لیلاز در گفت وگو با ایسنا:

انتشار اطلاعات خزانه یك ژست سیاسی نیست

انتشار اطلاعات خزانه یك ژست سیاسی نیست ساسان گستر: یك اقتصاددان می گوید اكنون مصارف ما بیشتر از منابع ما است و ما با كسری شدید منابع روبه رو هستیم و چاره ای نداریم جز اینكه از برخی مصارف خود صرف نظر نماییم. وی با پشتیبانی از اقدام اخیر دولت در انتشار اطلاعات خزانه و ریز پرداختی ها به سازمان ها طبق قانون بودجه، آن را صرفا یك ژست سیاسی ندانست.سعید لیلاز در گفت وگو با ایسنا، درباره اقدام اخیر وزارت اقتصاد درباره انتشار اطلاعات خزانه بیان كرد: اكنون در ایران مسئله جنگ بر سر منابع به وجود آمده است. اتفاقی استراتژیك و ژئوپلتیك رخ داده و آن این است كه از دوران احمدی نژاد مصارف دولت به صورت غیر قابل بازگشتی از دو طیف استخدام ها و اعطای یارانه نقدی افزایش یافته كه هیچ یك از این دو مورد قابل بازگشت نیست.

وی ادامه داد: به موازات افزایش شدید و برگشت ناپذیر مصارف دولت، منابع دولت با استفاده از كاهش درآمدها و كاهش قیمت های جهانی نفت خام به طرز عجیب و برگشت ناپذیری كاهش پیدا كرد؛ به صورتی كه بالاترین درآمد ارزی دولت روحانی از پایین ترین درآمد در اوج دوران تحریم ها كمتر بوده است! ازاین رو ما با یك معضل كسری شدید منابع در برابر افزایش شدید مصارف قرار داریم كه دیگر نمی تواند ادامه پیدا كند.

این اقتصاد دان افزود: اگر ما با وفور نعمت روبه رو بودیم هیچ گاه مشكلاتی پیش نمی آمد. همچنانكه در دولت دوم اصلاحات وقتی وفور منابع محقق شد، دعواهای سیاسی فروكش كرد و طرفین بر اقتصاد كشور متمركز شدند. به قول بارت ویت من روستو(اندیشمند و اقتصاددان)، وفور گرفتاری ها را می پوشاند. ما با كمبود منابع روبه رو هستیم و الان راهی به جز شفاف سازی و حتی ریاضت اقتصادی نداریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: معتقدم باید كمربندها را سفت كرد. در نظر بگیرید اكنون حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیار تومان به منابع عمرانی تخصیص داده شده است. این مبلغی كه دولت می دهد، با عنایت به كاهش سرمایه گذاری در كشور به مقدار كافی نیروی كار وارداتی را پوشش نمی دهد.

وی ادامه داد: در نظر بگیرید كه ما اكنون شش میلیون دانشجو در كشور داریم. به این مفهوم كه سالانه ۱.۵ میلیون نفر از دانشگاه ها در ایران فارغ التحصیل و عمده این افراد وارد بازار كار می شوند. اگر بخواهیم برای این افراد اشتغال زایی نماییم دست كم به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم؛ در حالیكه هیچ گاه در تاریخ ایران بیش از ۱۳۵ تا ۱۴۰ میلیارد دلار جذب سرمایه اعم از داخلی و خارجی نداشته ایم. اكنون عدد سرمایه گذاری در ایران در حدود ۸۵ تا ۹۰ میلیارد دلار است. یعنی ما نصف میزان مورد نیاز خود هم نمی توانیم سرمایه گذاری جذب نماییم. بدین سان كشور در معرض بحران فزاینده وحشتناك قرار دارد و اگر اكنون دست به جراحی عمیق نزند، ممكن است تبدیل به یك معضل لاینحل شود و حتی این احتمال وجود دارد كه نرخ بیكاری از ۱۲ درصد كنونی به ۲۰ درصد برسد.

لیلاز اظهار داشت: تاكید می كنم وقتی تصمیم گرفته می گردد كه اطلاعات خزانه به صورت شفاف منتشر شود، این دیگر یك ژست سیاسی نیست. دولت باید برای مردم و حكومت روشن كند كه اكنون راهی جز شفافیت وجود ندارد. روحانی باید با شجاعت و صراحت مطرح كند كه مسئله ما این است كه منابع ما با مصارفمان همراه نیست. حالا باید بین مصارف دست به انتخاب زد كه كدام برای كشور واجب تر است. اگر قرار باشد من نظر كارشناسی بدهم، پیشنهاد می كنم دولت نباید به جز سه حوزه هزینه ی دیگری پرداخت كند.

این اقتصاددان درباره سه هزینه ضروری كشور اظهار داشت: یكی از این بخش ها مربوط به هزینه های دفاعی كشور است. همینطور هزینه دستمزد كاركنان دولت یكی از هزینه هایی است كه باید پرداخت شود و به هیچ وجه هیچ دستمزدی نباید قطع شود. این مسئله با امنیت ملی ما برخورد می كند. سومین بخش هم بخش هزینه های عمرانی است و باید برای باقی بخش ها فكری جدی كرد.

وی با بیان این كه دیگر نمی توان اصلاحات را به عقب انداخت، خاطرنشان كرد: تابحال هم اشتباه كردیم كه اصلاحات اساسی را به عقب انداختیم. اكنون كشور نمی تواند مصارف خویش را بپوشاند. حالا این مسائل داخلی را بگذارید در كنار مسائل جدید جنگ سرد كه در دنیا شكل گرفته است.

لیلاز بیان كرد: این حرف روحانی كه می گوید ما مصارف را باید پایین آورده و منابع را بالا بسیار حرف درستی است و هرقدر این كار دیرتر صورت گیرد، لزوم آن هم فوری تر می گردد و هم شدیدتر. ببینید برخی موارد را دولت باید در دستور كار قرار دهد زیرا در غیر این صورت بعدها تبعات آن را خواهد دید. مثلا اگر در حالیكه قیمت بنزین باید لیتری ۱۵۰۰ تومان شود به این كار تن ندهیم چاره ای نداریم جز اینكه سال آینده آن را ۲۵۰۰ تومان نماییم چون چاره ای برای آن وجود ندارد.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اخیرا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از انتشار پرداخت های خزانه داری كل كشور و در دسترس قرار گرفتن این اطلاعات برای عموم مردم اطلاع داد.1397/02/04
16:03:48
5.0 از 5 امتیاز
4548
تگهای خبر: دلار , دولت , سرمایه گذاری
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات