سازمان بورس عضو عادی آیسكو شد

سازمان بورس عضو عادی آیسكو شد به گزارش ساسان گستر سازمان بورس اوراق بهادار ایران توانست به عضویت عادی سازمان بین المللی كمیسیون های اوراق بهادار درآید؛ این سازمان سابقا عضو پیوسته آیسكو بود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینكه سازمان بورس به عضویت عادی در سازمان بین المللی كمیسیون های اوراق بهادار درآمده است، اظهار داشت: ارتقای عضویت در این نهاد بین المللی نمایانگر رشد و تكامل جهانی بازار سرمایه ایران است و برای دست یابی به این جایگاه، تمامی قوانین و استانداردهای موجود در بازار سرمایه ایران با استانداردهای موجود در آیسكو منطبق شد.
شاپور محمدی با اشاره به اینكه آیسكو حدودا ۹۵ درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی گیرد، افزود: بعد از ۱۰ سال تلاش و پیگیری های مستمر و طی برگزاری جلسات مختلف با دبیركل و مقامات ارشد آیسكو و هم انجام رایزنی های لازم با مقامات سایر بازار های سرمایه دنیا، سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در فروردین ۱۳۹۵ بعنوان یكی از اعضای پیوسته آیسكو پذیرفته شد.
وی خاطرنشان كرد: تلاش های بی وقفه سازمان بورس به منظور ارتقای عضویت از «پیوسته» به «عادی» از همان ابتدا شروع شد كه این مهم حالا به سرانجام رسید.
طبق اعلام سازمان بورس، رئیس این سازمان با اشاره به تلاش ها و زحمات بی وقفه تیمی در سازمان بورس به منظور تحقق این هدف، اظهار داشت: نكته حائز اهمیت این است كه از این پس بستر های لازم برای جذب سرمایه گذاری های خارجی بیشتر فراهم می گردد و سرمایه گذاران خارجی قادر خواهند بود با اطمینان بیشتری در بازار سرمایه ایران سرمایه گذاری كنند.
محمدی تصریح كرد: حضور سازمان بورس در آیسكو منجر به تبادل اطلاعات در بالاترین سطح حوزه بازار سرمایه با نهاد های ناظر بر بازار سرمایه عضو آیسكو می گردد. همینطور انتقال تكنولوژی، تخصص و استفاده از برنامه های آموزشی آیسكو فرصتی بی نظیر برای بازار سرمایه ایران فراهم می آورد.
سخنگوی سازمان بورس با تاكید بر اینكه تمامی اركان بازار سرمایه ایران همچون شركت های بورس تهران، بورس انرژی، بورس كالا، فرابورس و سپرده گذاری مركزی و تسویه وجوه و كانون ها هم می توانند به عضویت آیسكو درآیند، اضافه كرد: از مزایا و خصوصیت های مهم ارتقای عضویت برای بازار سرمایه ایران، مشاركت در كلیه رأی گیری های آیسكو، امكان عضویت در تمامی كمیته های آن، شركت در تمامی رویدادها و فعالیت های آیسكو به طور فعال تر و پررنگ تر است.
یادآور می شود؛ با ارتقای صورت گرفته، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند ریاست و معاونت كمیته های عضو همچون «كمیته منطقه ای شمال آفریقا و خاورمیانه» و «كمیته رشد و بازار های نوظهور» را به دست آورد و امكان عضویت در هیئت رئیسه آیسكو را هم خواهد داشت.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در اوایل سال ۱۳۹۵ بود كه سازمان بورس اعلام نمود كه به عضویت پیوسته آیسكو درآمده است. در آن زمان پل اندروز - دبیركل آیسكو - در نامه ای به سازمان بورس این عضویت را تایید نمود. در آن زمان مسئولان اعلام نمودند كه بزودی سازمان بورس به عضویت عادی آیسكو در می آید.
هم اكنون بیشتر از ۱۰۰ كشور عضو IOSCO هستند كه بیشتر از ۹۵ درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی گیرد. نقش این سازمان، كمك به اعضا جهت ارتقای استانداردهای بهینه مقررات و ایفای نقش بعنوان مجمعی از نهادهای قانون گذار داخلی در همكاری با یكدیگر و سایر اعضای سازمان است. دبیرخانه دائم این سازمان در شهر مادرید (اسپانیا) قرار دارد. هم اكنون این سازمان ۲۰۷ عضو به شكل ۱۲۵ عضو اصلی، ۱۸ عضو پیوسته و ۶۴ عضو وابسته به دبیركلی پل اندروز دارد.1397/09/10
23:28:53
5.0 از 5 امتیاز
4498
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات