اوراق تسهیلات مسكن روی خط ثابت

پرداخت ۱۳ میلیون برای وام ۱۰۰ میلیونی

پرداخت ۱۳ میلیون برای وام ۱۰۰ میلیونی ساسان گستر: مدتی است نوسانات قیمت اوراق تسهیلات مسكن زیاد نیست و قیمت آن حدودا حدود ۶۴ تا ۶۶ هزار تومان داد و ستد می گردد. مجردهای تهرانی می توانند برای وام ۶۰ میلیونی مسكن حدود ۸ میلیون تومان اوراق و همینطور متاهل ها باید برای وام ۱۰۰ میلیونی حدود ۱۳ میلیون تومان تسه خریداری كنند.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، هم اكنون قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسكن فروردین ماه ۱۳۹۷ حدود ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسكن خرداد ماه ۱۳۹۶ حدود ۶۶ هزار و ۳۰۰ تومان است.

قیمت این اوراق هم اكنون عموما از ۶۴ هزار تومان تا ۶۶ هزار و ۶۰۰ تومان متغیر است، البته اوراق ۶۳ هزار تومانی هم وجود دارد كه زمانی به باطل شدن آن ها نمانده است.

چند هفته ای است كه قیمت اوراق تسهیلات مسكن نوسانات چشم گیری نداشته، اما در ابتدای سال جاری با افزایش قیمت دلار، تسه با افت قیمت رو به رو بود. در عین حال با خبر دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت تسه برای بار دیگر افزایش نسبی را تجربه نمود و به حدود ۶۵ هزار تومان رسید.

با توجه به قیمت حال حاضر اوراق تسه، برای محاسبه هزینه وام مسكن قیمت اوراق ۶۵ هزار تومانی را اگر مبنا قرار دهیم با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، باید ۱۳ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی خریداری كرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن به علاوه جعاله حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت خواهند كرد.

همچنین زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند كه با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون تومان پرداخت كنند.

علاوه بر این زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند همینطور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازند. این زوج ها در مجموع برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت كنند.

مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت كنند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسكن توسط بانك مسكن منتشر می گردد. علاوه بر این بانك ملی هم اخیرا آغاز به انتشار این اوراق كرده است. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی كه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.
1397/03/02
16:23:58
5.0 از 5 امتیاز
4342
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , دلار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات