استقرار سخت و نارضایتی گمرك در مناطق آزاد

استقرار سخت و نارضایتی گمرك در مناطق آزاد ساسان گستر: گرچه با گردنگیر استقرار گمرك در مبادی ورودی مناطق آزاد، اجرای این تكلیف در دستور كار قرار دارد ولی آنطور كه رئیس كل گمرك ایران می گوید با وجود كوشش های انجام شده به سبب گستردگی مناطق آزاد و شرایط خاصی كه بر آنها حاكم است، استقرار گمرك خیلی مشكل بوده و هم اكنون وضعیت چندان راضی كننده نیست.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۹۴ این گردنگیر را ایجاد كرد كه در مبادی ورودی مناطق آزاد نیز گمرك مستقر شود، این در حالیست كه تا قبل از این مصوبه، گمرك فقط در پایانه های خروجی مناطق آزاد مستقر بود، چونكه طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از كشور بعد از ثبت گمركی از شمول مقررات صادرات و واردات مستثنی هستند و مقررات صدور و ورود كالا و تشریفات گمركی در محدوده هر منطقه به تصویب هیات وزیران می رسد.

این موضوع تا قبل از مصوبه هیات دولت درباب استقرار گمرك در مبادی ورودی مناطق آزاد، به صورت كامل در اختیار سازمان های مناطق آزاد بود تا عملیات گمركی با تشریفات حداقلی صورت گیرد و تعرفه ورود كالا نیز با در نظر گرفتن معافیت های قانونی این مناطق اعمال شود.

اما در حالی استقرار گمرك در مناطق آزاد و اعمال قوانین گمركی با قوانین و مقررات مناطق آزاد همخوانی چندانی ندارد كه قبل از این برخی بحث ها در ارتباط با اهمیت و اثرگذاری وجود گمرك برای بستن راه قاچاق از مناطق آزاد مطرح بوده است. در این حالت جای سوال دارد كه در مدت زمان اجرایی شدن این مصوبه، وضعیت استقرار گمرك و ورود و خروج كالا چگونه بوده است؟ موضوعی كه میراشرفی - رئیس كل گمرك ایران - در ارتباط با آن توضیحاتی به ایسنا ارائه كرده است.

قاعدتا نباید گمرك در مناطق آزاد باشد

به گفته میراشرفی، طبق قوانین مناطق آزاد، این مناطق خارج از قلمروی گمركی هستند و قاعدتا نباید گمرك در آنها وجود داشته باشد، اما باتوجه به حساسیت هایی كه در این مناطق وجود دارد استقرار گمرك به غیر از مبادی خروجی، در مبادی ورودی نیز تكلیف شد.

وی به سختی استقرار گمرك در مناطق آزاد اشاره و اظهار نمود: این استقرار خیلی مشكل است، چونكه معمولا در دنیا مناطق آزاد محدود و محصور است ولی مناطق در ایران اغلب بسیار گسترده هستند؛ بطوریكه برخی مناطق مانند ماكو حدود ۴۳۰ هزار هكتار وسعت دارد كه برای محصور كردن آنها نیاز به بودجه و زمانی بسیار طولانی دارد یا منطقه اروند با دو شهر بزرگ آبادان و خرمشهر و چندین روستا بسیار وسیع هستند و باید برای كنترل ورود و خروج همه امكانات گمركی را بسیج كرد. در عین حال كه برخی مناطق با موانع طبیعی مواجه بوده و مثلا در آنها دره یا كوه وجود دارد كه كنترل را با سختی مواجه می كند.

رئیس كل گمرك ایران افزود: گرچه با وضعیت گستردگی بالای مناطق آزاد استقرار كامل گمرك در آن مشكل است، اما با این وجود طبق تكلیفی كه به عهده گمرك گذاشته شده تا جایی كه توانسته ایم در اجرایی شدن آن حركت كرده ایم، ولی فعلا وضعیت چندان راضی كننده نیست.

وی در ارتباط با كنترل قاچاق از كانال گمرك نیز به این مساله اشاره نمود كه باید در بعضی مباحث به وضعیت و شرایط مناطق آزاد دقت كافی داشته باشیم. به هر حال این مناطق می تواند مزیت های خاص خودرا خصوصاً در دور زدن تحریم ها به همراه داشته و باید از این ظرفیت استفاده گردد.

به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مسئولان مناطق آزاد بر این باورند كه حالا با اجبار ثبت سفارش در مناطق آزاد و همین طور استقرار سامانه جامع امور گمركی، حجم و آمار ورود كالا به مناطق كاملا ثبت شده و مشخص است. با این حساب اگر قرار بود مناطق آزاد مبادی اصلی ورود كالای قاچاق باشند، این مساله باید به صورت شایان توجهی در تغییر آمارهای ورود كالا به مناطق آزاد و آمارهای رسمی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز خودرا نشان می داد.

در عین حال كه علت گرفته شدن انگشت بهتان به سمت مناطق آزاد بیشتر از آنكه قاچاق كالا بوده باشد، عدم برخورداری از سامانه جامع و امكان ارائه اطلاعات به صورت لحظه ای بوده است و الان با حل این مشكل و بررسی وضعیت اطلاعات ثبت سفارش و واردات كالا به مناطق آزاد و ورود كالا به سرزمین اصلی از مسیر مناطق آزاد، ضمن اصلاح و بهبود عملكرد مناطق آزاد، می توان به صورت روشن تری به مبارزه و اصلاح عوامل و مبادی اصلی قاچاق به كشور پرداخت.
1398/11/09
15:25:51
5.0 از 5 امتیاز
4373
تگهای خبر: ارز , بازرگانی , دولت , صادرات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات