آیا دلار افت خواهد كرد؟

آیا دلار افت خواهد كرد؟ به گزارش ساسان گستر سیاست های پولی بانك مركزی آمرزیكا نقش اصلی تعیین نرخ دلار امسال را خواهد داشت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، فوربس در گزارشی به بررسی وضعیت بازار ارز و نرخ برابری دلار پرداخت. در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تقاضا برای دلار به شدت كاهش پیدا كرد اما با پشت سر گذاشتن این بحران، رفتار معامله گران تغییر نمود تا جایی كه دلار در مواقع زیادی تبدیل به یك ارز امن شد. در سه سال اخیر سرمایه گذاران ارزی كه روی تضعیف دلار شرط بندی كرده بودند گرفتار زیان شدند و این زیان خصوصاً در بازارهای نوظهور محسوس بود. اما امسال مسیر دلار چگونه خواهد بود؟ بنظر می رسد همانطور كه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا نیز بدان اشاره نموده است، پاسخ این سوال را باید در سیاست های فدرال رزرو جستجو كرد.
بانك مركزی آمریكا سال قبل نرخ بهره را سه مرتبه كم كرد اما كاهش دلار آن طور كه انتظار می رفت محقق نشد. بخش بزرگی از این مساله به ضعف رقبای اصلی دلار نظیر یورو و پوند باز می گشت كه خود گرفتار مشكلات عمیقی بودند. كریستوفر دانراج، كارشناس بازار در موسسه "بلك راك" اظهار داشت: از سال ۲۰۱۸ تابحال ارزش دلار در مقابل سبدی از همتایان خود ۹ درصد افزایش پیدا كرده است.
یكی از دلیلهای كاهش نیافتن ارزش دلار بعد از كاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو این بود كه دیگر بانكهای مركزی نیز مبادرت به كاهش نرخ بهره كردند. با این وجود باتوجه به قرار گرفتن نرخ بهره در اروپا و ژاپن در سطح منفی، بانك مركزی آمریكا دست بازتری از سایر رقبای خود در كاهش نرخ بهره دارد. با این وجود بنظر می رسد كه كماكان معامله گران در جهان تقاضای بالایی برای خرید دلار داشته باشند و این مساله بدان معنا خواهد بود كه ارزش دلار در محدوده كنونی حفظ خواهد شد یا میزان افت آن خیلی محسوس نخواهد بود.
از آنجایی كه به نظر نمی رسد بانك مركزی آمریكا دست كم دراینده نزدیك برنامه ای برای افزایش نرخ بهره داشته باشد، تداوم روند خوب عملكرد اقتصاد آمریكا موجب كاهش بیشتر نرخ بهره خواهد شد. در نهایت بنظر می رسد كه امسال ارزش دلار در مقابل سبد ارزی جهانی افت پیدا كند هر چند این افت آن قدر زیاد نخواهد بود كه یك ریزش تلقی شود.1398/11/11
21:06:25
5.0 از 5 امتیاز
4068
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات