در دیدار مقامات دو كشور تاكید شد؛

همكاری های كشاورزی ایران و قزاقستان افزایش یافت

همكاری های كشاورزی ایران و قزاقستان افزایش یافت به گزارش ساسان گستر محمود حجتی و معاون نخست وزیر قزاقستان در دیدار با یكدیگر بر توسعه همكاری در زمینه واردات و صادرات انواع محصولات كشاورزی تاكید نمودند.به گزارش ساسان گستر به نقل از صدا و سیما، معاون نخست وزیر قزاقستان و محمود حجتی، وزیر جهاد كشاورزی در دیدار با یكدیگر بر توسعه همكاری در زمینه واردات و صادرات انواع محصولات كشاورزی تاكید نمودند.
حجتی در این دیدار با اشاره به اینكه دو كشور در بخش كشاورزی می توانند مكمل یكدیگر باشند، اضافه كرد: در زمینه تامین محصولاتی مانند جو، دانه های روغنی، گوشت قرمز و انواع دام های سبك و سنگین كشور ما وارد كننده و كشور شما صادر كننده است.
وی اظهار داشت: از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید لبنیات، شیرخشك، ماست، پنیر، تخم مرغ و گوشت مرغ در گروه بزرگترین تولید كنندگان در جهان قرار دارد و می تواند این محصولات را به قزاقستان صادر كند.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای بسترسازی مبادله كالاها آماده مذاكره است.
وزیر جهاد كشاورزی خطاب به معاون نخست وزیر قزاقستان اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه صادرات لبنیات و گوشت مرغ به رغم واردات قابل توجهی كه قزاقستان از دیگر كشورها دارد سهم زیادی نداشته است ازاین رو آمادگی داریم در این زمینه مذاكراتی انجام شود.
حجتی اظهار داشت: در بخش صادرات و واردات محصولات كشاورزی باید با تعامل و همكاری، مسائل و مشكلات پیش روی تجار را رفع كنیم.
وی بر توسعه همكاری های بازرگانی دو كشور در بخش شیلات و آبزی پروری تصریح كرد و اضافه كرد: ظرفیت های بالایی در كشور قزاقستان برای توسعه آبزی پروری وجود دارد و از آنجائیكه ایران بزرگترین تولید كننده ماهیان سردآبی و قزل آلا در جهان است می تواند در زمینه تولید و صادرات در قزاقستان همكاری كند.
وزیر جهاد كشاورزی در مورد آمادگی كشور قزاقستان در زمینه كشت محصولات ایرانی از جمله برنج اظهار داشت: آمادگی داریم پشتیبانی های لازم فنی و آموزشی را در زمینه تولید برنج ایرانی در این كشور انجام دهیم.
حجتی اضافه كرد: در گذشته در سطح ۱۰۰ هكتار در منطقه قزل اوردا چهار رقم برنج ایرانی به صورت آزمایشی كشت شد كه طرح موفقی بود ازاین رو می توانیم این طرح را در قالب كشت فراسرزمینی توسعه دهیم.
وی خطاب به مقام قزاقستانی اظهار داشت: امیدوارم موانع و مشكلات واگذاری اراضی كشاورزی در قزاقستان رفع شود تا سرمایه گذاران و كشاورزان ایرانی بتوانند اراضی این كشور را زیر كشت ببرند.
وزیر جهاد كشاورزی همینطور در مورد عضویت ایران در گروه كشورهای اسلامی تولید كننده غذای حلال افزود اساسنامه عضویت امضا شده و مراحل قانونی آن هم در حال پیگیری است.
«اسگارمیرزا خماتوف» معاون نخست وزیر قزاقستان هم در این دیدار با تاكید بر توسعه همكاری های دو كشور در زمینه تولید، صادرات و واردات محصولات كشاورزی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید و كشت گندم تجارب باارزشی دارد ازاین رو دو كشور می توانند تجربیات خویش را مبادله كنند و قزاقستان هم می تواند نیاز گندم طرف ایرانی را تامین كند.
وی اضافه كرد: در قزاقستان انواع مركبات شامل پرتقال و نارنگی وجود ندارد، ازاین رو می توانیم برای واردات این محصولات از ایران اقدام كنیم.
معاون نخست وزیر قزاقستان پیشنهاد كرد برپایه قرارداد تجاری بلندمدت دو كشور كالاهای موردنیاز یكدیگر را تامین كنند.
اسگار میرزاخماتوف اظهار داشت: ۸۰ هزار هكتار زمین در استان قزل اوردا وجود دارد كه می توانیم برای كشت برنج ایرانی اختصاص دهیم و نیاز یك و نیم میلیون تنی ایران را در زمینه محصول برنج تامین كنیم.
وی همینطور در زمینه طرح كشت فراسرزمینی و واگذاری اراضی كشاورزی به ایرانی ها اضافه كرد: دو كشور باید با همكاری یكدیگر و پیگیری نمایندگان موانع و مشكلات اجرای طرح را بررسی و رفع كنند.
معاون نخست وزیر قزاقستان پیشنهاد كرد: دو كشور برای توسعه همكاری در بخش كشاورزی كارگروه مشترك تولید كنند.
اشگار میرزاخماتوف اظهار داشت: ۱۵۰ هزار هكتار زمین كشاورزی تحت مدیریت من است كه می توانیم این اراضی را با استفاده از دانش و فناوری ایرانی ها به كشت انواع محصولات كشاورزی اختصاص دهیم.
وی همینطور خطاب به محمود حجتی وزیر جهادكشاورزی اضافه كرد: انتظار داریم مراحل عضویت ایران در ستاد موادغذایی حلال كه با حضور ۳۲ كشور اسلامی بوجود آمده است هرچه سریع تر انجام شود و امیدواریم بتوانیم از موقعیت استراتژیك ایران برای ترانزیت محصولات استفاده كنیم.
 

1396/09/05
19:58:09
5.0 از 5 امتیاز
4945
تگهای خبر: صادرات , كالا , واردات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات