معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

تدوین طرح تعیین میزان مصرف آب كشاورزی

تدوین طرح تعیین میزان مصرف آب كشاورزی به گزارش ساسان گستر معاون وزیر جهاد كشاورزی از تدوین طرحی تحت عنوان تعیین مصرف آب كشاورزی آگاهی داد و اظهار داشت: مصرف آب در بخش كشاورزی كمتر از 70 درصد است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، علی مراد اكبری در حاشیه افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین المللی كشاورزی اظهار داشت: رویكرد ما برای توسعه روش های نوین آبیاری ابتدا از میكرو آغاز می شود چون در این روش راندمان آبیاری بالاتر از ۹۰ تا ۹۵ درصد است.
معاون آب و خاك وزیر جهاد كشاورزی افزود: ما كشور كم آب و خشكی هستیم باید از منابع آب به درستی استفاده نمائیم بدین سبب رویكرد ما آبیاری میكرو هم در زراعت و هم در باغبانی است پس از آن نیز استفاده از دستگاه ها و ماشین های آبیاری است.
اكبری اشاره كرد: ما در حال دور شدن از روش های آبیاری ثقلی هستیم و در چند سال آینده اهتمام می نماییم آنرا حذف نماییم.
وی درباره خسارات سیل اخیر در مناطق جنوبی كشور، اضافه كرد: هنوز برآوردی از میزان خسارات انجام نشده است.
اكبری اظهار داشت: احتمال دارد سیل به زیرساخت ها همچون جاده، پل و … خسارت وارد كند اما به تجهیزات آبیاری فكر نمی كنم خسارتی وارد كند.
وی با اشاره به اینكه میزان مصرف آب در بخش كشاورزی بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است، از تدوین طرحی تحت عنوان تعیین مصرف آب كشاورزی آگاهی داد و اضافه كرد: در این طرح ۳۵ محصول را هدف قرار داده ایم كه ارزیابی ها در ۲۳ محصول به پایان رسیده و اعداد و ارقام نشان میدهد كه مصرف آب در بخش كشاورزی كمتر از ۷۰ درصد است و در بیشتر محصولات كشاورزی همچون پسته متأسفانه شاهد كم آبیاری هستیم كه این نكته خیلی مهمی است و در عملكرد محصول خیلی مهم می باشد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه متوسط تولید كشور ۸۰۰ كیلوگرم در هكتار است، اظهار داشت: ركورد ما ۱۳ تن بوده است در مناطقی كه این ركورد ثبت شده هم مربوط به مسائل كیفی و كمی آب است.
اكبری افزود: بحث كیفیت نیز خیلی مهمست چونكه در بعضی مناطق با شوری آب مواجه هستیم و عمل آب شویی صورت نمی گیرد بدین سبب میزان تولید كاهش پیدا می كند.
وی افزود: همین طور در مناطقی مثل شرق كشور در محصول گندم نیز كم آبیاری داریم. همین طور زعفران و سیب درختی محصولاتی بودند كه كم آبیاری داریم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی افزود: بخشنامه اجرایی قانون حفاظت از خاك تدوین شده و در مراحل نهایی كار قرار دارد. بعد از آن كه نظرات سازمان های مرتبط را بگیریم بمنظور تصویب تحویل دولت خواهیم داد.
اكبری اشاره كرد: بنده معتقد هستم هر گونه برنامه ریزی برای آب بدون توجه به خاك مفهومی ندارد. با مدیریت خاك می توان بهره وری و كارایی مصرف آب را ۳۰ درصد افزایش داد و توان تولید را بیشتر از ۲ برابر كرد.
وی افزود: در این بخشنامه قاچاق خاك نیز ممنوع شده و جرایم سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است.


منبع:

1398/10/24
19:05:56
5.0 از 5 امتیاز
4300
تگهای خبر: ارز , تولید , دستگاه , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات