یك كارشناس اقتصادی:

طرح های حمایتی، فقر را از بین نمی برد

طرح های حمایتی، فقر را از بین نمی برد ساسان گستر: افزایش تورم در ماه های گذشته سبب شده قدرت خرید بخشی از اقشار ضعیف تر جامعه همچون كارمندان رده پایین كاهش پیدا كند. دولت به تازگی برای جبران این قدرت خرید، مصوبه ای ابلاغ كرده كه با استفاده از آن مبلغی به حساب كارمندان با درآمد كمتر از سه میلیون تومان واریز می گردد. البته به قول یك كارشناس اقتصادی، اینگونه طرح ها به علت مقطعی بودن اثر چندانی روی دفع فقر ندارند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، هم زمان با نوسانات ارزی و اقتصادی، تورم هم روندی افزایش به خود گرفت؛ به صورتی كه مركز آمار و بانك مركزی نرخ تورم مهرماه امسال را در آماری جداگانه به ترتیب ۱۳.۴ و ۱۵.۹ درصد اعلام نمودند.
این رقم بیشترین نرخ تورم در سال های گذشته بوده است. در چنین شرایطی خیلی از كسانی كه به یك درآمد ثابت یا اندك متكی بوده اند بیشترین صدمه را دیده اند، چون كه در شرایط تورمی قدرت خریدشان هم روز به روز پایین تر آمده است.
اقشار ضعیف تر جامعه معمولا به علت نداشتن سرمایه آنچنانی توان سرمایه گذاری در حوزه های سودآور مانند مسكن یا طلا و ارز را ندارند و از این جهت كمترین نوسان در ارزش پول ملی، زندگی آنها را با مسائل معیشتی جدی مواجه می­ كند.
یكی از گروه هایی كه بیشترین صدمه ها را از مسائل پیش آمده در اقتصاد كشور دیدند، كارمندان و به خصوص كارمندان پایین دست بودند. این اقشار به علت اینكه حقوق ثابتی را به صورت ماهیانه دریافت می كنند و خودشان در تعیین درآمد خودشان دخیل نیستند معمولا حقوق شان دیرتر از دیگر فعالان اقتصادی بخش خصوصی افزوده می شود.
در این میان دولت برای این قشر بسته های حمایتی را در نظر گرفته و در حال بررسی دارد. اما یك كارشناس اقتصادی اعتقاد دارد كه طرح های حمایتی دولتی مانند بسته های غذایی یا پرداخت های مقطعی نمی توانند مقابله ای ریشه ای برای جلوگیری از به ورطه فقر افتادن اقشار ضعیف تر باشند.
پویا علاء الدینی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه دولت در خصوص پرداخت كمك جبرانی به كارمندانی كه زیر سه میلیون تومان حقوق دریافت می­ كنند، درباره اینگونه طرح ها اظهار نمود: در شرایط بحرانی كنونی دولت می­ خواهد با اینگونه طرح ها از سقوط قدرت خرید شهروندان خود جلوگیری كند؛ اما مساله این است كه ابزارهای درستی را انتخاب نكرده است.
او با اشاره به اینكه جلوگیری از به ورطه فقر افتادن شهروندان نیاز به اقدامات اساسی دارد، اظهار داشت: واقعیت این است كه دولت به دنبال فقرزدایی واقعی نیست یا اساسا توانایی برنامه ­ریزی بنیادین برای مساله فقر یا به حاشیه رفتن اقشار فرودست را ندارد و بنابراین هم به طرح های مقطعی و كوتاه مدت اكتفا می كند.
علاءالدینی البته مجموعا طرح های پشتیبانی از قدرت خرید شهروندان را مثبت ارزیابی و اظهار نمود: هنوز جزئیات این طرح های حمایتی دولت از اقشار كم درآمد معلوم نیست اما مشخص است این گونه طرح ها چون پشتوانه مالی بالایی ندارد معمولا به صورت قطره ­ای اجرا خواهد شد و خیلی اثرگذار نخواهد بود.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، هیات وزیران به پیشنهاد مشترك وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه كشور «پرداخت كمك جبرانی به كاركنان دولت و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی كشوری، لشكری» را به تصویب رساند. بر طبق این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز است، برای كاركنان رسمی، پیمانی كشوری و لشكری، كاركنان قرار دادی و شركتی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی كشوری، لشكری و حمایت و بازنشستگان شركت فولاد و سایر صندوق ها كه مجموع پرداختی آنها كمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، كمك جبرانی با استفاده از حساب بانكی در رابطه با حقوق و دستمزد آنها واریز شود.
برابر مصوبه هیات وزیران و به پیشنهاد مشترك وزارتخانه های كار، تعاون و سازمان برنامه و بودجه، سازمان برنامه مجاز است، برای كاركنان رسمی، پیمانی كشوری و لشكری، كاركنان قراردادی و شركتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی كشوری، لشكری، حمایت و بازنشستگان شركت فولاد و سایر صندوق ها كه مجموع پرداختی آنها كمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، با استفاده از حساب بانكی در رابطه با حقوق و دستمزد آنها كمك جبرانی واریز نماید. منابع مالی مورد نیاز این مصوبه از محل مصوبه دولت در مورد طرح حمایت غذایی از گروههای كم درآمد تامین خواهد شد.1397/08/10
01:16:03
5.0 از 5 امتیاز
4372
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات