در گفتگو با مهر عنوان شد

كاهش قیمت نفت با تحریم ایران ممكن نیست، كاهش تولیدونزوئلا فرصت است

كاهش قیمت نفت با تحریم ایران ممكن نیست، كاهش تولیدونزوئلا فرصت است ساسان گستر: رئیس دفتر مطالعات انرژی وین اظهار داشت: كاهش یا قطع تولید نفت ونزوئلا به نفع ایران است چونكه تقاضا برای نفت ایران افزایش می یابد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، چند روز قبل كه خاموشی برق سراسر ونزوئلا را در بر گرفت و صادرات نفت ونزوئلا برای چند روز متوقف گردید، البته سپس چند روز این روند از سر گرفته شد.
بر اساس آخرین اعلام سازمان اوپك میزان تولید نفت ونزوئلا به ۱.۰۰۸میلیون بشكه در روز رسیده است كه نشان از كاهش ۱۴۲ هزار بشكه ای در روز دارد. از سویی دیگر عراق اعلام نموده است كه در امتداد تصمیم اوپك، تولید نفت خودرا در محدوده ۳.5 میلیون بشكه در روز نگه خواهد داشت.
هر چند ایالات متحده آمریكا با كری خوانی ها جسته گریخته در تلاش است تا نفت ایران را در گوشه رینگ قرار دهد، اما شواهد و قرائن حقیقت دیگری را نشان داده است. بدین سان كه اوپك در تازه ترین گزارش خود اعلام نمود كه تولید نفت ایران در فوریه سال جاری میلادی (بهمن/ اسفند سال ۹۷) نه تنها كاهش نداشته بلكه با رشد ۱۲ هزار بشكه ای رو به رو بوده است.
ایالات متحده آمریكا تلاش دارد تا علاوه بر ایجاد فشار بر نفت ایران و رجزخوانی برای كاهش میزان صادرات كشور، قیمت نفت را پایین نگه دارد، در حالیكه جمع و اجرای این دو مقوله امكان پذیر نیست و بالقطع در كوتاه مدت قادر به صفر كردن صادرات نفت ایران نخواهد بود.
دولت آمریكا به سبب نگرانی از افزایش قیمت نفت به كاهش ۲۵۰ هزار بشكه ای صادرات نفت ایران در دور جدید تمدید معافیت ها رضایت داده است. از طرفی تولید نفت در تگزاس آمریكا از تولید نفت عراق، ایران و امارات پیشی گرفته و در مرز ۵ میلیون بشكه در روز رسیده است.
فریدون بركشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأثیر شرایط صنعت نفت ونزوئلا بر بازار نفت اظهار داشت: با مشكلاتی كه این كشور در بخش های مختلف داشته و میزان تولید آن كاهش یافته است، این شرایط به نفع ایران و دیگر تولیدكنندگان خواهد بود.
وی افزود: آمریكا بزرگترین خریدار نفت ونزوئلا است، اما مسئله خرید نفت به تنهایی مطرح نیست بلكه مقوله امور مالی و انتقالات آن باز مطرح است.
كارشناس مطالعات بین الملل انرژی تصریح كرد: حذف كردن نفت خام از بازار و جایگزینی آن امر سهلی نیست؛ چونكه به هر حال پالایشگاه ها باید با نوع نفت خام و زنجیره تولیدات آن هماهنگ شوند.

1397/12/27
13:38:09
5.0 از 5 امتیاز
4607
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات