مهم ترین اخبار اقتصادی امروز ایسنا

داد رییس دولت از ناترازی بانك ها!

داد رییس دولت از ناترازی بانك ها! ساسان گستر: امروز رییس جمهور بخشنامه بودجه ۱۳۹۸ را به كلیه دستگاه های اجرایی اعلام نمود كه در ابتدای این نوشته به تنگنای اعتباری حاصل تخریب مستمر سلامت شبكه بانكی، بالا بودن نرخ سود سپرده، عدم جذابیت سرمایه گذاری در بخش حقیقی و كاهش سرعت گردش پول اشاره شده است. بر این اساس بخشنامه بودجه سال آینده با رویكرد اصلی حس ثبات اقتصادی، مهار تورم و صیانت از تولید و اشتغال، مقابله فعالانه با تحریم ها و تعیین معیشت مردم ابلاغ گردید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مهم ترین خبر اقتصادی امروز می تواند ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ از جانب حسن روحانی، رییس جمهور به دستگاه های اجرایی باشد. رئیس جمهوری در بخشنامه بودجه چند مورد را مورد تاكید قرار داده و خواهان توجه دستگاه های دولتی به آن شده است. بر این اساس ضروری می باشد بودجه سال آینده دستگاه های دولتی در جهت تسریع در سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و عملیاتی كردن قانون اجرای سیاست های كلی اصل ۴۴ و با حفظ انضباط مالی و حذف هزینه های غیر ضرور، بهبود فضای كسب و كار، ارتقای سرمایه اجتماعی، استفاده از فرصت تحریم برای قاعده مند كردن رابطه بودجه و نفت، استمرار سیاست های ارزی حافظ منافع ارزی، بكارگیری سیاست های مالی و پولی مهار كننده ركود و تورم، اصلاح رابطه دولت با بانك ها، تقویت بازار سرمایه بعنوان ابزار تامین مالی و موثر در نوار رشد نقدینگی، افزایش درآمدهای پایدار دولت و اهرم كردن آن ها بعنوان محرك اقتصاد، تمركز بر حوزه های پیشران تولید، اصلاح نظام یارانه ای و قیمت گذاری، اصلاح نظام تعرفه ای و مالیاتی، شناسایی و عملیاتی كردن راهكارهای افزایش منابع عمومی، متناسب با شرایط خاص سال ۱۳۹۸ بپردازد.
بدهی ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانك ها
بخشنامه بودجه ۱۳۹۸ با اخطار بجا نسبت به ناترازی بانك ها در حالی ارائه شده كه دولت ۲۸۰ هزار میلیارد تومان به بانك ها بدهكار است كه خود از عوامل انجماد پولی به حساب می آید. با این وجود رییس جمهور با دید صحیح نسبت به این موضوعات، نسبت به رقابت سیستم بانكی در جذب سرمایه و متعاقبا كاهش جذابیت سرمایه گذاری اخطار داده است. در قسمتی از این بخشنامه آمده است: «نرخ سود سپرده بسیار بالاتر از نرخ تورم قرار گرفت و به عدم جذابیت سرمایه گذاری در بخش حقیقی و كاهش سرعت گردش پول انجامید. رشد نقدینگی با تورم همراه نشد و افزایش بالقوه سطح عمومی قیمت ها كه در این سال ها متوقف مانده بود در قالب تورم نهفته قابل ملاحظه ای به آینده منتقل شد».
رییس جمهور در بخش دیگری از این بخشنامه آورده است: «همزمان با مشكلات برآمده از ناترازی های شبكه بانكی، بازار ارز هم با ناترازی هایی مواجه گردید. نرخ ارز با روی كار آمدن دولت یازدهم و به ثمر رسیدن برجام طی ۵ سال قبل روند باثباتی داشت. با این وجود، تحولات منطقه، محدودیت های مبادلاتی ارز، خروج آمریكا از برجام و انتظار شروع مجدد تحریم ها از جانب این كشور و كشمكش های داخلی، بازار ارز را وارد دوره جدیدی كرد و انتظارات را به سمت افزایش نرخ ارز سوق داد. در نتیجه، انگیزه ی افراد در جهت تبدیل سپرده ها به داریی هایی مانند ارز، طلا و سكه شكل گرفت و به دنبال افزایش نرخ ارز و سرعت گردش پول، تورم زیاد شد.» بخشنامه بودجه ۱۳۹۸ را این جا مشاهده كنید.
پیشنهاد پروژه عمرانی ممنوع!
كلنگ زنی بی برنامه پروژه های عمرانی از سالیان گذشته تا كنون و در سویی دیگر افزایش هزینه اتمام این طرح ها آنهم در شرایطی كه بودجه دولت عموما پاسخگوی آنها نبود، سبب شده كه هم اكنون حدود ۷۶ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام روی دست دولت بماند؛ از این تعداد ۷۰ هزار طرح نیمه تمام استانی و ۶۰۰۰ طرح نیمه تمام ملی است. اعلام سازمان برنامه و بودجه از این حكایت داشته است كه برای تكمیل پروژه های موجود باید حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه تامین گردد.
این در شرایطی است كه در وضع موجود رویكرد دولت در بخشنامه بودجه سال آینده هم با تاكید بر عدوم ورود به كلید زدن پروژه های جدید بوده و اعلام شده است كه در سال ۱۳۹۸ پیشنهاد طرح های تملك دارایی های سرمایه ای(پروژه عمرانی) جدید ممنوع می باشد و تامین اعتبار طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیكی بالا كه در سال آینده قابل بهره برداری باشند هم بر مبنای اثرگذاری آنها در تحقق رشد اقتصادی، اشتغال و رعایت مسائل زیست محیطی و تحقق پروژه های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اولویت گذاری شود.
برنامه ارزی دولت برای سال ۹۸
دولت برنامه اصلی خود در حوزه ارزی در سال آینده را حفظ ذخایر ارزی با استفاده از مدیریت مصارف ارزی به كمك اولویت بندی مصارف و همینطور برخورد جدی با قاچاق كالا، ارز و واردات غیررسمی تعیین كرده است.
اما اینكه مقرر است حفظ ذخایر ارزی با چه برنامه ای صورت گیرد، در بودجه ۱۳۹۸ كلیت آن در چند بخش تعیین شده است؛ به صورتی كه افزایش منابع ارزی و پایدارسازی آن با استفاده از توسعه و تقویت صادرات غیرنفتی، تنوع بخشی به كالاهای صادراتی و پشتیبانی از مزیت های صادراتی، پشتیبانی از پردازش محصولات خام و اولیه داخلی، توسعه روابط تجاری بین المللی بخصوص با كشورهای همسایه و بهره گیری بیشتر از موقعیت جغرافیایی برای برخورداری از درآمدهای ترانزیتی و تلاش در جهت جذب منابع مالی خارجی بخصوص جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی برای تولیدات صادرات گرا از مواردی هستند كه بر آن ها تاكید گردیده است.
هشدار وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مدیران این وزارتخانه
استاندار مازندران بعنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی از جانب رییس جمهور به مجلس معرفی شده است. امروز محمد اسلامی در گفت وگو با ایسنا اخطار داد كه مدیران ناكارآمد را كنار خواهد گذاشت. اعتقاد دارد كه این وزارتخانه برای رسیدن به اهداف خود باید مسائلی هچون اولویت بندی پروژه ها، كوچك سازی بدنه و تعامل بیشتر با بخش خصوصی را در دستور كار قرار دهد. متن گفت وگو با وزیر پیشنهادی ساختمان دادمان را این جا بخوانید.
مسكن اقشار پایین به جز برنامه، منابع هم لازم دارد
در شرایطی كه وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، اولویت برنامه های خویش را مسكن گروه های كم درآمد، تولید مسكن و مسكن استیجاری قرار داده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید: همواره در اسناد بالادستی به تامین مسكن گروه های كم درآمد اشاره شده كه در برنامه های مهندس اسلامی هم مورد تاكید قرار گرفته است ولی باید توجه داشت كه این هدف علاوه بر تدوین برنامه و طرح های مناسب، نیازمند منابع مالی هم هست. حامد مظاهریان در گفت وگو با ایسنا به مواردی همچون نوسازی بافت های ناكارآمد، نظام ساخت و ساز، تقویت طرف های عرضه و تقاضا هم اشاره نمود.
مذاكره با اروپا برای تأسیس كانال پرداختی بانكی
به دنبال لابی آمریكا با سوئیفت برای قطع دسترسی ایران از این سیستم مبادلات پولی، ایران و اتحادیه اروپا به دنبال راه های جایگزین هستند. آخرین خبر در این زمینه كه معاون وزیر نفت به ایسنا اعلام نموده نشان داده است جلسات كارشناسی با اتحادیه اروپا (آلمان، انگلیس و فرانسه) برای تأسیس كانال پرداختی بانكی و مسائل نفتی و حمل ونقل در جریان است.
امیرحسین زمانی نیا اظهار داشت كه امیدوار است این كانال پرداختی تا پیش از ۱۳ آبان تاسیس شود.
كدام كالاها كمترین و بیشترین تورم را داشتند؟
شاخص های كلی تورم اعلام شده توسط مركز آمار معمولا از جانب شهروندان، با مقاومتی ناخواسته روبرو می شود، چراكه احساس می كنند با واقعیت های روزمره زندگی شان همخوانی ندارند. در این گزارش به جزئیات آمارهای اعلام شده توسط مركز آمار پرداخته شده كه احیانا به درك و پذیرش آنها بیشتر كمك خواهد نمود.
مرغ آرام گرفت
خبر آخر این كه قیمت مرغ در چند وقت اخیر تغییری نداشته و نوسانات آن محدود به است. این را مهدی یوسف خانی رییس اتحادیه مرغ و ماهی به ایسنا اعلام نمود و در ارتباط با تصمیم اخیر گمرك در خصوص ممنوعیت صادرات نهاده های دامی با تاكید بر این كه تا به این لحظه قانون ممنوعیت صادرات خوراك دام به فعالان این حوزه اعلام نشده است، اظهار داشت: ممنوعیت صادرات خوراك دام با عنایت به اینكه ایران واردكننده خوراك دام به حساب می آید، منطقی است.1397/08/03
20:28:37
5.0 از 5 امتیاز
4236
تگهای خبر: آمریكا , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات