گزارش ساسان گستر به نقل از مهر؛

ارقامی عجیب از كاغذ مصرفی در كارتخوان ها

ارقامی عجیب از كاغذ مصرفی در كارتخوان ها ساسان گستر: چاپ كاغذ برای هرتراكنش از دستگاههای كارتخوان، سالانه هزینه هنگفتی را به كشورتحمیل می كندوبرخی پیشنهاد می كنندبرای صدور رسید، حداقل رقم تراكنش تعیین شده و صدور غیركاغذی در دستوركار قرار گیرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، افزایش مستمر تعداد تراكنش های پرداخت الكترونیك به خصوص با استفاده از ابزار كارتخوان های فروشگاهی، هزینه های سربار این تراكنش ها را به شدت افزایش داده؛ تا جایی كه تامین هزینه های تمامی اقلام در رابطه با این تراكنش ها، به یكی از اصلی ترین دغدغه ها و معضلات شبكه بانكی و پرداخت كشور تبدیل گشته است.
گذشته از كارمزد پرداختی بابت تراكنش ها كه بنا بر محاسبات سرانگشتی، تنها طی شش ماهه نخست امسال، هزینه ای در حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان را به شبكه بانكی تحمیل كرده، هزینه تأمین كاغذ رسید كه برای انجام تراكنش های با كارتخوان الزامی تعیین شده، در ماه های اخیر افزایش یافته است؛ به خصوص اینكه افزایش سرسام آور قیمت كاغذ در بازار داخلی حتما فشار فراوانی به بانك ها و شركت های نمایش دهنده خدمات پرداخت وارد آورده است.
البته محاسبه هزینه تأمین كاغذ رسید به دلایل مختلف، كار دشواری است؛ بدین سبب محاسبه این هزینه، تخمینی و در بهترین حالت، برآوردی نزدیك به میانگین است؛ عواملی مانند تفاوت قیمت خرید رول كاغذ از طرف هر شركت پی اس پی، تفاوت طول رسیدها در هر شركت، نامعلوم بودن الگوی رفتاری پذیرندگان در عادت و اصرار بر چاپ رسید دوم یا انصراف از آن، محاسبه دقیق مقدار كاغذ مصرف شده و هزینه های تأمین آنرا دشوار كرده است.
با این حال می توان با درنظر گرفتن میانگینی برای هر یك از این موارد، به عددی تقریبی دست پیدا كرد تا شاید برمبنای آن، نهادهای ناظر بهتر بتوانند درباره تغییر یا عدم تغییر مقررات ناظر بر صدور رسید تصمیم گیری كنند. بر همین مبنا ابتدا با فرض اینكه پذیرندگان از چاپ رسید دوم كه متعلق به آنها است، صرف نظر می كنند و بدون احتساب رسیدهای صادر شده بابت خطا در تراكنش ها یا نبود موجودی كافی در حساب، مقدار كل كاغذ مصرف شده در هشت ماهه نخست سال ۹۷ را می توان تخمین زد.
شبكه پرداخت چقدر كاغذ مصرف می كند؟
بررسی رسیدهای صادر شده در دستگاه های كارتخوان نشان داده است طول استاندارد هر رسید كه تمام مندرجات ضروری را در خود جا داده باشد، حدود ۸ سانتی متر است. بر این مبنا، از ضرب تعداد تراكنش ها در طول هر رسید، می توان به مجموع طولی رسیدها دست پیدا كرد و از تبدیل این مقدار به وزن رول كاغذ و به جمع تناژ كاغذ مصرفی رسید.
با درنظر گرفتن مفروضات مذكور و با نگاهی به آمار رسمی شاپرك و تعداد تراكنش هایی كه بابت خرید، پرداخت قبض و مانده گیری انجام شده، برآورد میگردد كه طی هشت ماه اول سال جاری، حدود ۲۶۵۰ تن كاغذ حرارتی مخصوص كارتخوان ها مصرف شده است.
هزینه كاغذ رسید برای شبكه پرداخت
به گفته فعالان حوزه پرداخت و با استعلام از بازار، قیمت هر رول ۲۰ متری كاغذ حرارتی كه برای رسید استفاده می شود، حدود ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان است؛ بدین سبب با احتساب قیمتی كه هم اكنون هر رول كاغذ در بازار آزاد دارد، می توان به مجموع هزینه ای كه طی ۸ ماهه اول امسال بابت تامین كاغذ رسید كارتخوان ها پرداخت شده است نیز، دست پیدا كرد كه رقمی در حدود ۱۵۵ میلیارد تومان است. اگر قیمت دلار را حدود ۱۰ هزار تومان باز در نظر بگیریم، می توان گفت طی فروردین تا اختتام آبان ماه امسال حدود ۱۵.۵ میلیون دلار صرف واردات كاغذ رسید شده است.
پیگیری ها از شركت های پرداخت این محاسبات را با اندك تفاوت هایی تائید می كند كه قاعدتا ناشی ازتفاوت در مدل خرید و تسویه است؛ اما اغلب این شركت ها در محاسباتی كه برای قیمت تمام شده هر تراكنش داشته اند، هزینه هر یك رسید را بین ۱۷ تا ۱۸ تومان بدست آورده اند.
حذف یا جایگزینی رسیدهای غیركاغذی
فرهاد محمدی، یكی از فعالان حوزه پرداخت الكترونیك در گفتگو با خبرنگار مهر برای كاهش این هزینه، روش های مختلفی را پیشنهاد كرد. او اظهار داشت: اختیاری كردن دریافت رسید به صورت كلی، تعیین كف رقم تراكنش برای صدور رسید، استفاده از روش های صدور رسید غیركاغذی، فراهم آوردن زمینه پرداخت بدون حضور كارت همچون این مدلهای پیشنهادی است.
البته باید دقت داشت هرگونه تغییر در صدور رسیدها باید با دقت و با درنظر گرفتن همه ملاحظات پیرامون آن باشد؛ چونكه رسید كارتخوان، نه تنها یك رسید، بلكه سندی جهت نشان دادن صحت تراكنش است؛ یعنی فروشنده و خریدار از راه رسید صادر شده، رقم تراكنش انجام شده را بررسی و نسبت به صحت آن اطمینان حاصل می كنند. چه بسا گاهی یك فروشنده بابت خرید ۴ هزار تومانی، از كارت مشتری به اشتباه ۴۰ هزار تومان كارت كشیده است؛ یا برعكس، بابت یك خرید ۴۰ هزار تومانی، به اشتباه، ۴ هزار تومان كارت كشیده است. اما بدلیل صدور رسید، فروشنده و خریدار متوجه این خطا می شوند و نسبت به جبران آن اقدام می كنند اما اگر قرار باشد صدور رسید دستخوش تغییر شود، طرفین در این زمینه گرفتار مشكل خواهند شد.
محمد همین طور اظهار داشت: گذشته از نقاط ضعف و قوت این پیشنهادها و عملی بودن یا نبودن آنها، مهم ترین نكته توقف نمایش بلاعوض كاغذهای رُل رسید به پذیرندگان است. بلاعوض بودن این كاغذها سبب شده پذیرندگان در موارد متعددی از همین رول ها در ابزارهای دیگری مانند ترازوهای دیجیتال استفاده كنند.
وی افزود: دریافت رسید كاغذی دوم كه متعلق به پذیرنده است هم یكی از شایع ترین نتایج نمایش كاغذ بلاعوض به پذیرندگان است. پرینت تمام تراكنش های روزانه كه گاه طول رسید یكپارچه را به چندین متر می رساند باز یكی از رفتارهای شایع پذیرندگان در سایه دریافت بلاعوض كاغذ است؛ هدرروی هایی كه از یك واقعیت سرچشمه می گیرند و آن هم بی مبالاتی در مصرف كالای بلاعوض است.


1397/10/15
13:52:54
5.0 از 5 امتیاز
4394
تگهای خبر: بازار , بانك , خدمات , دستگاه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات