همتی:

اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد

اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد به گزارش ساسان گستر رئیس كل بانك مركری با تاكید بر اینكه ما باكنترل قدرت ریال و تأمین ارز اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد، اظهار داشت: مردم بدانند كه وضعیت خوبی داریم و حتی نسبت به قبل بهتر شده و راه هایی برای فروش نفت و تأمین ارز هم یافته ایم و امریكا متحدانش هیچ كاری نمی توانند انجام دهند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در هشتمین سالگرد تأسیس كانون صرافان، با تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی واینكه آثار شهادت ایشان همانند عمر پربركتشان منشأ بركت وپیروزی برای جمهوری اسلامی بود، اظهار نمود: این روزها شاهد می باشیم آن هایی كه مدعی بودند كه كارهایی ضد جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند با دیدن عظمت حضور مردم واقتدارسپاهیان اسلام، تغییر موضع دادند.
وی اضافه كرد: از تلاش هیأت مدیره و ریاست این كانون برای همكاری طی سال ها به خصوص ماه های اخیر داشتند تشكر و تقدیر دارم چونكه بخشی از تلاش ها برای خنثی كردن فشارهای دشمن بر دوش صرافان بوده است. ما بعد از تحریم ها فشار زیادی را تحمل كرده ایم و بانك مركزی در خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل این فشارها بود و تدابیر ویژه ای اندیشیده شد.
رئیس كل بانك مركزی، اضافه كرد: از اوایل سال قبل تابحال ۳۶ میلیارد دلار برگشت ارز صادركنندگان را داشته ایم كه عمدتاً از چرخه صرافان بانكی و سایر صرافان بخش خصوصی بوده است و من از صرافی ها وصادركنندگان قدردانی می كنم. هر گاه شرایطی برای پشتیبانی از صرافان وجود دارد حضوراً به آنها سر میزنم چونكه در شرایط خاص اقدامات و تصمیمات صرافان حائز اهمیت می باشد.
رئیس شورای پول و اعتبار افزود: باید اذعان كرد كه مردم از تحریم ها آسیب دیدند به خصوص طبقات متوسط و پایین جامعه و دولت و مسئولین به فكر جبران كاهش درآمد و قدرت خرید مردم هستند اما در بی سابقه ترین تحریم ها كه همه اذعان دارند جمهوری اسلامی ایران به قدری محكم ایستادگی كرده كه روز گذشته آمریكا با تبلیغات زیاد با هیأت عظیمی جلوی دوربین رسانه ها حاضر شدند و پس از كلی حرف تكراری گفتند به سمت ایران آغوش باز می كنیم! كه این با اقدامات و تحریم های آنها ضد ایران تناقض دارد.
همتی در ادامه تصریح كرد: اقتداری كه در ایام اخیر كه از تاریخی ترین زمانهای جمهوری اسلامی ایران بعد از ۴۰ سال بود و در شروع گام دوم انقلاب اسلامی ایران بعنوان فصل جدیدی می توان دهه دوم دیماه ۱۳۹۸ را نقطه اصلی شروع یاد كرد چونكه خوشبین ترین افراد هم پیشبینی این سطح از اقتدارمردمی ودفاعی را نمی كردند.
وی اضافه كرد: امریكا اعلام نمود تحریم را تشدید می كنم وبر طبل توخالی نواخت ما آماده ایم و بطور حتم اقدامات ما برای خنثی كردن این فشار هم بیشتر خواهد شد. برخلاف انتظارات و شایعات در خصوص نرخ ۲۰ تا ۴۰ یا ۴۵ هزار تومان نرخ ارز بانك مركزی با برنامه و امكانات و وجود بانك ها وصرافان بعنوان بازوی این بانك از نوسانات پیشگیری كردیم و همانطور كه شاهد بودیم، نرخ ها كنترل شد و ارز نوسان قابل ملاحظه ای نداشت كه این نشان داده است مردم ازتمهیدات بانك مركزی مطمئن بودند.
رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینكه ما از سال قبل اقدامات جدی برای كنترل ریال انجام دادیم، اظهار داشت: پیش از این جریان ریال در كشور صحیح نبود اما با برنامه ریزی جریان ریال كنترل شد و اقدامات سفته بازان و سودجویان هم تحت كنترل قرار گرفت. مردم فكر می كنند بانك مركزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالیكه ارز مازاد در بازار توسط بانك مركزی جمع آوری شد و الان وضع ذخایر ارزی اسكناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال قبل بی سابقه است.
همتی با تاكید بر اینكه ما باكنترل قدرت ریال و تأمین ارز اجازه نوسان و افرایش قیمت ارز در بازار را نخواهیم داد، اظهار داشت: صادركنندگان هم همكاری خوبی با بانك مركزی داشته اند كه ما از آنها تشكر می نماییم مردم بدانند كه وضعیت خوبی داریم و حتی نسبت به قبل بهتر شده و راه هایی برای فروش نفت و تأمین ارز هم یافته ایم و امریكا متحدانش هیچ كاری نمی توانند انجام دهند و همانطور كه شاهد هستید از شب قبل تابحال نرخ ارز كاهش یافته و باید تاكید كنم كه نرخ ها در بازار نرخ واقعی نیست و به سمت ارزش ذاتی آن تعدیل می شود.
وی تصریح كرد: البته ثبات و نرخ رشد اقتصادی برای ما اهمیت زیادی دارد و با عنایت به این كه ما قدرت، امكانات و همكاران خوبی مثل صرافان را داریم، مشكلی ایجاد نخواهد شد. صرافان باید توجه داشته باشند كه فروش دراز مدت ارز نداشته باشند چونكه ریسك دارد و امكان دارد دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد.1398/10/20
16:07:52
5.0 از 5 امتیاز
3979
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات