سود بانكی هم سد راه دلار نشد

سود بانكی هم سد راه دلار نشد ساسان گستر: گرچه نگرانی از هجوم سپرده های بانكی سررسیده شده به سمت بازار ارز، بانك ها را وادار به بالابردن نرخ سود و تحمیل زیان ناشی از آن، برای نگه داشت منابع كرد؛ اما در همین بین و در زمانی كه مردم در تردید برای ورود به بازار پر ریسك ارز یا ماندن در بانك ها بودند، برخی نشانه ها و خبرها تصمیم گیری آنها را آسان تر كرده و تا حدی بازار ارز را به سود بانكی ترجیح دادند.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در آستانه سررسید حساب های سپرده ای كه بانك ها در شهریورماه سال قبل و پیش از كاهش دستوری نرخ سود بانكی (حداكثر ۱۵ درصد) با سودهای بالا باز كرده بودند، بانك مركزی به آنها اعلام كرد كه می توانند این سپرده ها را تا یك ماه دیگر تمدید كنند. دلیل هم این بود كه در جریان التهابات بازار ارز و در زمانی كه تمایل برای ورود منابع به این بازار بالا بود، شبكه بانكی بتواند با جذب و نگهداری سپرده ها مانع از خروج پول و حركت به سمت بازار ارز و سكه و تشدید نوسان شود؛ از این رو بانك ها نرخ سود در حساب های سپرده را در فاصله دوم شهریورماه به بعد افزایش داده و حتی سپرده های با سود ۲۳ درصدی افتتاح كردند.

گر چه این نرخ سود تا پنج درصد بالاتر از سود تسهیلات ۱۸ درصدی فعلی بوده و زیان بالایی را به بانكها تحمیل می كند، ولی ظاهرا ترجیح بر این بود كه به هر ترتیبی شده سپرده ها در شبكه بانكی مانده و كمتر وارد بازارهای دیگر شود. اما در همین زمان بود كه برخی خبرها و نشانه ها بار دیگر هیجان برای تقاضای دلار را افزایش داد و بازار را دستخوش نوسانات تندی كرد. ظاهرا بار دیگر سپرده های بانكی به سمت بازار ارز حركت كرده و مردم ترجیح داده اند سرمایه گذاری را برای دلار انجام دهند. این در شرایطی است كه حتی مشاهدات میدانی از بازار ارز در ایام اخیر هم از این حكایت داشت كه مردمی كه برای خرید آمده بودند، اغلب چك های بین بانكی به همراه داشته و حتی اظهار می كردند كه بخشی از سپرده بانكی را برای خرید ارز آورده اند!

تا حدود دو هفته اخیر قیمت دلار برای مدتی بین ۱۰ هزار تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان در حال معامله بود، ولی پس از برخی اعلام نظرها و نرخ گذاری ها جریان بازار معكوس شد. به اعتقاد تحلیلگران بازار، واكنش های برخی مسئولان همچون بانك مركزی اثرگذار بوده و به بازار پیام خطر داده است. این در شرایطی است كه گفت وگو با برخی مدیران بانكی برای پیگیری جریان تغییر سپرده ها در مدت اخیر و اثر آن بر بازار ارز با توضیحاتی از جانب آنها همراه بود؛ به صورتی كه اظهار می كنند كه هر چند به نظر نمی رسیده است تا تمامی سپرده گذاران مایل به تمدید حساب های خود حتی با سودهای بالاتر باشند، اما این انتظار وجود داشت كه تا حدی مانع از التهاب بازار ارز شوند كه در ابتدا تا حدی هم این گونه پیش رفت و با این حال كه حساب ها در خود بانك ها ثابت نماند و بین بانك ها جابه جا شد، ولی تا حدی در شبكه بانكی ماندگار بود؛ اما در ادامه زمانی كه بانك مركزی به صراحت اعلام نمود كه قرار نیست ارزی به بازار تزریق شود، این نشانه ای برای مردم و فعالان بازار ارز بود كه امكان دارد با كمبود ارز مواجه شده و باید نیاز خویش را به سرعت تامین كنند. از جانب دیگر این انتظار وجود داشت كه با كاهش عرضه، قیمت ها بالاتر برود؛ از این رو تقاضا برای خرید در بازار با خارج كردن منابع از حساب های سپرده بالا رفت و در كنار آن برخی خبرهای هیجانی دیگر باعث شد تا دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در هفته گذشته افزایش یابد.

همچنین پس از آنكه بازار تا حدی تعدیل و تا ابتدای هفته قیمت ها تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان كاهش یافته بود، بار دیگر شاهد بهم ریختگی بازار و رشد قیمت دلار تا ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان هم بودیم. دلیل این مورد هم از نگاه برخی مدیران بانكی و البته تحلیلگران بازار تا حدی به پیام بانك مركزی در هفته گذشته برای بازار ارز بر می گردد؛ به طوری كه در ابتدای هفته با شروع توزیع ارز مسافرتی در بانك ها بانك مركزی قیمت پایه را برای دلار حدود ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام نمود. این نرخ هم سطح بازار آزاد بود و به مخاطبان بازار این پیام را میداد كه ۱۲ هزار تومان می تواند كف قیمتی دلار باشد؛ از این رو بار دیگر هیجان در بازار بالا رفت و قیمت ها از همان روز صعودی شد و تابحال هم قیمت به كمتر از ۱۳ هزار تومان نرسیده و عموما بین ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان است.

گرچه تمام ماجرای بازار ارز و نوسانان والتهابات آن محدود به این واكنش ها و سیاست ها نیست و عوامل متعدی سبب تولید این وضعیت شده است، ولی به نظر می آید اعلام پیام هایی كه اثر منفی بر بازار داشته، خود می تواند در شرایط فعلی به تشنج بیشتر بازار منجر شود. به قول مدیران بانكی، بانك مركزی باید بازار ارز را با استفاده از سیاستگذاری ها كنترل كرده و تامین نیاز واقعی ارزی مردم همچون ارزهای خدماتی با استفاده از صرافی ها و با عنایت به عرضه و تقاضا تامین و نرخ گذاری شود.
1397/06/23
19:11:04
5.0 از 5 امتیاز
4472
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات