مهمترین اقدام بورس تهران پارسال

مهمترین اقدام بورس تهران پارسال ساسان گستر: مدیرعامل بورس تهران اظهار داشت: سال قبل صنایع مختلف ۲۰ هزار میلیارد تومان بوسیله بازار سرمایه تامین مالی كردند. این تامین مالی بوسیله عرضه اولیه، اوراق بدهی و اوراق اختیار فروش تبعی بود.


علی صحرایی در گفت و گو با ایسنا، درباره بهترین اقدام سال قبل بورس تهران اظهار نمود: از دید كلان، بورس تهران پارسال توانست ۲۰ هزار میلیارد تومان برای صنایع تأمین مالی كند. این تأمین مالی از سه طریق عرضه اولیه، اوراق بدهی و اوراق اختیار فروش تبعی انجام شد.
وی درباره راه اندازی ابزار جدید مالی باز اظهار داشت: دیگر اقدام مهمی كه در بورس تهران انجام شد، راه اندازی ابزار پوشش ریسك بود. این ابزار كه اوراق سبد آتی سهام نام دارد، در بازار دوطرفه به كار می آید. در بازارهای مشتقه در دنیا بیشتر از ۶۰ درصد معاملات بوسیله این ابزار تأمین مالی می شود. آتی سبد سهام با همكاری كمیته فقهی سازمان بورس و پیگیری های سازمان افتتاح شد.
مدیرعامل بورس تهران درباره كاهش حد اعتباری كارگزاری ها در سال ۱۳۹۷ باز اظهار داشت: كاهش حد اعتباری در امتداد كاهش ریسك عملیاتی كارگزاری ها اعمال شده و در همه دنیا هم رایج است. امسال نمایش اعتبارها باز قانونمند شد، چراكه همه باید از مزایای بازار سرمایه منتفع شوند، در نتیجه این اقدام بسیار مناسبی بود.
صحرایی به ضرورت فرهنگ سازی در بازار سرمایه اشاره نمود و اضافه كرد: حضور در بازار سرمایه امری تخصصی است و نیاز به دانش دارد. سرمایه گذاران باید دقت كنند كه برای حضور در این بازار باید وقت گذاشت و دائماً بازار را رصد كرد، در نتیجه كسانی كه این دانش را ندارند نباید به صورت مستقیم وارد بازار شوند بلكه این افراد باید بوسیله ابزارهای غیر مستقیم در بازار سرمایه، سرمایه گذاری كنند.

رفتار توده واری و تكیه بر شایعات در بازار سرمایه زیاد است
وی با تاكید بر اینكه برای معاملات در بورس نیاز به كسب دانش دارد، اظهار داشت: رفتار توده واری و تصمیم برمبنای شایعات در بازار سرمایه زیاد است. صف های خرید و فروش لحظه ای هم به همین علت است.
مدیرعامل بورس تهران با اشاره به ضرورت متنوع سازی پرتفوی سهامداران، اظهار داشت: سرمایه گذاران باید سرمایه گذاری های خودرا در صنایع مختلف متنوع كنند. ۴۰ صنعت در بورس داریم كه كمتر بورسی این تعداد صنعت در خود جای داده است، در نتیجه سرمایه گذاران می توانند از این پتانسیل بهره ببرند.
وی در پاسخ اینكه عملكرد بانك مركزی چه تأثیری در فرهنگ سازی در بازار سرمایه دارد؟ اظهار نمود: بانك مركزی با نظم بخشی به سود سپرده ها می تواند در بازار سرمایه باز تأثیرگذار باشد، چراكه قسمتی از نسبت P/E مربوط به نرخ سود بدون ریسك است. هر چه نظام بانكی نظام مند باشد و توان سودآوری این صنعت كه یكی از صنایع بزرگ بورس است، بهتر شود برای بازار سرمایه باز مفید می باشد.1398/01/07
14:16:34
5.0 از 5 امتیاز
4544
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات