نرخ تورم آمریكا در بالاترین سطح ۱۵ ماه اخیر

نرخ تورم آمریكا در بالاترین سطح ۱۵ ماه اخیر به گزارش ساسان گستر نرخ تورم آمریكا در آخرین ماه ۲۰۱۹ به ۲.۳ درصد افزایش پیدا كرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از سی ان بی سی، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در دوازد هماه منتهی به دسامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۳ درصد رسید. این نرخ تورم كه بالاترین سطح تورمی ثبت شده درامریكا از اكتبر ۲۰۱۸ تابحال بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته كه تورم آن از منفی ۰.۶ درصد در ماه نوامبر به ۲.۳ درصد افزایش پیدا كرده است.
بیشترین عامل كاهنده نرخ تورم آمریكا در ماه دسامبر مربوط به گروه مواد غذایی بوده است كه تورم ۱.۸ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از جانب دیگر هسته تورمی كه تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا آخر ماه دسامبر به ۲.۳ درصد رسید كه ۰.۱ درصد كمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل به حساب می آید.

بر اساس ماهانه هم نرخ تورم آمریكا در ماه دسامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۲ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و كمترین تورم ثبت شده هم مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.
كریس راپكی، كارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانك میتسوبیشی اظهار داشت: افزایش تورم و فاصله گرفتن بیشتر آن از سطح دو درصدی می تواند یك نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانك مركزی سال جاری كار سختی برای تعادل بخشی به سیاست های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.
اقتصاد آمریكا حالا وارد دوازدهمین سال رشد مثبت متوالی اقتصادی خود می شود اما كارشناسان اخطار داده اند كه تداوم جنگ تجاری با چین می تواند پایانی بر یكی از طولانی ترین دوره های رشد تاریخ معاصر آمریكا باشد و این كشور را با خطر ركود مواجه كند.1398/10/25
16:30:59
5.0 از 5 امتیاز
4378
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات