لوكس نشینان چقدر از درآمد بودجه 99 را تامین می كنند؟

لوكس نشینان چقدر از درآمد بودجه 99 را تامین می كنند؟ ساسان گستر: بگفته اقتصاددانان، ستاندن مالیات از خانه و خودرو های لوكس می تواند برای دولت درآمدزایی شایان توجهی داشته باشد كه با تصویب این مساله از طرف كمیسیون تلفیق بودجه سال 99، می توان تاحدودی به جبران كاهش درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال 99 امیدوار بود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، ۱۷ آذرماه رئیس جمهور لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس تقدیم كرد كه توجه به منابع جایگزین درآمدهای نفتی شامل واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای و ستاندن مالیات همچون موضوعات قابل بحث در این لایحه بودجه است.
طبق گفت وگوهایی كه ایسنا با تعدادی از كارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان در امتداد تحلیل لایحه بودجه ۹۹ داشته، منابعی همچون واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای كه دولت برای درآمدزایی درنظر گرفته، چندان عملیاتی نخواهند شد و در كل بهترین جایگزین درآمدهای نفتی از طرف كارشنسان مالیات و اصلاح نظام مالیاتی است.
بگفته اقتصاددانان، دولت باید از معافیت ها و فرارهای مالیاتی درآمدزایی كند، نه اینكه از مالیات دهندگان بیشتر مالیات بگیرد. بعنوان نمونه باید معافیت هنرمندان از مالیات لغو شود، برای اینكه ۱۰ درصد از آنها درآمدهای خیلی بالایی دارند و طبیعی است كه مشمول مالیات شوند.
همچنین، بعضی از كارشناسان اقتصادی، منابع درآمدی جایگزین برای درآمدزایی دولت را ستاندن مالیات از گروهای ثروتمند جامعه، ماشین ها و خانه های لوكس عنوان می كنند كه در نتیجه این امر، رشد و عدالت اجتماعی در جامعه محقق خواهد شد.
در این راستا بتازگی كمیسیون تلفیق مجلس مصوب كرده كه واحدهای مسكونی و انواع خودرو های سواری و وانت دوكابین واقع در ایران در سال ۹۹ و ۹۸ مشمول مالیات بر دارایی سالانه شوند.

نرخ خانه های مشمول مالیات
براین اساس، هر واحد مسكونی با احتساب عرصه و اعیان با ارزش روز معادل ۱۰۰ میلیارد ریال و بیشتر به نرخ های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:
۱. نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیارد ریال تا ۱۵۰ میلیارد ریال، یك در هزار
۲. نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیارد ریال تا ۲۵۰ میلیارد ریال، دو در هزار
۳. نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال تا ۴۰۰ میلیارد ریال، سه در هزار،
۴. نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال تا ۶۰۰ میلیارد ریال، چهار در هزار
۵. نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیارد ریال به بالا، پنج در هزار
بگفته نایب رییس كمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹، در محاسبه مالیات موضوع این بند هر واحد مسكونی یك مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات است.

نرخ خودرو های مشمول مالیات
همچنین، طبق مصوبه كمیسیون تلفیق انواع خودرو های سواری و وانت دو كابین دارای شماره انتظامی شخصی به ارزش ۱۰ میلیارد ریال و بیشتر برمبنای ارزش روز خودرو به نرخ های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:
۱. نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال و تا ۱۵ میلیارد ریال، ۰.۵ درصد
۲. نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال تا ۳۰ میلیارد ریال، یك درصد
۳. نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال به بالا، ۱.۵ درصد

كدام خودرو و واحدهای مسكونی معاف از مالیات هستند؟
علاوه براین، طبق مصوبه كمیسیون تلفیق مواردی همچون واحدهای مسكونی در حال ساخت، املاك و خودرو ها در سال تملك، واحدهای مسكونی و خودرو های متعلق به اشخاص، خودرو های تولید و مونتاژ داخل پیش از فروش توسط كارخانجات سازنده و مونتاژ كننده و خودرو های وارداتی پیش از فروش توسط نمایندگان رسمی، از این نوع مالیات معاف هستند.
بدین سبب این گزارش، باتوجه به اظهارات كارشناسان اقتصادی درباره اهمیت ستاندن مالیات از خانه و خودرو های لوكس در امتداد درآمدزایی برای دولت در لایحه بودجه ۹۹، با تصویب این نوع مالیات از طرف كمیسیون تلفیق بودجه تا حدودی می توان از به جبران كاهش درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده و درآمدزایی منابع جایگزین آن امیدوار بود. برای اینكه بگفته اقتصاددانان، دولت با تصویب این نوع مالیات می تواند درآمد زیادی را كسب كند.
همچنین، با تصویب این نوع مالیات، دیگر فشار ستاندن مالیات بر افراد ضعیف جامعه و فعالان اقتصادی نخواهد بود، بلكه بجای ستاندن مالیات بیشتر از مؤدیان معافیت ها كشف می شوند و پایه مالیاتی گسترش می یایند تا هر كس طبق درآمد و میزان سرمایه خود مالیات بپردازد. در نتیجه از نتایج مثبت این امر می توان به عدم ركود اقتصادی، كاهش معافیت های و فرارهای مالیاتی و... اشاره نمود.
منبع:

1398/11/04
22:02:41
5.0 از 5 امتیاز
4352
تگهای خبر: ارز , تولید , دولت , فروش
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات