بررسی جزئیات بودجه ۹۸

قوای سه گانه مجاز به دریافت سود از حساب های بانكی نیستند

قوای سه گانه مجاز به دریافت سود از حساب های بانكی نیستند به گزارش ساسان گستر مجلس در مصوبه ای مقرر كرد كه قوای سه گانه مجاز به دریافت سود از حساب های بانكی مفتوح در بانك های دولتی و غیردولتی نیستند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز (شنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸، جزء ۱ بندالحاقی ۳ تبصره ۱۲ را به تصویب رساندند كه برپایه آن دستگاه های مشمول ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه (از جمله قوای سه گانه) مجاز به دریافت سود از حساب های بانكی (حساب جاری، پشتیبان، سپرده گذاری كوتاه مدت، بلندمدت) مفتوح در بانك های دولتی و غیردولتی نیستند.
به باعث این مصوبه، در اجرای این حكم بانك های دولتی و غیردولتی هم مجاز به پرداخت سود به حساب دستگاه های اجرایی كه فاقد قوانین و مقررات برای دریافت سود هستند، نمی باشند. بانك ها، شركتهای بیمه دولتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق ها، دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و دستگاه های مأذون از مقام معظم رهبری و هر یك از دستگاه های اجرایی كه در قوانین و مقررات و یا اساسنامه مجاز به دریافت سود می باشند، از شمول این حكم مستثنی هستند.
طبق جزء ۲ بند الحاقی ۳، از آغاز سال ۱۳۹۸ سود دریافتی ناشی از سپرده های دارای مجوز دستگاههای مشمول به استثنای بانك ها، بیمه ها، سازمان بورس و اوراق بهادار و صندوق ها بعنوان درآمد اختصاصی آن دستگاه محسوب و به حساب متمركز خزانه وجوه درآمد اختصاصی واریز می شود و به صورت صددرصد (۱۰۰%) دریافت و مطابق قوانین و مقررات مربوطه پرداخت می شود. هرگونه اقدام مغایر این حكم تصرف در وجوه و اموال عمومی به حساب می آید. دیوان محاسبات كشور موظف است عملكرد این بند را هر شش ماه یكبار تهیه و به كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات عرضه كند.
طبق بند الحاقی ۴ تبصره ۱۲، اعمال بازنشستگی فقط برپایه قوانین همچون قانون مدیریت خدمات كشوری است و تصمیمات و مقررات داخلی سازمان ها، مؤسسات و شركتهای بیمه شامل خصوصی و غیر آن، ملاك بازنشستگی نیست و ادامه اشتغال با بیشتر از ۳۰ سال خدمت یا ۶۰ سال سن (برای دارندگان تحصیلات پایین تر از كارشناسی ارشد) و ۳۵ سال خدمت و یا ۶۵ سال سن (برای دارندگان تحصیلات كارشناسی ارشد و بالاتر) تحت هر عنوان در سمتهای اجرایی، اداری و عضویت در هیأت مدیره دستگاه ها و بنگاههای اقتصادی كه تمام یا درصدی از منابع آنها متعلق به دولت، دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی می باشد، به جز موارد استثناء شده در قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان مصوب ۲۰/ ۲/ ۱۳۹۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، ممنوع می باشد. ادامه اشتغال اعضای هیأت علمی فاقد شرایط فوق هم صرفاً در فعالیت های علمی، آموزشی و تحقیقی مجاز می باشد.
به باعث بند الحاقی ۵ تبصره ۱۲ لایحه بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی كشور مكلف است گزارش عملكرد دولت در اجرای بند (الف) ماده (۲۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه در خصوص كاهش حجم، اندازه و ساختار دستگاه های اجرایی را به صورت سه ماهه به مجلس شورای اسلامی عرضه كند.1397/12/11
17:44:38
5.0 از 5 امتیاز
4333
تگهای خبر: اشتغال , بانك , خدمات , دستگاه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات