تغییرات فضای كسب و كار در ایران؛

افت ۸ زیرشاخص فضای كسب و كار، بهبود دو شاخص

افت ۸ زیرشاخص فضای كسب و كار، بهبود دو شاخص ساسان گستر: بررسی زیرشاخص های شروع كسب وكار در ایران نشان می دهد، كشور در حوزه های مربوط به پشتیبانی از سرمایه گذاران اقلیت و پرداخت مالیات عملكرد بسیار ضعیفی را ثبت كرده است.


به گزارش خبرگزای مهر، برپایه تازه ترین گزارش بانك جهانی از شاخص سهولت كسب وكار كه برپایه پایش فضای كسب و كار ۱۸۰ كشور جهان انتشار یافته، ایران در زیرشاخص های شروع كسب وكار، پشتیبانی از سرمایه گذاران اقلیت و پرداخت مالیات عملكرد بسیار ضعیفی را از خود نشان داده است اما در زیرشاخص های دیگری مانند شرایط صدور مجوز ساخت وساز، دریافت اعتبار و اجرای قراردادها رتبه ای در حد متوسط كسب كرده است. از ۱۰ زیرشاخص شامل «شروع كسب وكار»، «شرایط صدور مجوز ساخت»، «دسترسی به برق»، «ثبت مالكیت»، «اخذ اعتبار»، «حمایت از سرمایه گذاران »، «پرداخت مالیات»، «تجارت برون مرزی»، «اجرای قراردادها» و «رسیدگی به ورشكستگی و پرداخت دیون» تشكیل شده است كه امتیاز كشورها در هر یك از این زیرشاخص ها با عنایت به فاصله آنها از سطح ایده آل (امتیاز ۱۰۰) محاسبه گردیده و در رتبه بندی نهایی به صورت تركیبی لحاظ می گردد.
ایران از میان ۱۰ زیرشاخص مورد بررسی در دو زیرشاخص «پرداخت مالیات» و «تجارت برون مرزی» موفق به انجام اصلاحات شده است. در زمینه پرداخت مالیات، راه اندازی سیستم آنلاین و در زمینه تجارت برون مرزی، راه اندازی پنجره واحد تجارت دلیل این موفقیت بوده است.ایران در زیرشاخص های شروع كسب وكار، پشتیبانی از سرمایه گذاران و پرداخت مالیات عملكرد بسیار ضعیفی را از خود نشان داده است اما در زیرشاخص های دیگری مانند شرایط صدور مجوز ساخت وساز، دریافت اعتبار و اجرای قراردادها رتبه ای در حد متوسط كسب كرده است.امتیاز و رتبه جهانی كشورهای خاورمیانه و شما آفریقا در شاخص سهولت كسب و كار هم در جدول زیر آمده است:
گفتنی است؛ ایران در جدیدترین رتبه بندی شاخص جهانی سهولت كسب وكار كه هرساله توسط بانك بین المللی بازسازی و توسعه (وابسته به بانك جهانی) انجام می شود، در رتبه ۱۲۸ جهان قرار گرفت.با وجود آنكه نمره ایران با ۲.۳۴ واحد افزایش به ۵۶.۹۸ رسیده، اما جایگاه جهانی كشور به ۱۲۸ تنزل كرده است كه علت آن جهش های سریع تر كشورهای رقیب است. بعنوان مثال امارات متحده ی عربی با ۲.۳۷ واحد افزایش امتیاز در جایگاه ۱۲ جهان ایستاده است. آذربایجان ۷.۱ واحد امتیاز خویش را افزایش داده و در جایگاه ۲۵ قرار دارد. تركیه هم با ۴.۳۴ واحد افزایش امتیاز در پله ۴۳ ایستاده است. جالب است كه جیبوتی با افزایش ۸.۸۷ واحدی امتیاز خود در جایگاه ۹۹ جهان قرار دارد.


1397/08/12
14:08:24
5.0 از 5 امتیاز
4645
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات