پورابراهیمی: بازار ارز مدیریت شود سایر بازارها قابل كنترل است

پورابراهیمی: بازار ارز مدیریت شود سایر بازارها قابل كنترل است ساسان گستر: رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به رسمیت شناختن بازار ثانویه را برای ارز را راهكار مدیریت بازار ارز و سایر بازارها دانست و بر لزوم تحقق مطالبه بحق بازاریان با روش های منطقی تاكید نمود.محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: طبیعتا انتظار است دولت با یك رویكرد منطقی و كارشناسی به مباحث اقتصادی بپردازد. هم اكنون دولت در فضایی نرخ ثابت برای ارز اعلام نموده كه هر آنچه غیر از این نرخ باشد تخلف، جرم و قاچاق بشمار می رود در حالیكه مكانیزم بازار با این روش كار نكرده و دولت هم نمی تواند تقاضا را با ارز ۴۲۰۰ تومان جواب بدهد، همین امر سبب تولید خلاء جدی در چرخه فعالیت اقتصادی و تولید مشكلاتی شده است.

وی خاطرنشان كرد: سیاستی كه دولت نرخ واحد را برای ارز اعلام نموده نمی تواند پاسخگوی تقاضا باشد و تبعات سنگینی به دنبال دارد، همچنان كه آثار و نتایج ناشی از این وضعیت عدم مدیریت بازار را به دنبال داشته است. ما در جلسه روز یكشنبه هم به دولت گفتیم كه بازار می گوید امكان خرید و فروش وجود ندارد و واردات دچار مشكل است، دولت هم به جز نرخ ۴۲۰۰ تومان را برای ارز به رسمیت نمی شناسد و در واقع مكانیزم بازار را قبول ندارد. طبیعتا دولت مكلف است بازار ثانویه ارز را به رسمیت بشناسد و مكانیزم اجرایی مشخصی برای آن تعریف كند.

پورابراهیمی با اشاره به اینكه با كتمان بازار ثانویه ارز مشكل اقتصادی كشور حل نمی گردد، اظهار داشت: آنچه هم اكنون اتفاق می افتد نارضایتی بازار به خاطر سیاست های غلط دولت و اصرار بیش از اندازه دولت به این سیاست ها بدون دلیل كارشناسی است، من فكر می كنم این مشكل قابل حل است. لازم است قیمت تعادلی برای ارز بر مبنای آنچه بازار تنظیم می كند به رسمیت شناخته شود. هم اكنون ما اجازه كشف قیمت نمی دهیم، عملیات صورت نمی گیرد و فساد تولید می گردد. تك نرخی بودن راهكار درستی در این شرایط نیست؛ باید دو نرخ داشته باشیم؛ یكی برای كالاهای اساسی و مواد اولیه و دارو كه لزوم مردم است و دولت هم باید نظارت كند تا اقلام با همین قیمت به دست مردم برسد و غیر از این باید یك قیمت تعادلی برای ارز شناسایی شود چون كه جلوی عرضه و تقاضا را نمی گردد بست.

رییس كمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینكه قیمت سكه هم متاثر از بازار ارز بوده، خاطرنشان كرد: اگر ما بازار ارز را مدیریت نماییم همه بازارها قابل مدیریت است، امكان دارد بخشی از بازار بحث های هیجانی، سیاسی بازی و سفته بازی باشد یا عده ای سودجویی كنند و التهاب را بالا برند. بطور قطع با این بخش باید برخورد شود.

وی افزود: تاخیر در به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز به جز هزینه هیچ چیزی نداشته و در صورتی كه این اتفاق بیفتد شرایط قابل كنترل خواهد بود.

نماینده مردم كرمان در مجلس با اشاره به اینكه دشمن می خواهد التهابات را به فضای اقتصادی سوق دهد، تصریح كرد: ما دولت را نقد می نماییم و راهكارهای خویش را عرضه می نماییم اما در عین حال باید مراقب باشیم سوژه ای برای سوء استفاده به دست دشمنان ندهیم؛ چون كه در این صورت آنچه اتفاق می افتد به نفع بازار، كشور و فعالان اقتصادی نیست و اگر فضا تشنجی شود مشكلی حل نخواهد شد؛ ازاین رو باید به روش منطقی به دنبال تحقق مطالبه بحق بازاریان باشیم.
1397/04/07
13:36:26
5.0 از 5 امتیاز
4538
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات