، دلیل نامتوازن بودن بودجه،

ثروتمندان آسوده بخوابند!

ثروتمندان آسوده بخوابند! به گزارش ساسان گستر انتقادات از بودجه سال آینده در حالی ادامه دارد كه تمركز آن بر ایجاد پایه های جدید مالیاتی است. در همین باره یك اقتصاددان اعتقاد دارد كه دولت به جای اینكه برای دریافت مالیات روی ثروتمندان تمركز كند، آنها را به حال خود رها كرده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، نمایندگان در ایام گذشته كلیات لایحه بودجه ۹۸ را تصویب كردند. البته این به معنای تصویب قطعی آن نیست، بلكه با تصویب كلیات بودجه، تازه بحث درباره جزئیات و اعداد و ارقام آن آغاز می شود؛ موضوعی كه باید به آن توجه ویژه داشت، چراكه به اعتقاد برخی اقتصاددانان، پیش بینی های درآمدی بودجه بخصوص درآمدهای مالیاتی بعید است محقق شود.
از زمان تقدیم لایحه بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی، خیلی از كارشناسان و فعالان اقتصادی به نحوه محاسبه هزینه ها و درآمدهای انتقاداتی وارد كردند كه كلیدواژه تمامی آنها مباحث مالیاتی و تعریف پایه های جدید مالیاتی بود. این در شرایطی است كه در ایام گذشته هم مقام معظم رهبری در بیانیه ای كه به مناسب ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی منتشر نموده بودند، بودجه را معیوب و نامتوازن توصیف كردند.

۸۰ درصد هزینه های بودجه جاری است
در همین باره وحید شقاقی شهری، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر این كه بودجه سال آینده نامتوازن و ناتراز است اظهار داشت: منظور از نامتوازن این است كه دولت در بودجه بندی اتكایش به درآمدهای نفتی، آینده فروشی و چاپ و انتشار اوراق بدهی است؛ در حالیكه از جانب دیگر هم در حوزه های مالیاتی تكیه درآمدی خویش را بر دریافت مالیات از تولید كنندگان قرار داده است.
این اقتصاددان با بیان این كه ۸۰ درصد از هزینه ها در بودجه سال آینده مربوط به هزینه های جاری است اظهار داشت: سهم فعالیت های عمرانی در بودجه ۹۸ بسیار محدود و تقریباً نزدیك به صفر است. این در شرایطی است كه برای پوشش همین هزینه های جاری هم دست به فروش منابع نسل های آینده دراز كرده ایم.
او با انتقاد از عدم تعریف پایه های مالیاتی جدید در سازمان امور مالیاتی اظهار نمود: واقعیت این است، پایه های مالیاتی كه بتواند ثروتمندان را تحت تأثیر قرار دهند وجود ندارد و دولت به جای دریافت مالیات از ثروتمندان تمركز خویش را بر دریافت مالیات از تولیدكنندگان گذاشته است.
شقاقی شهری با برآورد كسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال آینده اظهار نمود: برای حل مسئله عدم توازن و معیوب بودن بودجه لازم است تا اصلاح ساختاری صورت گیرد كه متأسفانه برخی مسائل اجازه نمی دهد این اتفاق بیفتد. بودجه های سالانه سبب ایجاد نارضایتی زیادی شده است. همینطور باید مشخص شود كه این درآمدهای مالیاتی در كجا مصرف می شود.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، دولت در لایحه بودجه سال آینده مجموع منابع عمومی را ۴۰۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی كرده كه بخشی از این منبع از محل درآمدها تأمین می شود.
درآمدها كه متشكل از مالیات و سایر درآمدهاست، به گونه ای پیش بینی شده كه در مجموع به ۲۰۸ هزار میلیارد تومان می رسد و از این رقم تا ۱۵۳ هزار میلیارد متعلق به درآمدهای مالیاتی است.1397/12/03
12:45:17
5.0 از 5 امتیاز
4279
تگهای خبر: ارز , تولید , دولت , فروش
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات