نوبخت:

بسته حمایتی از ارز پتروشیمی ها تامین میگردد

بسته حمایتی از ارز پتروشیمی ها تامین میگردد ساسان گستر: رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود كه منابع مورد نیاز برای توزیع بسته های حمایتی دولت از محل مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها تامین میگردد. وی البته در ارتباط با رقم منابع مورد نیاز توضیحی نمایش نكرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طرح بسته حمایتی از اقشار كم درآمد دولت در قالب دو بخش نقدی و كالایی تا روزهای آینده اجرا می گردد، بسته ای كه به قول مسئولان دولتی با عنایت به شرایط موجود اقتصادی كه بخشی از آن تحت تاثیر نوسان نرخ ارز قرار دارد، بین مردم توزیع می گردد.

اما اینكه برای این بسته های حمایتی دولت تا چه اندازه منابع مورد نیاز داشته و از كجا آنرا تامین خواهد كرد، موضوعی است كه نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با جهاد كشاورزی در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با آن توضیحاتی عرضه كرد.

آن طور كه رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: محل تامین مالی بسته های حمایتی از مابه التفاوت ارز پتروشیمی ها است. با این توضیح كه هم اكنون دولت ارز خویش را با نرخ ۴۲۰۰ تومان می فروشد و از مبادلاتی كه در سامانه نیما و با بازار غیررسمی وجود دارد، نابعی وارد خزانه نمی گردد. این در شرایطی است كه قانون گذار در بودجه ردیفی در حد ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان پیش بینی كرده است كه اگر هر زمان بانك مركزی مداخله ای در بازار ارز به منظور تولید ثبات داشت، مابه التفاوت به این ردیف در خزانه واریز شود.

وی با اشاره به اینكه با عنایت به خدماتی كه دولت با استفاده از شركت نفت به پتروشیمی ها پرداخت می كند، مابه التفاوت آنرا دریافت و به این حساب واریز می گردد. توضیح داد: حالا پتروشیمی ها خوراك خویش را از دولت دریافت می كنند، اما ارز را در سامانه نیما به فروش می رسانند پس ضرورتی هم ندارد كه دولت همین ۱۳ سنت مربوط به خوراك بر اساس ۴۲۰۰ تومان مورد محاسبه قرار دهد؛ ازاین رو برپایه نرخ نیمایی محاسبه شده و مابه التفاوت به خزانه واریز می گردد.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه هر قدر كه مابه التفاوت بین فروش ارز پتروشیمی هاو نرخ ۴۲۰۰ تومانی به خزانه می رود، جزئی از بودجه محسوب نشده و دولت آنرا كاملا به خود مردم برمی گرداند كه بسته های حمایتی هم از همین محل تامین مالی و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

باید خاطرنشان كرد كه از چندی قبل دولت مصوب كرد تا پتروشیمی ها خوراك خویش را كه بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می كردند با نرخ نیمایی محاسبه و پرداخت كنند كه به حدود ۷۵۰۰ تومان می رسد. پنتروشیمی ها ارز ناشی از صاردات هم با نرخی حدود ۷۵۰۰ و گاها بیشتر در بازار ثانویه در نیما می فروشند.

بسته های حمایتی البته در بخشی ترمیم حقوق كاركنان را هم در برمی گیرد كه نوبخت در این رابطه توضیحی عرضه نكرد كه افزایش حقوق یا ترمیم آن برای كاركنان به چه نحوی است و اظهار داشت كه مسئولیت اجرای بسته بر عهده وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی است و جزئیات آنرا این وزارتخانه اعلام خواهد نمود و تنها پشتیبانی مالی بسته از جانب سازمان برنامه و بودجه است. در عین حال كه بسته حمایتی برای اقشار خاص و بسته جبرانی برای كاركنان است.

با این حال رئیس سازمان برنامه بودجه در باره جریان حقوق خاطرنشان كرد كه در سال آینده افزایش حقوق كاركنان نسبت به سال جاری كه متوسط ۱۰ درصد بوده بیشتر خواهد بود ولی در نهایت باید به تصویب هیات وزیران برسد.

این در حالی است كه به تازگی با ابلاغ بخشنامه بودجه ۱۳۹۸، در ضوابط اجرایی مبحث افزایش ۲۰ درصدی حقوق كاركنان برای سال آینده مطرح شده بود.

رئیس سازمان برنامه بودجه همچین در ارتباط با پیش بینی دولت در بودجه سال آینده برای افزایش قیمت حامل های انرژی هم اینگونه توضیح داد كه در افزایش قیمت حامل های انرژی، منابع به هیج وجه در بودجه نمی آید و صرف پرداخت های بودجه ای نمی گردد. اگر هم زمانی افزایشی باشد به صورت انتقالی به جامعه برمی گردد؛ از این رو پیش بینی در این رابطه نداشته ایم.
1397/08/26
17:47:33
5.0 از 5 امتیاز
4547
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات