رئیس اتحادیه مشاوران املاك؛

مردم توان خرید مسكن ندارند، كمبود ساخت و ساز و خلاء قانونی مالیاتی

مردم توان خرید مسكن ندارند، كمبود ساخت و ساز و خلاء قانونی مالیاتی ساسان گستر: رئیس اتحادیه مشاوران املاك با اشاره به اینكه قدرت خرید مسكن در جامعه پایین آمده و مردم توان خرید ندارند، افزایش قیمت مسكن را ناشی از كمبود ساخت و ساز و خلاء قانونی مالیات بر خانه های خالی دانست.به گزارش گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی قلی خسروی در برنامه گفتگوی ۱۸: ۳۰ شبكه خبر با بررسی عوامل افزایش قیمت مسكن و راهكارهای ساماندهی این بازار با اشاره به اینكه باید پیش بینی نمود كه جامعه چه مقدار نیاز به مسكن دارد، تصریح كرد: بر مبنای آمار ساخت و ساز و خانوارهای اجاره نشین می توان مقدار نیاز سالانه جامعه به مسكن را مشخص كرد.
وی با اشاره به جهش قیمت مسكن در سال های ۶۸، ۸۶، ۹۱ و ۹۷ اظهار داشت: تا كنون برای جلوگیری از خالی بودن واحد های مسكونی راهكاری اندیشیده نشده است. تنها راهكار جلوگیری از خالی مانده واحد ها، گرفتن مالیات از خانه های خالی است. شهرداری ها با دادن آمار تعداد جواز ساخت و ساز به اداره مالیات می توانند از خالی مانده واحد ها جلوگیری نمایند.
خسروی با اشاره به اینكه خالی نگه داشتن واحد تولید شده به امید گران شدن نوعی احتكار است اضافه كرد: باید كاری كرد هیچ فردی انگیزه خالی نگه داشتن واحد مسكونی را نداشته باشد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك اضافه كرد: در كشورهای پیشرفته خانه های تولید شده كد رهگیری دارند كه موقعیت واحد تولید شده و فروش یا اجاره آن مشخص است.
مصطفی قلی خسروی به ایجاد زمینه های رشد معقول ساخت و ساز با میزان تقاضا در جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: زیرساخت های پیش فروش منازل مسكونی آماده نیست.
وی، افزایش قیمت مسكن در سال ۹۷ را ناشی از كمبود ساخت و ساز و همینطور خلاء قانون برای گرفتن مالیات از واحد های تولید شده خالی، دانست و اظهار داشت: قیمت مسكن در مناطق ۵، ۱۲ و ۲۲ بیشتر از مناطق دیگر شهر تهران جهش قیمتی داشت كه علت آن را تعداد جمعیت، بافت سنتی و مذهبی و همینطور نزدیكی به بازار تهران می توان عنوان نمود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك با تاكید بر اینكه مشاوران املاك دخالت و تاثیری در افزایش قیمت ها ندارند، افزود: قدرت خرید مردم پائین آمده و مردم توان خرید واحد مسكونی را ندارند.
وی با اشاره به اینكه مسكن بزرگترین نیاز مردم در سبد خانوار است، اظهار داشت: برای ساماندهی بازار اجاره هم می توان مانند تركیه مناطقی را بعنوان مناطق اجاره نشین تعبیه كرد.

1397/06/08
19:39:55
5.0 از 5 امتیاز
4696
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت و ساز
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات