رئیس صندوق توسعه ملی خبر داد

اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به آبخیزداری

اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به آبخیزداری ساسان گستر: رئیس صندوق توسعه ملی از اختصاص 150 میلیون یورو به حوزه آبخیزداری آگاهی داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مرتضی شهیدزاده در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان، اظهار نمود: صندوق توسعه ملی یكی از ابتكارات مقام معظم رهبری بود كه بعد از آنكه حساب ذخیره ارزی تشكیل شد و نتوانست اهداف مورد نظر را برآورده كند با دستور ایشان و با تصویب مجلس شورای اسلامی تشكیل شد.
وی اشاره كرد: این صندوق با هدف تبدیل قسمتی از منابع به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده های نفتی بوسیله تأمین مالی سرمایه گذاری در چارچوب اعطای تسهیلات بانكی به بخش های دولتی و سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی تشكیل شده است.
رئیس صندوق توسعه ملی اشاره كرد: این منابع اول اینكه برای نسل آینده و دوم اینكه برای تحرك بخش خصوصی به منظور كمك به توسعه اقتصادی می باشد، یعنی بخش دولتی هیچ سهمی از صندوق توسعه ملی ندارد.
شهیدزاده افزود: در سال 1394 با تصویب مجلس و به اذن مقام معظم رهبری ۱۰ درصد از ورودی منابع هر سال صندوق را برای بخش كشاورزی و ۱۰ درصد را برای بخش صنعت اختصاص دادیم.
وی بیان كرد: طبق اساسنامه پول به طرح هایی پرداخت می شود كه بتواند از محل ارز آوری ناشی از صادرات محصول نسبت به بازپرداخت اصل و سود پول اقدام نماید، یعنی نباید طرحی كه ایجاد می شود مصرف داخلی داشته باشد بلكه باید تولید صادراتی داشته باشد.
رئیس صندوق توسعه ملی افزود: كارمزد تسهیلات صندوق در مناطق محروم چهار درصد كمتر از مناطق توسعه یافته است. همین طور با سیستم بانكی تعامل داریم و بانك ها با ساز و كار خود تعیین و تكلیف می كنند.
شهیدزاده اظهار نمود: كسانی‎كه طرح های ریالی آنان مشكل دارد با كاركرد تسهیلات می توانند ۴۰ درصد منابع تكمیلی دریافت نمایند.
وی اشاره كرد: همین طور استفاده مجدد از منابع صندوق توسعه ملی در صورت نبود اقساط معوق، پیشرفت فیزیكی سرمایه گذاری قبلی متناسب با برنامه و طرح توسعه جدید امكان پذیر است.
رئیس صندوق توسعه ملی اشاره كرد: در ارتباط با حوزه آبخیزداری ۱۵۰ میلیون یورو به جهاد كشاورزی اختصاص یافت. همین طور درباب ریزگردها منابع جدا تعلق گرفته است.
شهیدزاده افزود: سال قبل از محل تبصره ۵۲ و بند «الف» تبصره ۱۸ بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد سپرده گذاری در بانك ها كردیم و امسال هم با عنایت به اینكه ورودی ها به صندوق كم شده از محل منابع برگشتی اقساط، منابعی را وارد بانكهای عامل برای پروژه های جدید می نماییم.
رئیس صندوق توسعه ملی بیان كرد: امسال با عنایت به كم شدن ورودی ها ۷۵ هزار میلیارد ریال برای سپرده گذاری در بانك ها پیش بینی شده است كه در اختیار بانك ها قرار می گیرد.


منبع:

1398/04/28
11:16:22
5.0 از 5 امتیاز
4053
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات