گزارش ساسان گستر

۵ روز تا شفاف سازی حقوق مدیران، دسترسی عمومی امكان پذیر می شود؟

۵ روز تا شفاف سازی حقوق مدیران، دسترسی عمومی امكان پذیر می شود؟ به گزارش ساسان گستر با عنایت به گذشت یك و نیم سال از طریق اندازی سامانه حقوق و مزایا و كم كاری دستگاه ها در ثبت حقوق ها در این سامانه، طبق مصوبه دولت تنها ۵ روز تا زمان نهایی شفاف سازی باقی مانده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، بعد از مطرح شدن حقوق های نجومی و انتشار فیش های حقوقی غیرمتعارف برخی مدیران دولتی همچون رئیس صندوق توسعه ملی، مدیران بیمه مركزی ایران، بانك رفاه كارگران و چند سازمان دیگر و خروج آنها از بدنه اجرایی كشور در سال ۹۵، قانون گذار در خلال تدوین برنامه ششم توسعه در بند ۲۹، دولت را مكلف به ایجاد سامانه حقوق و مزایا كرد تا از این طریق تمامی اطلاعات مربوط به حقوق و مزایا كاركنان دستگاه های اجرایی دولتی و سایر قوا مورد رصد قرار گیرد.
پس از دو سال كش و قوس و در نهایت راه اندازی سامانه حقوق و مزایا توسط سازمان اداری و استخدامی، سال قبل رئیس جمهوری تمامی دستگاه ها را ملزم به عرضه اطلاعات مورد نظر قانون گذار به سامانه مذكور كرد.
در همین راستا هم طبق آمار، دستگاه های زیرمجموعه قوه مجریه و مقننه مبادرت به وارد كردن اطلاعات خود به سامانه كردند اما آنطور كه متولیان سازمان اداری و استخدامی و وزیر امور اقتصادی و دا می گویند هنوز خیلی از دستگاه ها علاقه ای به عرضه اطلاعات ندارند.
عدم تكمیل سامانه حقوق و مزایا گریبان دژپسند را گرفت
یازدهم شهریور ماه فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی برای توضیح در مورد علت عدم تكمیل سامانه حقوق و مزایا در مجلس حاضر شد.
مطابق با توضیحاتی كه دژپسند در مجلس عرضه داد كه البته مورد اقبال نماینده حاضر در جلسه علنی قرار نگرفت و منجر به دادن كارت زرد به وی شد؛ علیرغم اجبار قانونی هنوز قوه قضائیه، سازمان صدا و سیما، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، قرارگاه های سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها و سازمان های وابسته و نهادها و بنیادها و موسسات زیر نظر رهبری تابحال هیچ اطلاعاتی را درباره حقوق و مزایای خود در سامانه بارگذاری نكرده اند. همینطور شهرداری ها و بعضی از بنیادها و مؤسسات با این اظهار كه از نظر قانونی در زمره و تحت نظارت دفتر مقام معظم رهبری هستند و باید برای قرار دادن اطلاعات حقوقی و مزایا إذن خاص دریافت نمایند، هنوز اقدام به این كار نكرده اند.
دژپسند در توضیح علت بی توجهی قوه قضاییه به این سامانه، اینطور گفته است كه «تشخیص مدیریت قبلی این بود كه این مبادرت به بعد از نقل و انتقال و تحول مدیریتی موكول شود؛ البته امسال و طبق گفته وزیر دادگستری، رئیس جدید قوه قضائیه دستور داده است كه در این زمینه اقدام گردد اما هنوز این بارگذاری صورت نگرفته است.»
جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی هم ۲۷ مرداد ماه در ارتباط با علت عدم ورود اطلاعات قوه قضائیه در سامانه حقوق و مزایا گفته بود كه «مطابق با بیان قوه قضائیه، اطلاعات حقوق این نهاد در پایگاه خود قوه وارد شده و فقط به سامانه اصلی (سامانه حقوق و مزایا) منتقل نشده است؛ ما فرض را بر این گذاشتیم كه قوه قضائیه اطلاعات را وارد كرده و منتظر انتقال این اطلاعات به سامانه اصلی هستیم.»
در كنار قوه قضاییه، نام سازمان صدا و سیما بعنوان نهاد عریض و طویل دیگری كه هنوز در این سامانه وارد نشده است بیشتر از هر دستگاه دیگری به چشم می آید، چونكه این دستگاه علاوه بر درآمدهایی كه خود كسب می كند بیشترین بودجه را هم در بخش شركت های زیان ده دریافت می كند؛ بگونه ای كه رقم حدودی برای بودجه صداوسیما در سال ۹۸، یك هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان اعلام شده است؛ این رقم در سال۹۷، یك هزارو ۶۴۶ میلیارد تومان و در سال ۹۶، یك هزارو ۵۹۸ میلیارد تومان بوده است.
اولتیماتوم به دستگاه ها برای ثبت اطلاعات در سامانه
مهر ماه سال قبل هیئت وزیران كلیه دستگاه های مشمول را موظف كرد تا اطلاعات مربوط به پرداخت افراد مشمول را در این سامانه بارگذاری كرده و سازمان اداری و استخدامی كشور هم بعد از تكمیل اطلاعات، به هیات وزیران گزارش كند.
پس از عرضه گزارش سازمان اداری و استخدامی به هیات وزیران و اعلام اینكه هنوز نهادهای بسیاری اقدام به ثبت اطلاعات خود در سامانه نكرده اند، دولت در بخشنامه ای ۴ بندی، تكلیف جدیدی برای سامانه حقوق و مزایا معین كرد.
بند اول این بخشنامه، مربوط به تعیین بازه زمانی برای ثبت اطلاعات است كه در واقع مطابق با این بند دستگاه هایی كه هنوز اطلاعات خویش را در سامانه ثبت و یا تكمیل نكرده اند فقط تا آخر شهریور ماه برای این اقدام، فرصت دارند.
سامانه در گیر و دار عدم هماهنگی دو دستگاه اجرایی!
یكی دیگر از مسائلی كه باید مورد توجه قرار گیرد، پاسكاری سامانه حقوق و مزایا به مدت ۵ ماه بین سازمان ادرای و استخدامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
این دو دستگاه با تفسیرهای جداگانه ای كه از بودجه ۹۸ داشتند تا مرداد ماه پیگیری سامانه حقوق و مزایا را بر عهده یكدیگر می دانستند؛ بگونه ای كه متولیان سازمان اداری و استخدامی اعلام می كردند كه وزارت اقتصاد باید در سال ۹۸ پیگیری تكمیل این سامانه باشد و به موازات هم متولیان وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان اداری و استخدامی را متولی سامانه مذكور عنوان می كردند.
این عدم هماهنگی بین دو دستگاه اجرایی كار را به جایی رساند كه هیات وزیران بند سوم بخشنامه را به این مورد اختصاص داد و اینطور عنوان نمود كه با عنایت به تكلیف مقرر در تبصره ۲۱ قانون بودجه ۹۸ در مورد اجبار دستگاه های اجرایی ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه به عرضه اطلاعات پرداخت حقوق و مزایا به خزانه داری كل كشور، سازمان اداری با وزارت اقتصاد هماهنگی كند تا از موازی كاری اجتناب شود.
دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق مدیران فراموش شد؟
در این بین یكی از اصلی ترین علل راه اندازی سامانه حقوق و مزایا كه فراهم كردن زمینه دسترسی عموم به اطلاعات حقوق مدیران بود، به علت عدم همكاری نهادها با سازمان اداری و استخدامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در تكمیل سامانه تكلیف مشخصی ندارد.
البته در بند چهارم بخشنامه هیات وزیران به این مورد این گونه اشاره شده كه سازمان اداری و استخدامی باید گزارش نهایی مربوط به تكمیل ورود اطلاعات پیش از آخر شهریور امسال به هیات وزیران عرضه كند تا در مورد نحوه اطلاع رسانی پرداخت های مدیران و مقامات به مردم تصمیم گیری شود.
این مسئله از این جهت كه با گذشت ۲۶ روز از شهریور هنوز اخبار خوشایندی از ثبت اطلاعات دستگاه ها در سامانه حقوق و مزایا به گوش نمی رسد، نباید چندان جدی باشد.
از سویی دیگر هم هیات وزیران این گونه تصویب كرده اند كه بعد از گزارش سازمان ادرای و استخدامی، در ارتباط با دادن دسترسی آزاد به عموم برای نظارت بر حقوق مدیران تصمیم گیری می كند كه با عنایت به عدم همراهی، احتمال اجرایی شدن این اجبار قانونی امسال بعید است.

1398/06/26
15:00:10
5.0 از 5 امتیاز
3983
تگهای خبر: بانك , دستگاه , دولت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات