رئیس اتحادیه مشاوران املاك تهران:

فروش مسكن ۱۰ درصد زیرقیمت بازار در نمایشگاه املاك

فروش مسكن ۱۰ درصد زیرقیمت بازار در نمایشگاه املاك به گزارش ساسان گستر رئیس اتحادیه مشاوران املاك اظهار داشت: مقرر است در نمایشگاه املاك كه در ماه جاری برگزار می شود، واحدهای مسكونی ۸ تا ۱۰ درصد زیر قیمت میانگین بازار به فروش برسد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مصطفی قلی خسروی امروز در نشستی خبری اظهار داشت: دهم تا سیزدهم اسفندماه نمایشگاه املاك و مستغلات با حضور چهل شركت داخلی و خارجی شامل پنج شركت تركیه ای در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار شده و مقرر است در این نمایشگاه مسكن ۸ تا ۱۰ درصد زیر قیمت میانگین بازار به فروش برسد.
وی درباره خرید ملك در كشورهای دیگر اظهار داشت: طی ۱۰ ماهه سال جاری ۸ هزار واحد مسكونی از جانب ایرانیان در شهر ازمیر تركیه خریداری شده و دیگر ساكنان كشورهای غرب آسیا هم مایل به خرید مسكن در این كشور هستند. به قول برخی دلالان، قیمت ملك مسكونی در ازمیر از متری ۶ میلیون تومان شروع می شود.
وی افزود: برای آنكه در بحث خرید ملك در تركیه، ایرانیان گرفتار مشكل نشوند لازم است دو سند دریافت نمایند كه سند اول در زمان خرید ملك واگذار شده، ولی امكان نقل و انتقال و خرید و فروش ندارد و سند دوم كه سند اصلی به حساب می آید تنها بعد از پنج سال سكونت در همان واحد خریداری شده به خریدار اعطا خواهد شد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك استان تهران درباره خرید ملك در دیگر كشورها اخطار داد و اظهار داشت: گرجستان دیگر اجازه خرید ملك به ایرانیان نمی دهد و هم اكنون آن دسته از ایرانی هایی كه در این كشور واحد مسكونی خریداری نموده اند با مشكل رو به رو شده اند. همین اتفاق چند سال پیش برای ایرانی هایی كه در دبی مبادرت به خرید و فروش املاك می كردند رخ داد و خیلی از آنها مالباخته شدند، از همین رو دارندگان املاك مسكونی در گرجستان مجبور هستند واحدهای خریداری شده را تنها به اتباع این كشور آن هم با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت خرید به فروش برسانند.
دلالی مسكن تركیه وگرجستان در ایران ممنوع است/متخلفان مجوز ندارند
وی تاكید كرد: به صورت كلی معامله املاك خارجی در تمام مشاوران املاكی این كشور ممنوع می باشد، آنهایی كه در ایران مبادرت به دلالی مسكن تركیه یا دیگر كشورها می كنند، واحدهای صنفی غیرمجاز و بدون پروانه از اتحادیه مشاور املاك محسوب می شوند، ضمن اینكه خرید و فروشی كه در این زمینه در سایت های فروش آنلاین ملك انجام می شود، تحت نظارت اتحادیه مشاوران املاك نیست.
رئیس كمیسیون تخصصی مشاوران املاك اتاق اصناف ایران درباره میزان خرید و فروش املاك مسكونی در ۱۱ ماهه سال قبل اظهارداشت: از اول فروردین تا ۳۰ بهمن ۹۶ تعداد كل قراردادهای ثبت شده در سامانه املاك كشور شامل خرید، فروش و اجاره، یك میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۱۵ فقره بود؛ در بازه زمانی مشابه امسال این شاخص یك میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۱۶ فقره بود كه ۶۴۵ هزار و ۵۵۵ فقره آن مبایعه نامه و ۵۲۵ هزار و ۲۶۰ فقره آن اجاره نامه بوده است. از این نظر در كل كشور تعداد قراردادهای ثبت شده ۴ درصد كاهش داشته كه در بخش مبایعه نامه ۷ و در بخش اجاره نامه ۱۴ درصد كاهش ثبت معاملات داشته ایم.
خسروی با اشاره به اهمیت الزامی شدن ثبت كد رهگیری در معاملات مسكن با هدف شفاف سازی اضافه كرد: برخی ارگان ها مانند بانك ها، ادارات ثبت، شهرداری ها و دارایی با سامانه املاك و مستقلات لینك نشده اند و تنها به شركت پست برای عرضه كد پستی با این سامانه همكاری دارند.
وی درباره تعداد معاملات مسكن در تهران خاطرنشان كرد: در بازه زمانی اول فروردین تا ۳۰ بهمن ۹۷، ۳۰۲ هزار و ۱۸۸ فقره معامله مسكن به ثبت رسیده كه ۱۴۴ هزار و ۶۵۰ فقره آن مبایعه نامه و ۱۵۵ هزار و ۱۹۷ فقره آن اجاره نامه بوده است؛ در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد معاملات مسكن در تهران كاهش داشته است كه در بخش مبایعه نامه ۳۱ و در بخش اجاره نامه ۱۶ درصد كاهش نشان داده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك استان تهران درباره پیش بینی بازار مسكن در سال آینده اظهار داشت: در چهار دهه اخیر چهار بار جهش قیمت مسكن داشته ایم كه در سال های ۶۸، ۸۶، ۹۱ و ۹۷ رخ داد. چهار عامل افزایش قیمت حامل های انرژی، نوسانات ارز، افزایش قیمت طلا و بازار سرمایه در افزایش قیمت مسكن موثر بوده اند. وقتی در سال ۹۱، دلار سه برابر شد قیمت مسكن در تهران هم تا سه برابر افزایش پیدا كرد. با این وجود سال آینده جهش قیمتی نخواهیم داشت و وزارت راه و شهرسازی و كمیسیون عمران مجلس به دنبال ساماندهی قیمت ها هستند. نگاه جدید وزارت راه و شهرسازی در خصوص افزایش ساخت و سازها هم به تثبیت قیمت مسكن كمك خواهد نمود.
سقف تسهیلات مسكن باید به ۸۰ درصد قیمت ملك برسد
وی با تاكید بر اینكه سقف تسهیلات مسكن باید افزایش یابد و به ۸۰ درصد ارزش ملك برسد، اظهار داشت: اگر این فعالیت به یك رویه تبدیل گردد، دیگر اثر تورمی نخواهد داشت.
این فعال صنفی بخش مسكن درباره ارقام مندرج در سایت های خرید و فروش مسكن اظهار داشت: قیمت های موجود در این سایت ها واقعی نیست و بالاتر از نرخ حقیقی منطقه برای فروش اعلام شده است، از همین رو اتحادیه املاك از سایت هایی كه در این خصوص فعالیت می نمایند و سبب برهم خوردن تعادل در قیمت گذاری مسكن شده اند به دستگاه های ذیربط شكایت كرده است.
وی درباره كمیسیون مشاوران املاك از خرید و فروش مسكن اظهار داشت: هم اكنون با قیمت زیر ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد ارزش ملك از طرفین و بالاتر از ۵۰۰ میلیون تومان تا یك چهارم ارزش ملك از طرفین معامله بعنوان حق كمیسیون از جانب مشاوران املاك دریافت می شود اما ما برای پیشگیری از كاهش تخلفات احتمالی برخی مشاوران املاك پیشنهاد داده ایم تا این رقم به یك درصد ارزش معامله در همه قراردادها تعیین شود. همینطور كمیسیون مشاوران در بخش اجاره نامه یك چهارم ارزش معامله از طرفین دریافت می كنند.

1397/12/04
14:25:03
5.0 از 5 امتیاز
4232
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات