خدمات اینترنتی گمرك

خدمات اینترنتی گمرك به گزارش ساسان گستر گمرك ایران فهرست خدماتی كه دریافت اینترنتی آن ها امكان پذیر می باشد را اعلام نمود؛ اكنون خدمت گیرندگان می توانند به صورت اینترنتی این خدمات را از گمرك دریافت كنند.


واردات الكترونیكی
 
در حال حاضر وارد كنندگان می توانند از محل دفتر كار خود كالای خود را به گمرك اظهار كنند. هم اكنون لینك ورود به سامانه الكترونیكی گمرك در سایت گمرك ایران قرار داردو با ورود به این سامانه امكان اظهار از هر جا و به تمامی گمركات از طریق اینترنت فراهم شده است. تا سه سال پیش، برای اظهارنامه های وارداتی می بایست چندین مراحل گمركی را پشت سر گذاشت، اظهار كننده ناچار بود، فرم های كاغذی متعددی را پر كند، و پر كردن این فرم ها بدون حضور او و یا نماینده اش درگمرك امكان پذیر نبود، این روند ازدحام بسیاری از مراجعان و رانندگان را به دنبال داشت، حضور طولانی مدت آنها را كلافه می كرد و هر كدام می خواستند سریعتر كارشان انجام شود. دریافت خدمات واردات الكترونیكی از طریق سایت گمرك ایران به آدرس www.irica.ir و لینك پنجره واحد تجارت فرامرزی امكان پذیر است.
 
صادرات الكترونیكی
 
با راه اندازی سامانه جامع الكترونیكی گمرك هر صادر كننده می تواند در هر زمان از شبانه روز و از دفتر كارش فرم اظهارنامه صادراتی را پر كند. صادر كننده نیازی به حضور در محل گمرك ندارد و تشریفات گمركی از طریق سیستم الكترونیكی این سازمان انجام می شود. با راه اندازی سامانه جامع امور گمركی همه امورات مربوط به صادرات، به صورت مكانیزه انجام شده و اطلاعات از مبدا به گمرك مرزی بصورت سیستمی ارسال شده و اعلام خروج آن نیز به صورت سیستمی در اختیار مبدا قرارمی گیرد. دریافت خدمات صادرات الكترونیكی از طریق سایت گمرك ایران به آدرس www.irica.ir و لینك پنجره واحد تجارت فرامرزی امكان پذیر است.
 
️ ترانزیت الكترونیكی
 
در سامانه جامع امور گمركی اظهاردر رویه ترانزیت از طریق اینترنت و در هر لحظه ای امكان پذیر شده است. سامانه جامع گمركی به طور هوشمند كنترل های لازم را در اظهارنامه و تعیین مسیر آنها عهده دار است. مسیرهای محموله ای كه قرار است به قصد ترانزیت به كشور وارد و سپس خارج شود، كاملا مشخص و زمان لازم برای آن پیش بینی شده است. این سامانه كه در دل سامانه جامع گمركی جای گرفته، تزانزیت را رصد كرده و مانیتوریگ محموله های ورودی و خروجی را انجام می دهد. دریافت خدمات ترانزیت الكترونیكی از طریق سایت گمرك ایران به آدرس www.irica.ir و لینك پنجره واحد تجارت فرامرزی امكان پذیر است.
 
كارشناسی مجازی
 
در سامانه جامع گمركی با راه اندازی كارشناسی متمركز در گمرك، بعد از اینكه خدمت گیرندگان اظهار نامه خود را ارائه كردند، كار كارشناسی بدون ارتباط مستقیم میان كارشناس و ارباب رجوع و به صورت الكترونیكی در كوتاه ترین زمان انجام می شود.
 
پنجره واحد مجازی
 
سامانه جامع گمركی ارتباط الكترونیكی میان۲۲ سازمان همجوار را فراهم كرده و آنها می توانند به آسانی و در هر لحظه از طریق بستر یكپارچه تبادل اطلاعات، مجوزهای لازم را به صورت الكترونیك با گمرك مبادله كنند. صدور مجوزهای ترخیص كالا كه پیش از این كاغذی و بسیار زمانبر بود هم اكنون در این سامانه و از پنجره واحد تجارت فرامرزی و به صورت الكترونیكی انجام می شود. درحال حاضر هر سازمانی مجوزهای ترخیص را در این سامانه قرار داده و دسترسی سریع به آنها امكان پذیر شده است. بانك مركزی، سازمان امور مالیاتی، سازمان ملی استاندارد، اتاق بازرگانی ایران، سازمان غذا و دارو، سازمان توسعه تجارت، محیط زیست، سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشكی از جمله سازمان هایی هستند كه از این طریق تبادل اطلاعات می كنند.
 
سامانه آنلاین ارزش كالا
 
تجار می توانند به صورت آنلاین از ارزش كالاها با خبر شوند و بدانند كه ارزش گمركی برای كالاهای مختلف چقدر است. راه اندازی سامانه جامع الكترونیكی، ارائه لحظه ای ارزش كالا را نیز امكان پذیر كرده و پروژه ای با عنوان “تعیین ارزش كالا ” (TSC) كه در آن ارزش كالاها با استفاده از سامانه جامع الكترونیكی به صورت آنلاین امكان پذیر است، این پروژه نه تنها دربازرگانان كه می تواند منبعی برای اطلاع از ارزش گذاری كالا برای مصرف كنندگان نیز باشد. این حركت در جهت یكسان سازی ارزش كالای وارداتی و رعایت عدالت مالیاتی در دریافت حقوق ورودی است. سامانه آنلاین ارزش به آدرس epl.irica.ir/TscViewPage در دسترس همگان است.
 
پروانه الكترونیكی
 
بر اساس روندی كه در گمرك پیش از الكترونیكی شدن اعمال می شد، وارد كننده پیش از آنكه محموله خود را از گمرك خارج كند می بایست، برگ سبز گمركی تهیه می كرد. برگ سبزی كه تهیه آن نیاز به حضور فیزیكی و صرف زمان زیادی بود. با اجرای سامانه جامع گمركی، پروانه (برگ سبز) به شكل الكترونیكی صادر می شود. ضمن اینكه امكان استعلام الكترونیكی پروانه ها در هر زمان و مكانی برای عموم مردم از طریق پنجره واحد تجاری فراهم شده و به طور میانگین فقط نیروی انتظامی برای تعیین تكلیف محموله ها روزانه ۱۰۰۰۰ مورد استعلام الكترونیكی از گمرك می گیرد. پروانه های الكترونیكی در آدرس اینترنتی epl.irica.ir/ecl در دسترس است.
 
كیف پول الكترونیكی
 
سامانه جامع گمركی با كیف پول الكترونیكی متصل به كارت های هوشمند شرایطی را برای كابرانش فراهم كرده كه سامانه به صورت هوشمند از كیف پول الكترونیك آنها برداشت می كند. مراجعین باید مبالغی را بابت حقوق و عوارض گمركی، توزین و …پرداخت كنند و این كار از طریق كیف پول الكترونیكی و به صورت هوشمند انجام می شود. این نوع پرداخت علاوه بر ایجاد كنترل های دقیق و جلوگیری از تخلف سرعت كار را بالا برده و نیاز به كنترل های متعدد و حسابداری های پیچیده را مرتفع كرده است. لینك دریافت خدمات پول الكترونیكی در سایت گمرك ایران به آدرس www.irica.ir در دسترس است.
 
سامانه پیشخوان الكترونیك
 
با الكترونیكی شدن گمرك فرآیند رسیدگی به شكایات و اعتراضات تجار و بازرگانان به دیگر فرآیندهای الكترونیكی و هوشمند این سازمان افزوده شد. با راه اندازی این سامانه كه در راستای كنترل و رصد تمامی فرایندهای گمركی و ایجاد هر چه بیشتر شفافیت در انها انجام می شود، سامانه پیشخوان خدمات الكترونیك گمرك طراحی و راه اندازی شده و صاحبان كالا در هر لحظه و در هر مرحله از كار چنانچه اعتراض و یا شكایتی دارند از طریق ادرس اینترنتی club.irica.co آن را ثبت كنند تا رسیدگی های لازم در كوتاهترین فرصت انجام شود. شكایت هایی كه از زمان اعلام آنها ۲۴ ساعت گذشته و به نتیجه نرسیده باشد در كارتابل بازرس ویژه قرار می گیرد و توسط ستاد پیگیری می شود.
 
آمار برخط تجارت خارجی
 
گمرك جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، امكان دسترسی عمومی به امار و اطلاعات در حوزه تجارت خارجی را به صورت روزانه در پنجره واحد تجارت فرامرزی فراهم كرده است. دسترسی آزاد به آمار روزانه تجارت خارجی كشور از دستاوردهای مهم گمرك الكترونیك در دولت یازدهم است. آمار روزانه تجارت خارجی كشور را می توانید در آدرس http://merchant.irica.ir/daily ببینید.
 
استعلام الكترونیكی گوشی های تلفن همراه
 
استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن‌همراه جهت تشخیص گوشی های قاچاق از غیر قاچاق به صورت الكترونیكی فراهم شده و از طریق سامانه پیامكی ۳۰۰۰۸۸۸۷ یا لینك مخصوص استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی كه در سایت رسمی گمرك ایران به نشانی www.irica.ir قرار داده شده، امكان‌پذیر است.
 
مكاتبات الكترونیكی
 
در اقدامی جدید ارائه خدمات گمرك به خدمات گیرندگان كاملا الكترونیكی انجام می شود. گمرك جمهوری اسلامی ایران در راستای خدمات الكترونیكی خود امكان ثبت و پی گیری مكاتبات را از طریق پورتال این سازمان برای رفاه خدمات گیرندگان فراهم كرده است. بر همین اساس كلیه افراد حقیقی و حقوقی برای انجام تمامی مكاتبات با كلیه دفاتر ستادی و گمركات اجرایی در هر نقطه از كشور می توانند با اتصال به پورتال گمرك جمهوری اسلامی ایران به آدرس www.irica.ir مكاتبات خود را ثبت و شماره پیگیری دریافت كنند. این پورتال به خدمات گیرندگان این امكان را داده است كه بر اساس شماره ای كه دریافت كرده اند، در جریان مراحل گردش مكاتبات و اقدامات انجام شده در خصوص مكاتبه خود، قرار گیرند.
1396/04/29
14:32:13
5.0 از 5 امتیاز
5064
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات