نایب رئیس اتاق ایران اعلام كرد:

تعلل اروپا از طریق اندازی ساز و كار مالی پسندیده نیست

تعلل اروپا از طریق اندازی ساز و كار مالی پسندیده نیست ساسان گستر: نایب رئیس اتاق ایران اعلام نمود: با گذشت ۲۳ روز از تحریم های ایران، اروپایی ها اقدامی برای احداث شبكه ای برای ساز و كار مالی ایران نكردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران طی یادداشتی اختصاصی برای خبرگزاری مهر نوشت: از زمان آغاز تحریم های آمریكا مقابل ایران حدود ۲۳ روز می گذرد و با وجود وعده هایی كه اتحادیه اروپا در مورد احداث سازوكار مالی داده بود، همچنان این سوژه عملیاتی نشده است. به صورت حتم طولانی شدن زمان اجرا و عملیاتی نشدن سازوكار ویژه مالی اروپا، سبب زیان شركت های ایرانی و اختلال در فعالیت های آنها خواهد شد.
دولت ایران با وجود مشكلات گوناگون به صورت داوطلبانه در برجام باقی ماند و متعهدانه به تكالیف و وظایف خود بر طبق توافقات انجام شده عمل كرده است. حالا وظیفه اروپاست كه به وعده های خود درست و كامل عمل كند. آنچه مسلم است هم اكنون بیشترین لطمه و صدمات ناشی از تحریم های یكجانبه آمریكا متوجه مردم ایران، خصوصاً اقشار كم درآمد است. بخش خصوصی ایران انتظار دارد در اسرع وقت، اروپائی ها وفای به عهد كرده و با اجرائی كردن سازوكار مالی مدنظر، امكان تعامل و همكاری شركت های ایران با طرف های اروپائی را فراهم آورند.
در همین رابطه اتاق ایران باز فعالیت هایی را انجام داد تا زمینه مساعد برای همكاری بین واحدهای كوچك و متوسط ایرانی و اروپایی كه چندان از تحریم های آمریكا متضرر نمی شوند، فراهم گردد. به دنبال آن هستیم لیستی از واحدهایی كه آمادگی لازم برای حضور در این پروسه را دارند، تهیه كرده و در اختیار اتحادیه اروپا قرار دهیم. این حركت می تواند انسجام و هماهنگی لازم را در كار احداث كند.
به باور ما اینكه اتحادیه اروپا و كشورهای مذاكره كننده اروپائی به دلایل مختلف و توجیهات گوناگون بخواهند شروع فعالیت «SPV و سازوكار و تمهیداتی را كه وعده داده بودند به آینده موكول كنند و به عقب بیاندازند، پسندیده نیست. انتظار داریم با عنایت به شرایط ویژه ای كه در آن قرار داریم، هرچه سریعتر در مورد تعریف و اجرای این سازوكار مالی، تصمیم گیری شود. البته اینكه طبق آخرین خبرها آلمان و فرانسه تصمیم گرفتند در ادامه تلاش های خود برای حفظ برجام، اقداماتی را آغاز كنند، نكته مثبت و امیدواركننده ای است. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر است یكی از دو كشور آلمان یا فرانسه میزیانی نهاد اداره كننده ساز و كار ویژه مالی اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد و دیگری باز ریاست آنرا عهده دار شود. قبل از این به دو كشور اتریش و لوكزامبورگ پیشنهاد شده بود كه میزبانی این سوژه را به عهده بگیرند اما به سبب فشارهای آمریكا، پیشنهاد را رد كردند.
البته باید توجه داشت كه نه ایران و نه اتحادیه اروپا تجربه چنین كاری را نداشته و این برای نخستین بار است كه چنین سازوكار مالی تعریف میگردد. بدین سبب شاید احداث زیرساخت های لازم برای اجرایی كردن آن زمان بر باشد. در هر صورت با عنایت به مشكلاتی كه برای ایران به وجود آمده و تعهد ایران و توافقات برجام، انتظار داریم اروپا به روند اجرایی كردن این سازوكار مالی سرعت ببخشد.

1397/09/09
23:30:00
5.0 از 5 امتیاز
4358
تگهای خبر: دولت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات