دفاع وزیر اقتصاد از پوری حسینی: واگذاری ها درست بوده است

دفاع وزیر اقتصاد از پوری حسینی: واگذاری ها درست بوده است به گزارش ساسان گستر وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره مسائل در رابطه با بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی و واگذاری های انجام شده در دوره او اظهار داشت: در واگذاری ها، بخشنامه تعیین قیمت پایه و مزایده رعایت شده است و من بعنوان یك مقام مسئول این واگذاری ها را درست ارزیابی می كنم.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند عصر امروز (۴ شهریور) در حاشیه یك نشست تخصصی در وزارت اقتصاد با اشاره به تغییر و تحولات صورت گرفته در سازمان خصوصی سازی اظهار نمود: برنامه دولت درباره واگذاری های بزرگ تغییر نخواهد كرد و برنامه های خودرا در این عرصه بطور جدی پیگیری می نماییم. ضمن اینكه می دانیم اینگونه رفتارها روی انگیزه دیگران اثر می گذارد چونكه موجب تضعیف اراده دیگران خواهد شد اما ما این راه را ادامه خواهیم داد چونكه تاكید داریم اصل واگذاری ها ادامه پیدا كند.

او همین طور درباره بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی سازی و مسائل مطرح شده پیرامون واگذاری كارخانه های دشت مغان و ایران ایرتور اظهار نمود: من خوب یا بد بودن واگذاری ها را از جنبه رعایت مقررات نگاه می كنم. اینكه آیا در تعیین قیمت یا تعیین برنده مقررات رعایت شده است یا نه؟ اگر قوانین رعایت شده باشد اما نتیجه مطلوب نباشد، نمی توانیم به واگذاری ها ایراد بگیریم.

وزیر اقتصاد با اشاره به برخی حواشی درباره قیمت پایین در واگذاری ها افزود: بسیاری برای تسهیل خصوصی سازی نمونه هایی از واگذاری ها در آلمان شرقی را مثال می زنند كه یك كارخانه را به قیمت یك مارك (مبلغی بسیار پایین) فروختند، با این استدلال كه برای افزایش كارایی، واگذاری لازم است.

دژپسند افزود: در واگذاری ها بخشنامه تعیین قیمت پایه و مزایده رعایت شده است و من بعنوان یك مقام مسئول این واگذاری ها را درست ارزیابی می كنم. امكان دارد خریدار یا قیمت تعیین شده باب میل كسی نباشد اما همین كه مقررات رعایت شده باشد، كفایت می كند.

وی درباره واگذاری كارخانه ایران ایرتور اظهار نمود: در مرحله اول این كارخانه فروخته می شود اما خریدار نسبت به پرداخت حقوق دولت ناتوان است و بر طبق قرارداد، سازمان خصوصی سازی وكالت داشت تا سوژه معامله را باردیگر به فروش بگذارد؛ بدین سبب این واگذاری باردیگر به مزایده گذاشته شد و بعد با تعیین قیمت باردیگر فروخته می شود.

وزیر اقتصاد درباره واگذاری های معروف به «دشت مغان» نیز افزود: این كارخانه به مزایده گذاشته می شود و سه نفر قیمت می دهند، «اهلیت» خریدار اول بنا به مشكلاتی رد می شود و رسما توسط نهادهای مسئول ابطال و به خریدار دوم با قیمتی كه خریدار اول خریده بود واگذار می شود. هم اكنون از آن منطقه نیز طوماری وجود دارد كه اهالی آنجا از این تغییرات تشكر كرده اند.

دژپسند همین طور در پاسخ به سوال ایسنا درباره علت بازگشت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از وزارت اقتصاد به سازمان امور مالیاتی نیز اظهار نمود: این یك طرح است كه در كمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است. لایحه ای كه دولت طراحی نموده مالیات بر فعالیت های اختلال زاست كه متفاوت با عایدی سرمایه است اما حدودا همان مباحث را دنبال می كند.

او درباره مالیات بر عایدی سرمایه نیز اشاره كرد: در این زمینه یك طرح جامع داریم كه در آن لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم را دنبال می نماییم و مسكن هم در آن دیده شده است.

وزیر اقتصاد در باره مالیات بر مسكن نیز با اشاره به اینكه زیرساخت های اطلاعاتی برقرار است، اظهار داشت: بوسیله نظام جامع مالیاتی و شبكه های اطلاعاتی كه داریم مشكلی در این رابطه وجود ندارد.

دژپسند همین طور با اشاره به اینكه درباره ستاندن مالیات بر درآمد پزشكان در حال رایزنی هستیم، افزود: پزشكان قشر فرهیخته كشور هستند اما معتقدیم كه یك معلم در مناطق محروم مالیات می دهد پس دیگران نیز باید مالیات خودرا پرداخت كنند.

وی همین طور با اشاره به وضعیت بازار ارز و بازگشت ارزهای صادراتی اظهار نمود: با همراهی صادركنندگان در بازگشت ارزهای صادراتی، عرضه ارز بیشتر شده و تقاضاهای غیرعادی هم كنترل شده و بدین سبب اوضاع بازار ارز هم كنترل شده است.

منبع:

1398/06/05
13:13:48
5.0 از 5 امتیاز
4476
تگهای خبر: ارز , بازار , دولت , صادرات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات