رئیس مركز آمار ایران:

آمار كشور مدرن سازی می شود

آمار كشور مدرن سازی می شود به گزارش ساسان گستر ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس مركز آمار ایران با اشاره به این كه در مورد بحث مدرن سازی آمار كشور جدی هستیم، اضافه كرد: با ساماندهی مدرن داده ها، همه آحاد كشور را پوشش داده و نگاه ها نسبت به آمار رسمی تغییر می كند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، جواد حسین زاده در آیین رونمایی از اسناد مطالعات آمایش آذربایجان شرقی، بیان كرد: آمار در تمامی عرصه ها و به خصوص بحث برنامه ریزی استفاده می شود كه در این راستا استفاده از آمار در تدوین سند آمایش سرزمین و برنامه ریزی فضایی، شهری، انسانی و فعالیت های در رابطه با توسعه پایدار و مباحث اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
وی اظهار نمود: توسعه پایدار فقط در بستر پویا امكان پذیر بوده و با عنایت به خلاهای موجود در نظام آماری، رویكرد جدیدی از سال 2010 در جهان بوجود آمد تا این نقصها رفع گردد.
وی با بیان این كه نهادهای مختلف آماری و حتی خود مردم در كیفیت و پذیرش آمار اهمیت دارند، اضافه كرد: دنیا با سرعت قابل توجهی به سمت مدرن سازی نظام آماری پیش می رود كه روز جهانی آمار و برنامه ریزی، مصادف با 20 اكتبر هم با شعار "آمار بهتر زندگی بهتر" انتخاب شده است.
حسین زاده با اشاره به این كه آمار در جهت اداره جوامع بشری بوجود آمده است، اظهار نمود: آمار بعنوان یك محصول عمومی مطرح بوده و بحث در ارتباط با رقابت پذیری در این بخش معنا ندارد كه در این راستا نخستین گرایش مدرن سازی در آمار، محوریت و مرجعیت سازمان ها در ایجاد هماهنگی و سازگاری در كشور است.
وی در مورد دومین گرایش مدرن سازی نظام آماری، بیان كرد: نظام آماری نیار به تغییر نگاه و استفاده از شیوه های جدید ثبتی مبنایی و عرضه كرده های جدید از اصول مدرن سازی آماری دارد كه در این راستا با گذشت حدود دو سال از مطالعات دقیق و ثبت مبنا كردن آمارهای كشور اتفاقات خوبی در این خصوص رخ داده است.
وی اضافه كرد: بر مبنای ثبت مبنای داده ها، به جای اجرای طرح های نمونه گیری، از ریزداده های ادارات كشور استفاده می شود تا آمار رسمی، جامع تر، با كیفیت و در زمان مناسب عرضه شود، ریزداده های ادارات سرمایه های ملی بوده كه با صرف هزینه زیاد و بودجه عمومی تهیه می شود.
رئیس مركز آمار ایران با بیان این كه آمار، سرمایه اجتماعی بوده و نباید لطمه ببیند، اظهار داشت: با عنایت به كاهش بودجه نظام آماری كشور، 50 درصد از بودجه آماری كشور مربوط به نیازهای ملی، 3 درصد نیازهای استانی و 20 درصد نیازهای شهرستانی را شامل می شود.1398/08/15
20:12:08
5.0 از 5 امتیاز
4577
تگهای خبر: كیفیت , هزینه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات