افزایش روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا

افزایش روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا به گزارش ساسان گستر واردات اتحادیه اروپا از ایران در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ حدود ۵ برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.


روابط ایران و اتحادیه اروپا با همكاری های دو طرف اوج می گیرد. درست بعد از اینكه مذاكرات رسمی گمرك جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا برای گسترش مناسبات گمركی و توسعه و تسهیل تجارت در بروكسل انجام شد. این مذاكره میان مسعود كرباسیان، رییس كل گمرك ایران و مدیر كل گمرك و مالیات اتحادیه اروپا صورت گرفت.
همكاری های ایران و اتحادیه اروپا در حالی قرار است بیشتر شود كه براساس گزارش های منتشر شده، واردات اتحادیه اروپا از ایران در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ با رشد حدود ۵ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۳.۴۱۳ میلیارد یورو رسید. بر اساس این گزارش مبادلات دو طرف از 2.887 میلیارد یورو در 4 ماهه نخست 2016 به 6.557 میلیارد یورو در 4 ماهه نخست امسال رسیده است.
از طرف دیگر هم، صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه های ژانویه تا آوریل 2017 با رشد 44 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 3.144 میلیارد یورو رسیده است. در 4 ماهه نخست 2016 صادرات اتحادیه اروپا به ایران 2.17 میلیارد یورو اعلام شده بود.
آنطور كه گفته می شود، بعد از برجام و لغو تحریم های نفتی، واردات اتحادیه اروپا از ایران رشدی زیادی داشته است. همچنین هم بیشترین كشوری كه در اتحادیه اروپا از ایران واردات داشته، ایتالیا است. ایتالیا در سه ماهه نخست سال قبل 121 میلیون یورو كالا از ایران وارد كرده بود كه این رقم با ازسرگیری خرید نفت ایران در 4 ماهه نخست 2017 بالغ بر 8.2 برابر شده و به یك میلیارد یورو رسیده است.
سال گذشته هم منوال به همین صورت بود و ایتالیا مهمترین خریدار اروپایی برای محصولات ایرانی بود. در نیمه اول سال 95، صادرات ایران به این كشور 261میلیون و 517هزار دلار بوده؛ این در حالی است كه در مدت مشابه سال 94، صادرات ایران به این كشور 226میلیون دلار بود. به این ترتیب صادرات به این كشور طی این مدت 15.76درصد رشد داشته است.
همچنین در شش ماه اول سال 95، اسپانیا با خرید 149 میلیون دلاری كالای ایرانی در رتبه دوم كشورهای هدف عضو اتحادیه اروپا قرار گرفت. در حالی كه این میزان در مدت مشابه سال 94 به ارزش 117 میلیون و 642هزار دلار بوده است. سومین كشور در اتحادیه اروپا كه بیشترین واردات را از ایران داشته، آلمان است.
به این ترتیب چند وقتی می شود كه روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا رو به بهبود گذاشته است. حالا هم مهمترین محورهای مذاكرات انجام شده بین رییس كل گمرك ایران و مدیر كل گمرك و مالیات اتحادیه اروپا شامل بررسی نحوه تبادل الكترونیكی اطلاعات، موضوع فعالان اقتصادی مجاز، همكاری های آموزشی و پژوهشی، همكاری های مشترك در جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تخلفات گمركی بود.
كرباسیان، رئیس كل گمرك ایران در اجلاس شورای سازمان جهانی گمرك پیشنهاد داد كه كنوانسیون ها و توصیه نامه های سازمان جهانی گمرك باید همگام با پیشرفت فناوری اطلاعات تغییر كند.
1396/04/17
16:02:51
5.0 از 5 امتیاز
4701
تگهای خبر: واردات , صادرات , گمرك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات