مقامات سعودی سكوت كردند؛

كاخ سفید: عربستان گفت تولید خویش را ۲ میلیون بشكه بالا می برد

كاخ سفید: عربستان گفت تولید خویش را ۲ میلیون بشكه بالا می برد ساسان گستر: كاخ سفید روز یكشنبه اعلام نمود كه پادشاه عربستان سعودی به رییس جمهور ترامپ قول داده است كه می تواند در صورت ضرورت تولید نفت خویش را افزایش دهد و این كشور ۲ میلیون بشكه در روز ظرفیت ذخیره دارد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر به نقل از رویترز، كاخ سفید روز یكشنبه در بیانیه ای اعلام نمود كه پادشاه عربستان سعودی به رییس جمهور ترامپ قول داده است كه می تواند در صورت ضرورت تولید نفت خویش را افزایش دهد و این كشور ۲ میلیون بشكه در روز ظرفیت ذخیره دارد.
بیانیه كاخ سفید می گوید: ملك سلمان تایید كرده است كه عربستان ۲ میلیون بشكه ظرفیت تولید ذخیره دارد كه در موقع ضرورت می تواند به صورت هوشمندانه برای متوازن كردن بازار از آن استفاده نماید.
این درحالی است كه یك منبع مطلع از برنامه تولید عربستان سعودی، این هفته به رویترز اطلاع داده بود كه این كشور درنظر دارد این ماه تولید خویش را ۲۰۰ هزار بشكه در روز افزایش دهد.
عربستان سعودی به همراه سایر تولیدكنندگان اوپك و غیراوپك و روسیه، در ۲۲ ژوئن توافق كردند كه تولید خویش را در مجموع بین ۷۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشكه در روز بالا ببرند. ازاین رو هرگونه افزایش ۲ میلیون بشكه ای تولید نفت، حداقل ۲ برابر انتظار بازارها خواهد بود.
در بیانیه كاخ سفید، توییت ترامپ كه در اوایل امروز انتشار یافته بود هم نمایش داده شده است. ترامپ در این توییت گفته بود كه عربستان سعودی بطور قطع با افزایش تولید موافق است.
«همین حالا با ملك سلمان از عربستان سعودی صحبت كردم و به او توضیح دادم كه به دلیل به هم خوردن اوضاع و اختلال در تولید ایران و ونزوئلا، من از عربستان سعودی می خواهم كه تولید خویش را افزایش دهد، شاید تا ۲ میلیون بشكه... تا اختلال تولید را جبران كند... قیمت ها خیلی بالاست! او قبول كرد.»
در توییت ترامپ آمده است كه تولید اضافی سعودی ها، افت تولید ایران بعد از تحریم های آمریكا را جبران خواهد نمود.
ترامپ در این توییت دقیقا مشخص نكرده است كه ۲ میلیون بشكه اضافی تولید روزانه هستند، اما تقاضای روزانه جهان به ۱۰۰ میلیون بشكه در روز نزدیك می گردد.
رسانه های سعودی گزارش دادند كه در تماس تلفنی مورد اشاره ترامپ، پادشاه عربستان و ترامپ بر ضرورت حفظ پایداری بازارهای نفت و تلاش كشورهای تولیدكننده نفت برای جبران هرگونه كمبود، تاكید كرده اند.
در همین حال، بیانیه گزارش شده توسط رسانه های سعودی ها به تمایل عربستان سعودی برای افزایش تولید تا ۲ میلیون بشكه در روز، اشاره ای نكرده است. مقامات عربستان هم اظهار نظری نكرده اند.
هفته گذشته یك منبع مطلع از برنامه تولید عربستان سعودی به رویترز اطلاع داد كه ریاض به دنبال این است كه در ماه جولای تولید خویش را به ۱۱ میلیون بشكه در روز افزایش دهد. این میزان بالاترین سطح تولید تاریخ این كشور است و ۲۰۰هزار بشكه در روز از ركورد ۱۰.۸ میلیون بشكه در روز ماه ژوئن هم بالاتر خواهد بود.
عربستان سعودی دارای حداكثر ظرفیت تولید پایدار ۱۲ میلیون بشكه در روز است. اما هیچ گاه این سطح تولید را تست هم نكرده است.
آمریتا سن، تحلیل گر شركت مشاور انرژی اسپكتس، می گوید: ما در قلمرویی ناشناخته خواهیم بود. درحالی كه عربستان سعودی در مقام نظریه و حرف، این ظرفیت را دارد، اما برای این كه این بشكه های اضافی به واقعیت تبدیل شوند، پول و تا یك سال زمان لازم است.
نماینده ایران در اوپك، حسین كاظم پور اردبیلی، ایالات متحده و عربستان سعودی را متهم كرده است كه تلاش دارند قیمت های نفت را بالا ببرند. او اظهار داشت كه هر دو كشور بر خلاف اصل اوپك عمل می كنند.
او به رویترز اظهار داشت: اگر این اتفاق بیافتد به این مفهوم است كه ترامپ از عربستان سعودی می خواهد از اوپك خارج شود.
او ادامه داد: من مطمئن هستم در حالیكه عربستان سعودی اعلام نموده است كه در ماه جولای تولید خویش را افزایش خواهد داد، قیمت نفت در بازار تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت. این بین این دو كشور مدیریت شده است تا جیب بقیه دنیا را خالی كنند.

1397/04/10
14:22:27
5.0 از 5 امتیاز
4786
تگهای خبر: بازار , تولید , نفت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات