كاهش تخلفات با استفاده از كارت هوشمند بازرگانی

كاهش تخلفات با استفاده از كارت هوشمند بازرگانی ساسان گستر: معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران اعطای كارت هوشمند بازرگانی به تجار ایرانی را موجب كاهش دخالت انسانی در فرایند صدور و تمدید كارت بازرگانی و جلوگیری از انحرافات احتمالی دانست.


مظفر علیخانی از ارزیابی ۱۷۰۰ واحد صنعتی تجاری و بزرگ خبر داد و افزود: با كارت هوشمند بازرگانی و سامانه مدیریت یكپارچه فرایند صدور و تمدید كارت در اتاق ایران و وزارت صمت، افراد به صورت آنلاین مدیریت خواهند شد و صدور و تمدید الكترونیكی كارت بازرگانی، دخالت انسانی را در این فرایند كاهش داده و از انحرافات احتمالی جلوگیری خواهد كرد.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار كرد: محیط كسب و كار داخلی بر اساس شاخص‌های بین المللی دارای رتبه ۱۲۰ است و در گزارش اخیر بانك جهانی، در تجارت فرا مرزی رتبه ۱۷۱ را از آن خود كرده ایم.
وی با بیان اینكه ایران در تجارت فرا مرزی و صادرات و واردات جایگاه مناسبی را به خود اختصاص نداده است، افزود: متاسفانه قشر بسیار اندكی كه كمتر از یك درصد دارندگان كارت بازرگانی می‌باشند، افرادی هستند كه در قالب دریافت كارت بازرگانی تلاش دارند در ارتباط با مالیات بر عملكرد و كم اظهاری‌ها در گمرك، از تكالیف و وظایف قانونی خود فرار كنند.
علیخانی گفت: رویكرد اصلاحیه صدور كارت بازرگانی در كمیسیون ماده یك بررسی و به تصویب رسیده است و دارای دو رویكرد اساسی است؛ نخست اصلاح محیط كسب و كار و برداشت محیطی است كه فضای كسب و كار را در حوزه صادرات و واردات برای افراد قانون مدار و متدین و متشرع سخت می‌كند و از دیگر سو با توجه به تكالیف قانون گذار، اجازه نمی‌دهیم افراد در پی سو استفاده و فرار مالیاتی باشند.
وی عدم اجازه فعالیت بازرگانی به فراران مالیاتی را از اهم دستاورد‌های این طرح دانست و افزود: از طریق اطلاع رسانی و آموزش دانش تجارت فرامرزی برای فعالان اقصادی تلاش می‌كنیم تا این افراد با حقوق قانونی خود آشنا شوند و بدانند اگر كارت بازرگانی خود را به كسی دیگر واگذار نمایند و آن افراد از این امتیاز سو استفاده كرده و حقوق دولت را پرداخت نكنند، برخورد قانونی با آنان اعمال خواهد شد.
علیخانی ادامه داد: از طریق تشكیل كار گروه‌های تخصصی در اتاق‌های استان‌ها علاوه بر توجه به نكات ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات، مصاحبه
میدانی و تخصصی با این افراد خواهد شد تا اهلیت لازم افراد مشخص شود. همچنین بازدید‌های میدانی در طول سال از محل فعالیت افراد صورت می‌گیرد و در صورت دیدن هر گونه انحراف، كارت بازرگانی آن‌ها باطل می‌گردد.
معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران ابطال كارت عضویت در اتاق و معرفی به كمیته انضباطی را از دیگر محرومیت‌های ناظر بر اقدام متخلفان عنوان كرد و گفت: در صورتی كه عملكرد بازرگانان مثبت ارزیابی شود و حقوق دولت نیز پرداخت گردد، خواهند توانست بدون سقف اقدام به واردات نمایند و در حوزه‌ی صادرات نیز محدودیتی برای كار ندارند.
1396/04/11
20:38:13
5.0 از 5 امتیاز
4982
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات