سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص اینكه ۷۰ درصد تولیدات كشاورزی تراریخته است، گفت: اكنون ما محصولی به عنوان تراریخته در كشور تولید نمی كنیم اما بخشی از محصولات نظیر سویا و ذرت به طور عمده تراریخته هستند كه از طریق واردات تامین می شوند.
حجتی افزود: البته این كالاها برای ورود به كشور باید مقررات بین المللی و فرایندهای قوانین داخلی را طی كنند تا از نظر سبك و مشخصات فنی، ویژگی های لازم را داشته و قابل مصرف باشند. افزود: با توجه به تنوع اقلیم كشور ما دارای مزیت و خاستگاه تاریخی محصولات باغی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه ما در برخی محصولات مثل پسته، انار، زرشك و خرما جزء نخستین تولیدكنندگان و در بیشتر محصولات باغی نظیر سیب درختی، مركبات، انگور و كشمش جزء ۱۰ كشور اول تولیدكننده جهان هستیم.
حجتی اضافه كرد: ما نمی توانیم به یكباره انتظار داشته باشیم كه صادرات محصولات باغی از شكل فله ای خارج شود اما باید امروز بتوانیم محصولات غذایی را در بسته بندی مناسب به مصرف كننده نهایی عرضه كنیم.
وزیر جهادكشاورزی گفت: به طور قطع این كارها باید به تدریج و از روش تعامل با دنیا و براساس سفارش مصرف كنندگان انجام شود و از این رو باید از سرمایه گذاری مشترك و خدمات لجستیك بهره ببریم.
وی با یادآوری اینكه در سال های گذشته رشد خوبی در عرصه صنایع تبدیلی داشته ایم كه باید با قوت آن را ادامه دهیم، اظهار داشت: اگر بناست براساس تقاضای مصرف كننده محصولی را در بازارهای جهانی عرضه كنیم، باید تولید خود را به نوعی با مصرف كنندگان و شبكه های زنجیره ای كه در دنیا وجود دارد، پیوند بزنیم.
وزیر جهاد كشاورزی با بیان اینكه بازرگانان ایرانی در گذشته بیشتر واردات محور بوده و كمتر به حوزه صادرات ورود كرده اند، اظهار داشت: باید به تدریج از حالت سنتی خارج شویم و بتوانیم با شبكه های توزیع كه در سطح كشورهای توسعه یافته به صورت زنجیره ای ایجاد شده با پیوند برقرار كنیم تا بر اساس تقاضای آنها محصول تولیدی خود را بسته بندی یا تبدیل كنیم و در اختیار آنها قرار دهیم كه این امر به تدریج در حال انجام است.
وی ادامه داد: به نسبت آنچه ما تولید می كنیم، هنوز سهم بالایی از محصولات كشاورزی چه برای داخل و چه برای صادرات، به صورت فله ای عرضه می شود كه باید آرام آرام از این شكل خارج شویم.
وزیر جهاد كشاورزی در ادامه درباره نرخ جدید خرید تضمینی گندم قیمت گفت: ما در مردادماه پیشنهاد خود به دبیرخانه شورای اقتصاد ارسال كردیم و امیدواریم به موقع بررسی و هرچه سریع تر اعلام شود.
 

1396/06/13
21:54:55
5.0 از 5 امتیاز
5093
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات