FATF ربطی به دلار ندارد

FATF ربطی به دلار ندارد ساسان گستر: یك استاد دانشگاه با اشاره به بررسی FATF در مجلس شورای اسلامی، تصویب و اجرایی شدن این قانون را بی ارتباط با نرخ ارز در بازار آزاد توصیف كرد.قدرت الله امام وردی - عضو هیات علمی دانشگاه آزاد تهران مركز - در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه تصویب قانون FATF نمی تواند تاثیر جدی بر كاهش نرخ ارز داشته باشد، اظهار نمود: خیلی از مسائل ما در داخل كشور به جهت سوء مدیریت در بازار ارز و همینطور تحریم ها است كه در چنین شرایطی به نظر نمی رسد FATF بتواند به تنهایی گره ای از این مشكلات باز كند.

او با بیان این كه قرارداد FATF مانند قواعدی است كه زمانی كه آن را پذیرفتیم باید یك سری قوانین دیگر را هم بپذیریم، افزود: هر چند اساسا تصویب FATF به خاطر شفافیتی كه در سازوكارهای مالی می تواند تولید كند، ضروری به نظر می آید، اما این كه تصور نماییم صرفا با تصویب FATF مشكلات ارزی و بانكی اقتصاد ما حل می شود، بسیار بعید است.

این اقتصاددان همینطور با اشاره به توافقات اخیر كشورهای اروپایی با ایران در زمینه مراودات بانكی و تجاری اظهاركرد: معلوم نیست اگر FATF تصویب شود، بتواند روی این مراودات اثرگذار باشد، چون كه اینگونه مسائل از جنس مسائل سیاسی هستند كه اروپایی ها به خاطر آن اصرار دارند ما FATF را بپذیریم؛ از این جهت تصویب FATF به اصرار اروپایی ها و به علت مسائل سیاسی است و لزوما نمی تواند صرفا اقتصادی باشد.

به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، FATF یك قرارداد نیست، بلكه یك سازمان بین دولتی است. «گروه ویژه اقدام مالی» (Financial Action Task Force – FATF) در سال ۱۹۸۹ به ابتكار كشورهای عضو گروه «جی ۷» تشكیل شد تا بررسی هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یك بار خود به اطلاع كشورهای عضو برساند تا این كشورها بتوانند ریسك سرمایه گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و احتیاط كنند. به همین سبب FATF در مورد پولشویی ۴۰ سفارش و در مورد تامین مالی تروریسم ۹ سفارش دارد كه بر مبنای آن ها كشورهای مختلف را بررسی و رده بندی می كند. سفارش های این نهاد می تواند با استفاده از وضع قوانین داخلی توسط كشورها، به اجرا دربیاید و زمینه های پولشویی و تامین مالی تروریسم را كم كند.1397/07/08
10:44:47
5.0 از 5 امتیاز
4250
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات