تحلیل بودجه ۹۹،

نرخ دلار در بودجه سال آینده واقعی نیست

نرخ دلار در بودجه سال آینده واقعی نیست به گزارش ساسان گستر یك كارشناس بانكی ضمن انتقاد نسبت به اینكه برخی موارد بودجه با هم در تناقض است، اظهار داشت: نرخ فروش دلار در لایحه بودجه اساسا باید بیشتر از ۸۵۰۰ تومان باشد. البته شاید سال آینده وضعیت بگونه ای رقم بخورد كه دولت تمام ارز خویش را با نرخ ۱۲ هزار تومان بفروشد.


سید كمال سیدعلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه در تحقق همه سر فصل هایی كه در بودجه مطرح شده تناقض هایی وجود دارد، اظهار نمود: احتمال این كه رشد نرخ اقتصادی بهبود نیابد وجود دارد و در این شرایط دریافت مالیات بیشتر امكان دارد امكانپذیر نباشد.
وی با اشاره به كاهش میزان فروش نفت ایران امسال به علت تحریم های آمریكا، خاطرنشان كرد: از جانب دیگر درآمد حاصل از فروش نفت ایران امكان دارد آنطور كه در بودجه آمده محقق نشود و باید یك نوسان ۵۰ درصدی را برای درآمد نفتی خود در نظر بگیریم.
این كارشناس اقتصادی همینطور با اشاره به پیشبینی رشد ۱۵ درصدی حقوق كاركنان و بازنشستگان در لایحه بودجه سال آینده، اظهار داشت: این افزایش حقوق می تواند تورم ایجاد كند؛ چونكه باید در نظر داشته باشیم افزایش هزینه های كشور باید منطبق با درآمدها باشد.
سید علی با اشاره به اینكه در سال های گذشته هیچ وقت بودجه به صورت كامل محقق نشده است، اظهار نمود: دولت با عنایت به شرایط كنونی نمی تواند از ابتدا بگوید كه كسری بودجه دارد، اما واقعیت این است كه در نهایت دولت باید بودجه را تقدیم مجلس و درآمد و هزینه ها را در آن پیش بینی نماید و اگر كسی با این بودجه مشكلی دارد باید پیشنهاد دهد؛ در غیر این صورت نمی توان در شرایط فعلی ایرادی را متوجه دولت دانست.
وی در ارتباط با رقم تعیین شده برای نرخ دلار در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ خاطرنشان كرد: رقمی كه برای فروش ارز تعیین شده میانگینی از قیمت فروش دلار ۴۲۰۰ تومانی، دلار نیمایی و بازار آزاد است، اما این در شرایطی است كه شاید سال آینده وضعیت بگونه ای رقم بخورد كه دولت تمام ارز خویش را با قیمت ۱۲ هزار تومان بفروشد.
این كارشناس بانكی با تاكید بر اینكه نرخ فروش ارز در لایحه بودجه اساسا باید بیشتر از ۸۵۰۰ تومان باشد، اظهار داشت: دولت باید اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را از بسیاری اقلام حذف كند و فقط برای دو تا سه قلم كالا آنرا در نظر بگیرد، چونكه این مورد ایجاد رانت می كند.1398/10/12
12:36:55
5.0 از 5 امتیاز
4250
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات