حساب كشی از شركت های دولتی پیش از بودجه

حساب كشی از شركت های دولتی پیش از بودجه به گزارش ساسان گستر امسال برای نخستین بار بودجه شركت های دولتی زودتر از لایحه بودجه به مجلس می رود تا مورد واكاوی قرار گیرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، به تازگی نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - طی بخشنامه ای به كلیه شركت های دولتی، بانك ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اعلام نمود كه ضمن ثبت اطلاعات عملكرد بودجه سال قبل و بارگذاری صورت های مالی حسابررسی شده حداكثر تا ۱۰ مهرماه اقدام نماید.

همچنین شركت ها مكلف شدند بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ خویش را به همراه برنامه و فعالیت های خود در سامانه جامع بودجه و حداكثر تا ۲۰ مهرماه ثبت كنند.

در حالی از شركت ها خواسته شده كه بودجه خویش را اعلام كنند كه هر ساله پس از ابلاغ بخشنامه بودجه از جانب رئیس جمهور است كه دستگاه ها بودجه سالانه خویش را به سازمان برنامه و بودجه اعلام می كنند.

اما این كه چرا دستگاه های دولتی مكلف شدند زودتر از زمان مورد نظر بودجه پیشنهادی را به سازمان ارائه نمایند موضوعی است كه پیگیری آن با این توضیح همراه شد كه امسال برای نخستین بار مقرر است بودجه شركت های دولتی، بانك ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت پیش از عرضه لایحه بودجه به مجلس( ۱۵ آذرماه) عرضه گردد.

ماجرا از این مقرر است كه همواره در سال های گذشته شفافیت بودجه شركت های دولتی و نهادهایی كه به نحوی از بودجه عمومی استفاده می نمایند مورد بحث و انتقاداتی قرار داشت و با این وجود با عنایت به اینكه از زمان عرضه لایحه بودجه تا تصویب آن فرصت چندانی جهت بررسی دقیق بودجه شركت های دولتی در اختیار نمایندگان نبود.

از این رو در انتها سال قبل در مجلس طرحی تصویب گردید كه مقرر می كرد دولت باید بودجه شركت های دولتی را پیش از عرضه لایحه بودجه به مجلس عرضه كند تا بررسی شود.

بر این اساس سازمان برنامه و بودجه هم از دستگاه ها خواسته تا بودجه پیشنهادی خویش را به این سازمان اعلام كنند تا پس از تكمیل اطلاعات، بودجه شركت ها تا ۱۵ آبان ماه به مجلس عرضه شود تا كمیسیون برنامه و بودجه با كمك دیوان محاسبات بررسی های لازم را انجام داده و در زمان بررسی لایحه بودجه مجلس اشراف بیشتری به اطلاعات مالی شركت ها داشته باشد.

اما این در شرایطی است كه برخی انتقادات هم نسبت به این مورد مطرح است، چون كه گفته می شود وقتی كه بودجه شركت ها حداقل یك ماه زودتر به مجلس می رود در حالیكه لایحه نهایی نشده است، تا فاصله باقی مانده امكان دارد تغییرات زیادی اتفاق بیفتد كه بودجه شركت ها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

گفتنی است كه در بودجه سالانه حجم قابل توجهی از سقف كلی به بودجه شركت ها، بانك ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اختصاص دارد؛ به صورتی كه در بودجه امسال از سقف ۱۷۴۴ هزار میلیارد تومانی حدود ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه این بخش است و نزدیك به ۴۴۸ هزار میلیارد تومان هم بودجه عمومی دولت را در بر می گیرد.
1398/06/27
22:22:07
5.0 از 5 امتیاز
4077
تگهای خبر: بانك , دستگاه , دولت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات