ضعف آمارهای اقتصادی مركز آمار در مقابل بانك مركزی

ضعف آمارهای اقتصادی مركز آمار در مقابل بانك مركزی ساسان گستر: اختلاف در نمایش آمارهای بانك مركزی با مركز آمار مساله است كه با بروز پدیده تورم ملموس تر شده است؛ امری كه یك اقتصاددان درباره آن معتقد می باشد كه آمارهای نمایش شده توسط مركز آمار در حوزه اقتصاد ضعیف تر از آمارهای بانك مركزی هستند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته كه نرخ تورم همزمان با جهش نرخ ارز صعودی بوده است، آمارهای بانك مركزی درباره نرخ تورم معمولا دو تا سه درصد بیشتر از آمارهای مركز آمار بوده كه با عنایت به اینكه افزایش تورم در بازارهای مصرفی ملموس تر است، از نظر فعالان اقتصادی آمارهای بانك مركزی مقبول تر به نظر می آید.
حوزه آماری بانك مركزی بعنوان نهادی متخصص در نمایش آمارهای اقتصادی، علاوه بر انتشار وضعیت جزئیات شاخص های اقتصادی، تحلیل و تبیین آنها را هم بر عهده دارد. با این وجود اختلاف در نرخ تورم اعلام شده توسط این نهاد با مركز آمار موجب شد تا علاوه بر اینكه آمار انتشار یافته بانك مركزی تنها پس از مدت كوتاهی از روی سایت برداشته شود، مدیر اداره آمارهای اقتصادی بانك مركزی هم اعلام نماید كه اعلام نرخ تورم توسط بانك مركزی تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد شد.
در همین باره وحید شقاقی شهری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به نمایش آمارهای تخصصی بانك مركزی در حوزه مسائل پولی و بانكی اظهار نمود: بانك مركزی در نمایش آمارهای خود علاوه بر انتشار آمارهای اقتصادی به تحلیل، تبیین و توصیف آمارهای اقتصادی به صورت ماهیانه، فصلی یا سالانه هم می¬پردازد كه این مساله برای فعالان اقتصادی و اقتصاددانان حائز اهمیت می باشد.
او به تفاوت آمارهای نمایش شده توسط بانك مركزی و مركز آمار هم پرداخت و اظهار داشت: مركز آمار علاوه بر مسائل اقتصادی در حوزه مسائل اجتماعی هم آمارهایی را منتشر می كند. آمارهای مركز آمار در حوزه اقتصاد ضعیف تر از آمارهای بانك مركزی هستند. همین طور مركز آمار تحلیلی هم از آمارهای اقتصادی نمایش نمی دهد در حالیكه در آمارهای بانك مركزی اینطور نیست.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه مركز آمار نرخ تورمش را برمبنای تورم در هر دو حوزه شهر و روستا رائه می دهد افزود: بانك مركزی برمبنای تورم در شهرها نرخ تورمش را محاسبه می كند و همین موجب میگردد تا مردم كه اكثریت (۷۰ درصد) آنها شهرنشین هستند نرخ تورم بانك مركزی برایشان ملموس تر باشد. علت بالای نرخ تورم در شهرها هم به سهم بالای مسكن و حمل و نقل از سبد مصرفی شهروندان بركی گردد.
او با اشاره به اینكه مسكن به تنهایی ۳۰ درصد از وزن شاخص تورم را در معیشت خانوارها به عهده دارد این مورد را در شاخص تورم مركز آمار دارای وزن كمتری توصیف كرد و اظهار داشت: به خاطر همین نكات است كه در برآورد تورم نقطه به نقطه بانك مركزی به رقم ۴۲ درصد می رسد در حالیكه مركز آمار این عدد را ۳۷ درصد اعلام می كند.
شقاقی شهری با تاكید بر اینكه اقتصاددانان در تحلیل های اقتصادی به آمارهای بانك مركزی رجوع می كنند، افزود: حوزه آماری بانك مركزی در میان كارشناسان و فعالان اقتصادی مقبولیت بیشتری دارند چونكه این گزارشات مفصل اقتصادی خودرا در سری های زمانی مشخص منتشر می كند؛ ضمن اینكه اساسا نرخ تورم اعلام شده توسط بانك مركزی به واقعیت زندگی اكثریت مردم نزدیكی بیشتری دارد.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اختلاف در نرخ آمارهای اعلام شده توسط دو نهاد رسمی انتشار آمارهای اقتصادی با شدت گرفتن پدیده تورم در اقتصاد از نیمه اول سال جاری محسوس تر شد. بانك مركزی بعنوان نهادی اقتصادی كه مسئولیت انتشار آمارهای اقتصادی را به صورت تخصصی به عهده دارد در طول ماه های گذشته نرخ تورمی بیشتر از مركز آمار را اعلام نموده است.1397/10/14
15:03:18
5.0 از 5 امتیاز
4385
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات