عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره:

بر چه اساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی را به افراد فاقد شناسنامه اقتصادی دادند؟!

بر چه اساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی را به افراد فاقد شناسنامه اقتصادی دادند؟! به گزارش ساسان گستر عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران با اشاره به افرادی كه بدون عرضه صورت های مالی حسابرسی شده ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمودند، اظهار داشت: به راستی دولتمردان چگونه بدون دریافت این اطلاعات، ثروت ملی را در اختیار كسانی قرار دادند كه امروز متهم به فساد هستند؟ اگر مقرر است كه در كشور پایداری نظام مالی برقرار باشد، هیچ راهكاری جز حسابداری مستقل وجود ندارد.


غلامرضا دوانی در گفت وگو با ایسنا، درباره شركت های تازه تاسیسی كه بدون عرضه صورت های مالی حسابرسی شده ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند، اظهار نمود: اساسا در هیچ كجای دنیا ارز دولتی كه منابع مردم است را به هر كسی نمی دهند. بلكه این ارز را فقط به فعالان اقتصادی شناخته شده می دهند. بزرگترین اشتباه این بود كه ارز را به كسانی تخصیص داد كه فاقد شناسنامه اقتصادی بودند.
وی افزود: حتی به بعضی اسامی مسخره این ارز تخصیص گرفت كه از نمونه بارز آن می توان به اسم حاج من تقی (حاج محمد تقی) نام برد. با عنایت به قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد صورت های مالی كلیه اشخاص حقوقی كه با بانك ها و دولت معامله می كنند باید حسابرسی شده باشند. از سوی دیگر به باعث تبصره یك ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم، كسانی كه از تسهیلات بانكی استفاده می نمایند باید گواهی پرداخت مالیات و گواهی عرضه صورت های مالی را به اداره های مالیاتی عرضه می كردند.
این عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران اظهار داشت: معلوم نیست دولتمردان چگونه بدون دریافت این اطلاعات ثروت ملی را در اختیار كسانی قرار دادند كه امروزه مشخص شده گاها فاسد هستند و الان دولت به دنبال بررسی فساد حاصل از این اقدام است.
دوانی تصریح كرد كه اگر مقرر است در كشور پایداری نظام مالی برقرار باشد، هیچ راهكاری مگر حسابداری مستقل وجود ندارد. اگر دولتمردان به راستی به دنبال برقراری سلامت نظام مالی هستند اولا یك روز تقویمی سال را به نام روز حسابدار تصویب كنند. دوم اینكه اقداماتی انجام دهند كه هیچ شخص حقوقی نتواند بدون عرضه گزارش مالی و صورت های مالی حسابرسی شده حتی یك ریال از نظام بانكی كشور تسهیلات دریافت كند.
وی اعتقاد دارد كه اگر همین یك قدم را برداریم كلی از معضلات حل خواهد شد. اما تابحال عزم ملی برای مقابله با فساد، رانت خواری و هرزخواری وجود نداشته چونكه اطلاعات منتشره نشان داده كه بعضی از دولتیان درگیر معاملاتی ناسالم بوده اند. كه دادستان كل كشور هم در این مورد صراحتا اعلام نموده " كه برخی مسئولان در قافله قاچاق شریك هستند".
این عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران اضافه كرد: در شرایط فعلی كه آثار تحریم و آثار تصمیمات نادرست، اقتصاد كشور را به سراشیبی كشانده شایسته است دولت با اصلاح امور كوشش كند با شایسته سالاری و برقراری نظام پاسخگویی و مسئولیت پذیری به مردم پاسخگو باشد، چونكه مردم نمی پذیرند كه درآمدهای مالیاتی بعنوان درآمدهای اصلی دولت تلقی شود اما دولت درباره خرج كرد آن پاسخگو نباشد. مردم نمی پذیرند كه بخش قابل ملاحظه ای از درآمدهای مالیاتی به نهاد یا انجمن هایی تخصیص یابد كه از دید ملت یك قدم در راه رفاه اجتماعی كشور برنمی دارند.
دوانی اضافه كرد: در شرایط جهانی سازی امروزه ثابت شده كه حسابداری علم مهندسی ساخت و ساز مالی و حسابرسی علم مهندسی مشاور یا ناظر بر این ساخت و ساز مالی است؛ ازاین رو هرگونه ساختار مالی بدون توجه به این تعریف محكوم به نابودی است.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اوایل سال جاری دولت اعلام نمود كه به هر شخصی كه ارز بخواهد دلار ۴۲۰۰ تومانی می دهد. بعد از آن شركت های بسیاری تاسیس شدند و بدون عرضه صورت های مالی حسابرسی شده دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و سرنوشت مقدار خیلی از آن ارزهای تخصیص یافته هنوز مشخص نشده است.1397/09/20
13:52:40
5.0 از 5 امتیاز
4481
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات