در واكنش به مصوبه جدید مجلس

رئیس شورای رقابت: قیمت گذار خودرو كیست كه شورا در مورد آن نظر دهد؟!

رئیس شورای رقابت: قیمت گذار خودرو كیست كه شورا در مورد آن نظر دهد؟! ساسان گستر: گرچه مصوبه اخیر مجلس، شركت های خودروسازی را موظف به اعلام قیمت تمام شده در هنگام فروش به شورای رقابت می كند و تا حدی بازگشت شورا به بحث قیمت گذاری را جدی كرده است، ولی از نگاه رئیس شورای رقابت این مصوبه ابهاماتی دارد و این كه قیمت گذار چه كسی است، خود جای سوال دارد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، از چندی قبل با نابسامانی هایی كه در بازار خودرو و قیمت گذاری آن وجود داشت، بحث ورود شورای رقابت به قیمت گذاری بار دیگر مطرح شد؛ این در شرایطی بود كه از سال قبل و به دنبال مصوبه هیأت هماهنگی سران سه قوا قرار بر این شد سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان بعنوان تنها مرجع كارشناسی قیمت در كشور تعیین شود و بر همین مبنا تمامی مراجع قانون گذاری و تعیین قیمت مكلف شدند نظرات كارشناسی آنرا مد نظر قرار دهند كه در این حالت دیگر شورای رقابت نقش قبلی را در قیمت گذاری نداشت.

با وجود این مصوبه، شورا معتقد بود كه از پروسه قیمت گذاری كنار نرفته است و در این رابطه نیز نامه نگاری و رایزنی هایی با مراجع ذیربط برای بازگشت مجدد به بازار خودرو و ورود مستقیم به تعیین فرمول و قیمت گذاری خودرو داشت.

با این حال روز گذشته بود كه مجلس در طرحی برای ساماندهی خودرو، پیشنهادی بیان كرد در خصوص اینكه شركت های خودروسازی موظف هستند هنگام فروش، بهای تمام شده، درصد سوخت و قیمت قطعی خودرو را محاسبه و به شورای عالی رقابت اعلام نماید. حتی تاكید بر این بود كه تخلف از این امر جرم محسوب خواهد شد.

اما در ارتباط با این كه آیا این مصوبه مجلس در نتیجه همان رایزنی های شورای رقابت برای برگشت به جریان قیمت گذاری خودرو است یا ماجرای دیگری دارد و همین طور این كه مقرر است شورای رقابت چگونه عمل كند، موضوعی است كه در گفت و گو با رضا شیوا - رئیس شورای رقابت - مورد پرسش قرار گرفته است.

وی با اشاره به این كه مصوبه مجلس ربطی به رایزنی های پیشین شورای رقابت برای بازگشت به بحث قیمت گذاری خودرو نمی تواند داشته باشد، اظهار نمود: بحث ساماندهی در مجلس از حدود یك سال قبل مطرح بوده و موضوعات متفاوتی وجود داشت كه ظاهراً بحث قیمت گذاری و نظارت شورای رقابت نیز به آن اضافه شده است.

طبق قانون، شورای رقابت باید قیمت گذاری كند

رئیس شورای رقابت اظهار داشت: در این مصوبه ابهاماتی وجود دارد. همچون این كه باید توضیح داده شود وقتی كه می گوید قیمت را خودروسازها به شورای رقابت اعلام كنند، در این بین قیمت گذار كیست و چه كسی قیمت را تعیین می كند كه حالا شورای رقابت بر آن نظارت می كند. این در شرایطی است كه طبق قانون دستورالعمل قیمت خودرو را باید شورای رقابت تعیین كند و طبق آن صورت گیرد و این دو، چندان با هم همخوانی ندارند.

شیوا با اشاره به این كه قانون، تعیین دستورالعمل خودرو را به شورای رقابت واگذار كرده است، اضافه كرد: هرچند طی یكسال گذشته و برمبنای مصوباتی این مساله از شورا كنار رفت، ولی در كل آنچه قانون تعیین كرده باید اجرایی شود و نمی توان این اختیار را از شورای رقابت گرفت و ما در این مدت به سبب این كه مشكلی ایجاد نشود، در شورای رقابت سكوت كرده ایم.

با این حال، آنچه شیوا عنوان نمود از این حكایت دارد كه بزودی جزئیات این مصوبه مجلس در شورای رقابت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع:

1398/02/30
14:43:01
5.0 از 5 امتیاز
4722
تگهای خبر: بازار , تولید , سوخت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات