در صحن علنی مجلس مطرح شد؛

گلایه زنگنه از تولیدكنندگان داخلی، ماجرای ضرر ۵۰۰ میلیون دلاری

گلایه زنگنه از تولیدكنندگان داخلی، ماجرای ضرر ۵۰۰ میلیون دلاری ساسان گستر: وزیر نفت اظهار داشت: چندی قبل قرارداد ۱۰ میلیون یورویی برای ساخت پمپ پروتان و بوتان با شركت های داخلی بستیم اما به خاطر تاخیر یك ساله این شركت ها در تحویل پمپ، ۵۰۰ میلیون دلار ضرر كردیم.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی سوالات نادر قاضی پور نماینده ارومیه و علیرضا محجوب نماینده تهران از وزیر نفت در دستور كار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
این سوالات در مورد علت واردات بی رویه پمپ های صنعتی بی كیفیت از چین و عدم پشتیبانی از شركت های تولیدكننده داخلی و همینطور عدم نظارت وزارت نفت در پالایشگاه ها جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدكنندگان قیر بود.
در ابتدای جلسه نادر قاضی پور اظهار داشت: با عنایت به اینكه شركت های داخلی توان تولید پمپ های مختلف صنعتی را جهت بهره برداری در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز دارند، و هم اكنون پمپ های صنعتی تولید داخل در پالایشگاه تهران، پالایشگاه های فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال استفاده است، متاسفانه پیمانكاران فازهای مختلف پارس جنوبی همچنان با بی توجهی به محصولات با كیفیت داخلی با واردات بی رویه محصولات چینی علاوه بر خروج ارز از كشور، زمینه بی كاری خیلی از جوانان را فراهم آورده اند.
وی خاطرنشان كرد: یكی از لزوم های اقتصاد مقاومتی، كاهش واردات به خصوص واردات كالاهایی كه امكان تولید آن در داخل وجود دارد، است.
قاضی پور خطاب به زنگنه اظهار داشت: شما كاركنان مومن را خانه نشین كرده اید و شركت های مهم را به دست افراد ناكارآمد داده اید.
نماینده مردم ارومیه اظهارداشت: خیلی از كارشناسان وزارت نفت فرزندان خویش را برای تحصیل به كشورهای غربی فرستاده اند. تعداد زیادی از فرزندان این افراد بورسیه شركت های چند ملیتی هستند.
وی اظهار داشت: بیشترین تجهیزات وزارت نفت از كشور انگلیس خریداری می گردد. علت سفرهای كارشناسان وزارت نفت و خانواده هایشان به كشور انگلیس وابستگی آنها به این شركت ها است.
وی خاطرنشان كرد: چرا پتروشیمی ها به دنبال چشم آبی ها و خارجی ها هستند؟
در ادامه بیژن زنگنه وزیر نفت اظهار داشت: طی سالهای اخیر بیش از یك میلیون تن سفارش به كارخانه های داخلی داده ایم و ۵۵۰ میلیون یورو قرارداد تولید لوله های بدون درز با شركت های داخلی به همراه شریك محترم خارجی منعقد كردیم. طبق قانون باید یكصد میلیون یورو سرمایه گذاری داخلی برای تولید لوله های بدون درز صورت گیرد. در دوره قبلی تحریم ها برای تامین این لوله ها دچار مشكل شده بودیم كه با این قرارداد و تولید داخلی این لوله ها مشكلات حل شد.
وی تصریح كرد: واردات سایزها و اندازه هایی كه لوله بدون درز در داخل تولید می گردد ممنوع می باشد.
وزیر نفت خاطرنشان كرد: برخی فكر می كنند كاهش خریدهای وزارت نفت از كارخانه های داخلی به علت خرید از خارج است اما بنده سربسته می گویم كه وزارت نفت فقط ۳ هزار میلیارد تومان بدهی قطعی به پیمانكاران دارد. به خاطر كمبود منابع به كارخانه های داخلی سفارش نمی دهیم نه به علت اینكه از خارج خرید می نماییم.
وی با اشاره به تاكیدات قاضی پور بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یك بسته به هم پیوسته است و فقط به معنای ارجاع كار به پیمانكاران داخلی نیست بلكه برلزوم افزایش صادرات و تامین سوخت داخل هم تاكید می كند.
زنگنه پمپ ها را قلب صنعت نفت خواند و اظهار داشت: كیفیت پمپ بسیار مهم می باشد. قبل از این دولت واردات هرگونه پمپ را ممنوع اعلام نموده بود.
وی اظهارداشت: شركت های درجه یك داخلی از تولیدكنندگان داخلی پمپ می خرند. من اسم سازنده را نمی برم چون اراده ام پشتیبانی از داخل است اما واحدهای در حال احداث صنعت نفت جای تست و آزمون نیست. شركت های داخلی اگر مشكل تكنولوژی دارند باید حل كنند.
وزیر نفت اظهار داشت: چندی قبل قرارداد ۱۰ میلیون یورویی برای ساخت پمپ پروتان و بوتان با شركت های داخلی بستیم اما به خاطر تاخیر یك ساله این شركت ها در تحویل پمپ، ۵۰۰ میلیون دلار معادل هزار میلیارد تومان پول از بین رفت. چه كسی جواب این ضرر را می دهد؟
زنگنه اظهارداشت: پمپ های آب آتش نشانی كه در واقع سیستم دفاعی وزارت نفت در برابر حریق است هم پیچیدگی های خاص خویش را دارد. به شركت های داخلی سفارش ساخت این پمپ ها را دادیم اما آنها هم دچار مشكل شدند.
وی از نمایندگان خواست از صنعت نفت بعنوان بزرگترین تولیدكننده دفاع كند.
وزیر نفت در مورد تحویل قیر هم اظهار داشت: قرار بود در سال ۹۶ میزان ۲۴۰۰ میلیارد تومان قیر تحویل داده شود. امسال هم وزارت نفت مكلف به تحویل ۳ هزار میلیارد تومان قیر شده است.
وی تصریح كرد: وزارت نفت باید به پالایشگاه های خصوصی پول بدهد تا قیر بسازند تا امسال منبع مالی این حكم مشخص نبود. امسال این منبع مشخص شد.
زنگنه اظهار داشت: پتروشیمی ها و پالایشگاه ارتباطی با وزارت نفت ندارند و خصوصی سازی خاصی شده اند. این كارخانه ها به حال خود رها شده اند و هر كاری دلشان می خواهد انجام می دهند. ما هم كاری از دستمان بر نمی آید.
وی خطاب به قاضی پور اظهار داشت: من از شما گله دارم. چرا می گوئید مافیای باشگاه نفت و نیرو؟ افراد حاضر در این باشگاه افراد محترمی هستند. این اظهارات شما قابل پیگیری می باشد. اگر مستنداتی دارید به قوه قضائیه عرضه دهید.
در ادامه نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه اظهار داشت: وزیر قبلی هم از بنده شكایت نمود. شما هم شكایت كنید.
این نماینده مجلس افزود: كار در وزارتخانه شما به جایی رسیده كه شركت های خارجی تصمیم می گیرند كه كدام شركت ایرانی با آنها در پروژه ها همكاری كند.
وی خاطرنشان كرد: روزی مصدق صنعت نفت را ملی كرد. به نظر می آید امروز آقای زنگنه صنعت نفت را غیرملی كرده است.
قاضی پور اظهار داشت: هم اكنون وزارت راه و شهرسازی برای تامین قیر مورد نیاز جهت انجام راهسازی و آسفالت به خصوص در مناطق محروم دچار مشكل شده است، تامین مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید قیر بر عهده پالایشگاه ها می باشد ولی متاسفانه پالایشگاه ها از تحویل ماده اولیه مورد نیاز پیمانكاران تولید قیر امتناع می كند.
وی خطاب به زنگنه اظهار داشت: چرا به فعالیت پالایشگاه ها كه نفت كشور بعنوان سرمایه ملی در اختیارشان قرار گرفته است، نظارت نمی كنید؟
در آخر قاضی پور اعلام نمود از پاسخ های وزیر قانع نشده است و وارد بودن سوال به رای نمایندگان مجلس گذاشته شد.
نمایندگان هم با ۸۷ رای موافق، ۸۹ رای مخالف، ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در مجلس، سوال از وزیر نفت را وارد ندانستند.

1397/05/02
14:03:24
5.0 از 5 امتیاز
4872
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات