یك مقام مسئول به مهر خبر داد؛

گردش درآمدهای ارزی ایران در صرافی ها و رستوران های كانادا

گردش درآمدهای ارزی ایران در صرافی ها و رستوران های كانادا به گزارش ساسان گستر یك مسئول در نظام بانكی از گردش درآمدهای ارزی ایران در صرافی ها و رستوران های كانادا اطلاع داد و اظهار داشت: بررسی های بانك مركزی نشان داده است برخی دفاتر۵۰متری، هزاران میلیارد گردش مالی ناشناخته دارند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مسدود شدن كارتخوان ها در خارج از كشور، همچون اقداماتی بود كه با ورود بانك مركزی و صدور بخشنامه ها و دستورالعمل هایی برای كنترل آنها، تا حدود زیادی توانست خروج درآمدهای ارزی ایران را كنترل كند. آنگونه كه آمار غیررسمی می گوید، تا قبل از اعمال سیاست های جدید ارزی، میلیاردها دلار - كه گاها رقم آن تا ۲۰ میلیارد دلار هم عنوان می شود- ظرف دو ماه پایانی سال قبل از كشور خارج و روانه بعضی از كشورهای منطقه و یا حتی دوردستی شد كه در آن، ایرانیان به خرید و فروش ملك می پردازند.
بر این اساس بانك مركزی در یك اقدام عملیاتی كوشش كرد تا كارتخوان هایی كه در خارج از كشور می توانستند ارز از صرافی های ایرانی یا برخی حسابهای دلالان خارج كنند را مسدود كرد. آنگونه كه ناصر حكیمی، معاون بانك مركزی می گوید: آی پی خارجی قابل شناسایی است و كارتخوان هایی كه از وی پی ان استفاده می نمایند، كاملا از جانب بانك مركزی قابل ردیابی هستند.
این در شرایطی است كه بر مبنای اعلام برخی مقامات بانك مركزی، مدتی است غیرفعال شدن كارتخوان های بانكی در خارج از كشور اجرایی شده است؛ به خصوص آن دسته از كارتخوان هایی كه قبلا در كشورهای مجاور، از آنها به راحتی برای خرید و فروش ارز استفاده می شده است.
مقامات بانك مركزی می گویند با روش های فنی، در حال شناسایی و قطع كامل فعالیت دستگاه های كارتخوانی هستند كه هنوز در خارج از كشور فعالند.
در این میان یك مقام مسئول در نظام بانكی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه بخشی از درآمدهای ارزی ایران در خارج از كشور از جانب دلالان مورد استفاده قرار می گیرد و گاها در ملك و املاك سرمایه گذاری می شود؛ بررسی های بانك مركزی نشان داده است كه بخش عمده ای از درآمدهای ارزی ایران، از جانب صرافی ها و رستوران های كانادا به گردش درمی آید.
وی اظهار داشت: گاها شاهد می باشیم دفاتری ۵۰ متری در كشور، با همین نقل و انتقال ارز از ایران، روزانه میلیاردها تومان گردش مالی داشته اند.
وی اضافه كرد: سوال اصلی بانك مركزی این است كه چرا باید درآمدهای ارزی ایران در كانادا و برخی كشورهای منطقه مصرف شود؟ این درآمدها البته امكان دارد با صادرات كالا -كه بیشتر از جانب كارتهای یكبار مصرف و دلالان و واسطه هایی كه نام و نشانی در تجارت ندارند، بعنوان واسطه از كشور خارج شده باشد- اما كارتخوان های با آی پی خارجی هم در آن بی تاثیر نیست.
به گفته این مقام مسئول در نظام بانكی، برخی صرافی های كانادا و كشورهای منطقه، در ایران كارگزار دارند و ازاین رو از راه همان كارگزارها در بزنگاههای ارزی كه بازار ایران آشفته بوده است، ارز از بخش های مختلف رسمی و غیررسمی خریداری نموده و به خارج از كشور منتقل كرده اند.
كه البته بانك مركزی وعده داده بزودی بساط تمام آنها برچیده خواهد شد.

1397/11/14
14:54:56
5.0 از 5 امتیاز
4248
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات