مجری طرح پنبه كشور اعلام كرد؛

پیشبینی تامین ۶۰ درصد نیاز صنایع نساجی كشور با پنبه تولید داخل

پیشبینی تامین ۶۰ درصد نیاز صنایع نساجی كشور با پنبه تولید داخل به گزارش ساسان گستر مجری طرح پنبه كشور پیشبینی كرد: با تحقق برنامه تولید ۲۲۸ هزار تن وش پنبه در سال جاری، ۶۰ درصد نیاز صنایع نساجی كشور از پنبه داخلی تامین گردد.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، ابراهیم هزارجریبی با تاكید بر اینكه برای كشت پنبه امسال ۸۲ هزار هكتار برنامه ریزی شده بود، اضافه كرد: ۹۰ هزار و ۲۵۰ هكتار پنبه به زیر كشت رفته كه ۱۰ درصد از برنامه اعلام شده، بیشتر است.
وی افزود: سال قبل سطح زیر كشت این محصول ۷۰ هزار و ۸۰۰ هكتار بوده كه امسال ۲۷ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته ایم.
هزارجریبی خاطرنشان كرد: پیشبینی می شود با عنایت به افزایش سطح زیر كشت و با حصول عملكرد ۲۵۳۰ كیلوگرم وش در واحد سطح، برنامه تولید ۲۲۸ هزار تن وش پنبه به صورت كامل تحقق پیدا كند.
مجری طرح پنبه افزود: سطح زیر كشت استان گلستان ۴۸ درصد و استان اردبیل ۱۳۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است، اظهار داشت: این استان ها از استاهای مورد هدف برای افزایش سطح زیر كشت هستند.
وی اضافه كرد: استان های عمده سطح زیر كشت این محصول را خراسان رضوی با ۲۴ هزار و ۵۲۰ هكتار و فارس با ۱۷ هزار و ۹۰۰ هكتار عنوان نمود و اظهار داشت: بعد از این دو استان، استان های گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، خراسان جنوبی بیشترین میزان سطح زیر كشت این محصول را داشته اند.
هزارجریبی با اشاره به اینكه از وش پنبه بعد از تصفیه و تبدیل آن به الیاف در صنایع نساجی استفاده می شود، اظهار داشت: پیشبینی می شود امسال حدود ۶۰ درصد نیاز كشور در این زمینه تامین گردد كه این میزان پارسال ۴۵ درصد بوده است.
مجری طرح پنبه كشور با تاكید بر اینكه در كنار افزایش عملكرد به دنبال افزایش بهره وری آب هم هستیم، اضافه كرد: برای این منظور سیاست های كشت مستقیم، توسعه كشت نشایی، استفاده از سیستم های ابیاری قطره ای و استفاده از ارقام زودرس از مهمترین برنامه های در جهت افزایش بهره وری آب در پنبه انجام می شود.
هزارجریبی با ابراز امیدواری درباره روند مناسب بازار خرید پنبه در سال گذشته، اظهار داشت: در سال ۹۷ نیازی به حضور دولت برای خرید تضمینی این محصول وجود نداشته و كارخانه های پنبه پاك كنی و صنایع نساجی تمامی محصولات كشاورزان را خریداری نموده بودند.
وی خاطرنشان كرد: امید می رود امسال هم رونق بازار پنبه ادامه داشته باشد و این رونق سبب ایجاد امید در دل پنبه كاران و افزایش سطح زیر كشت این محصول شده است.
هزارجریبی در مورد پرداخت تسهیلات به پنبه كاران هم اظهار داشت: تسهیلات برای كاشت، داشت و برداشت این محصول با معرفی كشاورزان توسط سازمان جهاد كشاورزی استان ها به بانك عامل پرداخت می شود و كشاورزان نیازی به سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات در بانك عامل ندارند.

1398/05/29
14:42:57
5.0 از 5 امتیاز
4384
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات