مركز آمار اعلام كرد

سهم پروژه های كاربردی در تحقیقات افزایش یافت

سهم پروژه های كاربردی در تحقیقات افزایش یافت به گزارش ساسان گستر بر مبنای آمارهای مركز آمار، سهم پروژه های كاربردی انجام شده نسبت به كل پروژه های انجام شده در سال ۱۳۹۵ (۵۴ درصد) بوده كه بیش ترین سهم را در بین سایر پروژه های انجام شده داشته است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مركز آمار به مناسبت روز پژوهش نتایج یك طرح كه در سال ۱۳۹۵ انجام شده است را منتشر نمود. بر این اساس در سال ۱۳۹۴ از تعداد ۸۳ هزار و ۶۳۷ پروژه تحقیق و توسعه، سهم پروژه های كاربردی انجام شده ۴۵ هزار و ۱۵۲ فقره (۵۴ درصد) بوده كه بیش ترین سهم را در بین سایر پروژه های انجام شده داشته است.
در مقایسه پروژه های سال ۱۳۹۴ با سال ۱۳۹۲، پروژه های توسعه ای از رشد ۲.۴۱ درصدی حكایت دارد. پروژه های بنیادی هم از رشد مناسبی برخوردار بوده است اما در مقابل از تعداد پروژه های كاربردی كاسته شده است.

همچنین توزیع محققان كارگاه های دارای فعالیت تحقیق و توسعه برحسب مدرك تحصیلی نشان داده است كه در سال ۱۳۹۴ از ۶۴ هزار و ۷۷۸ نفر محقق معادل تمام وقت ۳۹ هزار و ۷۰ نفر (۳.۶۰ درصد) دارای مدرك دكترای تخصصی، ۱۵ هزار و ۶۴ نفر (۲.۲۳درصد) دارای مدرك كارشناسی ارشد و دكترای حرفه ای، ۸۰۶۶ نفر (۵.۱۲درصد) دارای مدرك كارشناسی و ۲۵۹۷ نفر (۰.۴ درصد) داری مدرك دیپلم و فوق دیپلم بوده اند.

در مقایسه محققان سال ۱۳۹۴ با سال ۱۳۹۲، محققان دارای مدارك دكترای تخصصی، كارشناسی ارشد و دكترای حرفه ای روند افزایشی و محققان دارای مدارك كارشناسی، دیپلم و فوق دیپلم روند كاهشی داشته است.

نتایج طرح آمارگیری از كارگاه های دارای فعالیت تحقیق و توسعه نشان داده است كه سایر كاركنان تحقیقاتی معادل تمام وقت در سال ۱۳۹۴ معادل ۲۶ هزار و ۹۴۳ نفر بوده است كه از این تعداد ۸۶۷۲ نفر (۲.۳۲درصد) دستیار محقق، ۳۹۳۳ نفر (۶.۱۴ درصد) تكنیسین و ۱۴ هزار و ۳۳۸ نفر (۲.۵۳درصد) كاركن دفتری و پشتیبانی بوده اند. در مقایسه سایر كاركنان تحقیقاتی سال ۱۳۹۴ با سال ۱۳۹۲ روند كاهشی بوده است.

كل هزینه های تحقیق و توسعه در سال ۱۳۹۴ برای ۲۱۶۰ كارگاه دارای فعالیت تحقیق و توسعه حدود ۴۷ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۶۱۹ میلیون ریال بوده است كه این هزینه به تفكیك هزینه های جاری و سرمایه ای به ترتیب عبارت است از ۳۶ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۸۹۴ و ۱۰ میلیون و ۷۵۲ هزار و ۷۵۲ میلیون ریال است.

در مقایسه كل هزینه های تحقیق و توسعه در سال ۱۳۹۴ با سال ۱۳۹۲، به علت افزایش كارگاه های دارای فعالیت تحقیق و توسعه در سال ۱۳۹۴ این هزینه ها تقریباً دو برابر شده است.

بر اساس گزارش مركز آمار ایران، این مركز در جهت پاسخ به این نیازها، آمارگیری از كارگاه های دارای فعالیت های تحقیق و توسعه را از سال ۱۳۷۶ به صورت هر دو سال یكبار و بعد از آن از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ (به جز سال های ۱۳۹۱و ۱۳۹۴) به صورت متوالی اجرا كرده است. درضمن این طرح در سال ۱۳۹۶ اجرا نشده اما در آبان ماه سال ۱۳۹۷ این طرح توسط مركز آمار ایران اجرا شده است.

نتایج اجرای این طرح در سال ۱۳۹۵ به مناسب روز پژوهش انتشار یافته است. در طرح آمارگیری از فعالیت های تحقیق و توسعه كه در دی ماه سال ۱۳۹۵ اجرا شد، به مراكز تحقیقاتی، دانشگاه ها یا مؤسسات آموزش عالی و كارگاه های صنعتی۵۰ كاركن و بیشتر دارای واحد تحقیق و توسعه رجوع و اطلاعات مربوط به محققان (كل و معادل)، سایركاركنان (كل و معادل)، پروژه ها و هزینه های تحقیق و توسعه در سال ۱۳۹۴ جمع آوری شده است.
1397/09/25
14:11:04
5.0 از 5 امتیاز
4379
تگهای خبر: توزیع , هزینه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات