یك مقام مسئول خبر داد؛

راه اندازی فرودگاه جدید چابهار بزودی آغاز میگردد

راه اندازی فرودگاه جدید چابهار بزودی آغاز میگردد ساسان گستر: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از آغاز عملیات راه اندازی ترمینال مسافری جدید فرودگاه چابهار در آینده نزدیك آگاهی داد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، عبدالرحیم كردی در یك نشست خبری اظهار داشت: بندر چابهار از نظر دسترسی به بازارهای ۳ منطقه آسیای میانه و روسیه، اتحادیه عرب و شمال آفریقا و شرق آسیا دسترسی بهینه دارد، در شرایطی كه خیلی از فعالیت های اقتصادی به سبب ناامنی از حاشیه خلیج فارس به حاشیه دریای عمان در حال حركت هستند، وجود این بندر در حاشیه دریای عمان هویت مهمی به وجود آورده و سبب شده تا چابهار از نظر دسترسی به جمعیت ۸۰۰ میلیون نفری در منطقه از موقعیت خاصی برخوردار باشد. به خصوص كه رشد اقتصادی آسیای میانه بالا بوده و پیش بینی ها از افزایش تجارت دنیا با كشورهای این منطقه در آینده دارد.
وی با اشاره به اینكه ۹ درصد تجارت دنیا از راه سواحل مكران انجام میگردد كه باری در حدود ۱۰۰ میلیون تن در سال می شود، اظهار داشت: سواحل مكران از بندر جاسك تا مرز گواتر ساحل ۷۰۰ كیلومتری شامل میگردد. ضمن اینكه سند توسعه سواحل مكران و سند توسعه محور شرق باز بعنوان اسناد بالادستی توسعه منطقه چابهار اهمیت ویژه این بندر را یادآور میگردد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به امضای توافقنامه چابهار میان هند، افغانستان و ایران در پارسال افزود: این توافقنامه كه با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند به امضاء رسید سبب میگردد تا منافع كشورها در امتداد قرارگیری چابهار در مسیری آرام و ایمن و امن دنبال شود. در سند توسعه محور شرق از چابهار تا سرخس، ترانزیت بازرگانی را محور توسعه قرار داده اند و تاسیس دو منطقه آزاد چابهار و ارس در طول این دو كریدور، در همین راستا است.
وی با یادآوری خدمات بالای بندر چابهار در جنگ تحمیلی كه بعنوان تنها بندر تخلیه و بارگیری كالاهای اساسی در ۸ سال دفاع مقدس از آن استفاده می شد، اظهار داشت: سپس جنگ این بندر فراموش شد و منابع توسعه ای به جاهای دیگر انتقال یافت. اما هم اكنون پروژه های توسعه ای چابهار دیگر روی كاغذ نیست و همه پروژه ها همزمان در حال فعالیت هستند.
به گفته كردی: خط آهن چابهار-زاهدان در ۸ كارگاه فعال بوده و مسیر ریلی چابهار تا ایرانشهر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارد. همین طور پارسال ظرفیت بندر شهید بهشتی به ۸.۵ میلیون تن رسید و محموله های مختلفی در حال تخلیه و بارگیری از راه این بندر هستند. جاده ها باز نسبت به حجم فعلی تخلیه و بارگیری كالا در این بندر از كیفیت خوبی برخوردار می باشد اما مرحله مطالعه آزادراه چابهار به كنارك رو به اتمام بوده و تا آخر سال عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.
وی درباره فرودگاه این شهر اظهار داشت: راه اندازی فرودگاه مسافری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما با عنایت به اینكه فرودگاه فعلی، نظامی است امكان توسعه نداشت ولی با مذاكرات انجام شده پارسال ۲۵۰ هكتار از انتهای جنوبی باند فعلی از نیروی هوایی خریداری شد و در حال مذاكره با سرمایه گذار برای آغاز راه اندازی ترمینال جدید هستیم. نقشه های این ترمینال طراحی شده و بزودی مورد تائید نهایی قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: فرودگاه كارگو باز در همان نقطه ای كه دو سال قبل جانمایی شده بود راه اندازی خواهد شد. علت تاخیر دوساله آن عدم توجیه اقتصادی در آن زمان در زمینه راه اندازی دو فرودگاه نزدیك به هم در فاصله ۶۰ كیلومتری بود اما با عنایت به افزایش حجم بار در بندر چابهار، راه اندازی فرودگاه باری باز توجیه پذیر شده است.
كردی تصریح كرد: در ۴ سال گذشته، ۴۰۰ مورد تقاضای سرمایه گذاری در چابهار دریافت كردیم كه تابحال معادل ۳۵۰۰ میلیارد تومان از این تقاضاها به مرحله قرارداد رسیده است. هم اكنون ۱۳۰ واحد تولیدی فعال در چابهار داریم و ۱۶۷ پروژه دیگر باز با پیشرفت بالای ۳۰ درصد در حال راه اندازی هستند.
این مقام مسئول اشاره كرد: امروزه دو پلنت انتقال گاز در چابهار فعال است كه یكی از آنها ۴۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارد. كارخانه های فولاد چابهار با ظرفیت ۱.۶ میلیون تن با پیشرفت فیزیكی ۳۰ درصدی در حال راه اندازی است كه كوره آن به صورت كامل تولید شده است.
عضو شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد و تجاری اظهار داشت: در سال ۹۲ ارزش تولیدات چابهار ۵۰ میلیارد تومان بود كه درانتها سال ۹۶ این رقم به ۱۰۵۶ میلیارد تومان معادل ۲۰ برابر ۴ سال قبل افزایش پیدا كرد.
كردی با تاكید بر اهمیت توسعه گردشگری طبیعی و سلامت در چابهار اظهار داشت: كوه های مینیاتوری و ساحل های طلایی چابهار، مقاصد گردشگری طبیعی هستند. همین طور این منطقه تنها ساحل دارای امكان موج سواری در كشور شمرده می شود. درباب گردشگری سلامت باز مقرر است ابتدای ماه آینده با حضور وزیر بهداشت كلنگ راه اندازی بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار به زمین زده شود و سازمان مجری ساختمان های دولتی و عمومی باز این بیمارستان را راه اندازی می كند. همین طور ۵ هتل چهار و پنج ستاره همزمان در حال راه اندازی هستند كه یكی از آنها هتل ۲۲ طبقه با پیشرفت حدود ۲۰ درصد در حال راه اندازی است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به ستاندن موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی كشوری جهت راه اندازی ایرلاین خصوصی در چابهار اظهار داشت: به دنبال خرید هواپیماهای دست دوم امبرائر برای پروازهای رجیونال و منطقه ای و هواپیماهای ایرباس به صورت دست دوم و خرید از واسطه هستیم.
وی تصریح كرد: تا پیش از اختتام سال میلادی، هندی ها در بندر چابهار مستقر شده و عملیات تحویل موقت اپراتوری بندر شهید بهشتی را انجام خواهند داد. بندر چابهار به مدت ۱۰ سال به هندی ها اجاره داده می شود و در این مدت قرارداد به صورت BLT بوده و شركت هندی علاوه بر ساخت و توسعه بندر و نصب تجهیزات، اپراتوری بندر را باز بر عهده خواهند داشت. سپس انقضای مدت قرارداد، كلیه تجهیزات به ایران منتقل میگردد. ضمن اینكه با هندی ها در حوزه فاینانس راه اندازی راه آهن و كارخانه پتروشیمی هم در حال مذاكره هستیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار درباره ثبت سفارش واردات مواد اولیه كارخانه های تولیدی موجود در چابهار اظهار داشت: این روند بسیار پیچیده و بروكراتیك است در حالیكه كارخانه های تولیدكننده موجود در چابهار صرفاً با هدف صادرات مجدد دست به تولید زده اند. بدین سبب مواد اولیه خودرا با ارز آزاد وارد كرده و مجدداً صادر می كنند. در نتیجه نیازی به ثبت سفارش نیست كه به دنبال حذف این فرآیند و مذاكره با وزارت صنعت معدن و تجارت هستیم. در طول یك پارسال بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار درخواست ثبت سفارش در چابهار برای واردات مواد اولیه تولید وجود داشته است.
وی درباره الحاق بندر شهید بهشتی و شهید كلانتری به منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: این مصوبه در مجلس به تصویب رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده است. سپس رفع نقصها آن و ابلاغ به دولت، این مصوبه عملیاتی خواهد شد.
كردی درباره حملات تروریستی اخیر به چابهار اظهار داشت: بااینكه اینگونه حملات تروریستی در كاهش سرمایه گذاری امكان دارد تاثیر داشته باشد اما این اقدامات مانع توسعه و پیشرفت چابهار نخواهد شد.

1397/09/19
14:43:35
5.0 از 5 امتیاز
4413
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات