جزئیات جدید از بهبود شرایط وام مسكن، به هر قدیمی سازی وام نمی دهیم

جزئیات جدید از بهبود شرایط وام مسكن، به هر قدیمی سازی وام نمی دهیم ساسان گستر: مدیر طرح و برنامه بانك مسكن جدیدترین جزئیات از افزایش حداكثر عمر بنای مشمول وام مسكن از محل اوراق از 20 به 25 سال ساخت را اعلام نمود.به گزارش ساسان گستر به نقل از بانك عامل بخش مسكن، محمد حسن مرادی با اشاره به اینكه امكان پرداخت سقف تسهیلات از محل اوراق حق تقدم تسهیلات مسكن (تسه) برای املاك با سن بنای تا ۲۵ سال ممكن شده است، اظهار داشت: این امكان تا قبل از این برای املاك تا سقف سنی ۲۰ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه وجود داشت.
وی مهم ترین علت اتخاذ این تصمیم را جبران پایین بودن «LTV (نسبت تسهیلات پرداختی به ارزش ملك)» عنوان نمود و توضیح داد: هم اكنون نسبت تسهیلات پرداختی به ارزش آپارتمان های مسكونی كاهش شایان توجهی یافته و این نسبت در پایین ترین حد خود قرار دارد. از طرفی به دلیلهای گوناگون هم اكنون امكان افزایش سقف تسهیلات وجود ندارد. بدین جهت بانك مسكن با اتخاذ این تصمیم شرایط را برای تسهیلات گیرندگان تسهیل كرده تا بتوانند برای املاك قدیمی تر نیز از تسهیلات اوراق استفاده كنند.
۲۵ ساله های ضد زلزله وام می گیرند ​​​​مرادی در عین حال بر این نكته اصرار كرد كه هر آپارتمان قدیمی امكان استفاده از تسهیلات بانك مسكن را نخواهد داشت و اضافه كرد: باید احراز شود كه ملك از استواری بنا برخوردار می باشد و بخشنامه ۲۸۰۰ (طراحی ساختمان ها در مقابل زلزله) در ساخت آن رعایت شده است. نباید سقف وام از ۸۰ درصد ارزش ملك بیشتر باشد مدیر امور طرح و برنامه بانك مسكن همین طور تصریح كرد: تمام تسهیلات بانك مسكن شامل تسهیلات از محل اوراق، صندوق پس انداز مسكن یكم و حساب پس انداز مسكن جوانان تا سقف حداكثر ۸۰ درصد ارزش ملك قابل پرداخت می باشد به این معنا كه اگر سقف تسهیلات از ۸۰ درصد ارزش كارشناسی ملك بیشتر باشد در این صورت میزان تسهیلات پرداختی كمتر از سقف خواهد بود. البته در موارد بسیار نادری امكان دارد تقاضای دریافت سقف تسهیلات به سبب اینكه ارزش ملك تكافوی شرط مذكور را ندارد، با پاسخ منفی روبه رو شود.
مرادی با اشاره به اینكه با تغییر شرط سنی بنا جهت استفاده از تسهیلات اوراق، تغییری در اقساط پرداختی تسهیلات گیرندگان رخ نمی دهد، در عین حال به یك حالت استثنا اشاره نمود كه طی آن امكان دارد دوره بازپرداخت تسهیلات مذكور برای املاك قدیمی ساز به زیر ۱۲ سال كم شود و در نتیجه رقم اقساط ماهانه آنها افزایش یابد.
زمان بازپرداخت وام مسكن ۲۵ ساله ها كمتر می شود؛ رقم اقساط بیشتر
وی در این رابطه توضیح داد: برمبنای یك اصل كلی در مورد تمام انواع تسهیلات بانك مسكن، مدت بازپرداخت تسهیلات مسكن نباید از سه چهارم عمر مفید باقی مانده ساختمان بیشتر باشد. عمر مفید بنا نیز توسط ارزیاب بانك كه از شعبه برای بازدید ملك بازگشت می كند، تعیین می شود. بر این اساس امكان دارد در بعضی موارد نادر، عمر مفید بعضی از ساختمان های قدیمی كه خریدار برای تملك آنها درخواست استفاده از تسهیلات از محل اوراق دارد، در حدی نباشد كه بتوان سقف ۱۲ ساله بازپرداخت را برای آنها منظور كرد. در این موارد مدت بازپرداخت با فرمول مذكور تعیین می شود و امكان دارد مثلا به ۸ یا ۱۰ سال كم شود و بدین سان اقساط ماهانه آنها تحت تاثیر كاهش دوره بازپرداخت، مقداری افزایش یابد.


منبع:

1398/07/17
22:00:26
5.0 از 5 امتیاز
4443
تگهای خبر: ارز , بانك , تسهیلات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات