چین چقدر در ایران سرمایه گزاری نموده است؟

چین چقدر در ایران سرمایه گزاری نموده است؟ ساسان گستر: موسسه ˮامریكن اینترپرایزˮ در گزارشی به بررسی میزان سرمایه گذاری چین در كشورهای مختلف پرداخت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، موسسه "امریكن اینترپرایز" اعلام نمود كه با وجود كاهش حجم سرمایه گذاری های خارجی چین در كشورهای مختلف در سال ۲۰۱۹، این كشور بمنظور توسعه روابط خود با جهان از سال ۲۰۰۵ تابحال حدود دو تریلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در كشورهای مختلف انجام داده كه بخش بزرگی از این سرمایه گذاری در چارچوب پروژه جاده و كمربند كه از آن بعنوان جاده ابریشم جدید نام برده می شود بوده است.
میزان سرمایه گذاری خارجی چین در ایران و كشورهای همسایه
طبق ادعای این موسسه، چین در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ در مجموع ۲۶.۹۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران داشته است كه از این رقم، ۱.۵۳ میلیارد دلار در بخش صنایع شیمیایی، ۱۱.۱ میلیارد دلار در بخش انرژی، ۴.۹۶ میلیارد دلار در بخش فلزات، ۱۶۰ میلیون دلار در بخش املاك، ۶.۹۲ میلیارد دلار در بخش حمل و نقل و ۲.۲۵ میلیارد دلار در سایر بخش های اقتصاد ایران بوده است.
همین طور در میان همسایگاه ایران، چین طی این مدت چین ۵۶.۳۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پاكستان، ۳.۴۸ میلیارد دلار سرمایه گذای در افغانستان، ۶.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری در تركمنستان، ۱.۹۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در آذربایجان، ۱۵.۹۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در تركیه، ۲۳.۹۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در عراق، ۴۱.۱۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در عربستان و ۳۴.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری در امارات داشته است.
بدین ترتیب ایران بعد از پاكستان، عربستان و امارات، چهارمین كشور جذب كننده سرمایه چین در بازه ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ در منطقه بوده است.
سرمایه گذاری چین در اروپا و آمریكا
با وجود روابط سیاسی نه چندان گرم، چین سرمایه گذاری گسترده ای در كشورهای غربی داشته است. طی بازه زمانی مذكور این كشور ۴۷.۴۳ میلیارد دلار در آلمان سرمایه گزاری نموده است. این رقم برای فرانسه ۲۴.۷۶ میلیارد دلار، انگلیس ۸۷.۱۷ میلیارد دلار، سوئیس ۶۱.۵۹ میلیارد دلار، كانادا ۵۶.۹۷ میلیارد دلار و آمریكا ۱۸۶.۵۶ میلیارد دلار بوده است.
سرمایه گذاری چین در كشورهای آسیایی
با وجود نزدیكی جغرافیایی و روابط سیاسی بهتر با كشورهای آسیایی، میزان سرمایه گذاری چین در كشورهای این منطقه به صورت كلی كمتر از كشورهای غربی بوده است.
طی این مدت چین در روسیه ۵۵.۱۴ میلیارد دلار، هند ۳۰.۶۷ میلیارد دلار، ژاپن ۹.۸۳ میلیارد دلار، استرالیا ۱۱۵.۵۶ میلیارد دلار و اندونزی ۵۱.۵۷ میلیارد دلار سرمایه گزاری نموده است.
منبع:

1398/10/29
23:47:26
5.0 از 5 امتیاز
4377
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات