ادامه كانال شكنی های دلار

ادامه كانال شكنی های دلار ساسان گستر: شاخص دلار در ادامه روند صعودی خود از 99 واحد نیز گذشت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، روند رشد ضعیف اقتصادی كشورهای اروپایی كماكان ادامه دارد؛ آلمان بعنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی با كاهش شدید رشد روبه رو شده و در فرانسه نیز اعتراضات به لایحه جنجالی اصلاح بازنشستگی ادامه دارد. در انگلیس نیز كابینه با یك زلزله داخلی روبه رو شده و چند وزیر همچون ساجد جاوید، وزیر دارایی و چهره كلیدی بودجه این كشور از سمت خود كناره گرفته اند.
به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این كشور به اعمال تعرفه های بیشتر بر روی محصولات اروپایی درصورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیشتر از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. هم چنین نگرانی ها از تاثیرگذاری ویروس كرونا بر روی رشد اقتصادی منطقه یورو سبب شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت كند.
عیسا مازن، استراتژیست ارشد بازار ارز در موسسه تی دی سكیوریتیز اظهار داشت: اروپا و خصوصاً آلمان به روابط تجاری با آسیا بخصوص چین وابستگی زیادی دارند و با تداوم اثرگذاری ویروس كرونا انتظار داریم مشكلات كشورهای اروپایی بیشتر از پیش تشدید شود.
هر چند نگرانی ها از شیوع بیشتر ویروس كرونا در سطح جهان به دنبال انتشار اخباری از ابداع واكسن مقابله با این ویروس در چین، ژاپن و انگلیس، تا حد زیادی كاهش یافته است اما سازمان بهداشت جهانی با صدور اطلاعیه ای آگهی داد كه خطر شیوع ویروس كرونا در دیگر مناطق جهان ممكنست سبب زبانه كشیدن مجدد آتش زیر خاكستر شود. تابحال ویروس كرونا جان بیشتر از ۱۴۸۰ نفر را گرفته است.
بانك مركزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیش تر بازارها به تزریق بیشتر از ۲۷۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام نموده كه این اقدام اندكی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیش تر شكسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در مقابل هر دلار سبب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.
امره اشپایتسر، تحلیل گر بازار ارز در موسسه"وست پاك فاركس" اظهار داشت: عوامل مختلفی دست به دست هم داده اند تا دلار را در راه صعودی قرار دهند. شیوع كرونا سبب شده است تا پول بیشتری روانه معاملات دلاری شود و این كاملا به ضرر كشورهای نوظهور تمام شده است.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۰۳۹ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۱۸۱ دلار اعلام گردید.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتیجج، برندگان انتخابات داخلی دموكرات ها هستند. قبل تر در ایالت آیوا نیز نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموكرات عملكرد ناامیدكننده ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری آمریكا مقرر است در ماه نوامبر امسال اجرا شود.
از طرف دیگر بعد از سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترك گفت تا بدین ترتیب به اولین كشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل گردد كه از آن خارج می شود. انتظار می رود نتایج برگزیت به تدریج بر روی اقتصاد انگلیس و كشورهای اروپایی آشكار شود، هر چند كه انتظار نمی رود بانك مركزی اروپا دست كم در كوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست های پولی خود ایجاد كند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به ركود است تا جایی كه مركز آمار انگلیس رشد اقتصادی این كشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه گیری كرده است.
هنوز معین نمی باشد كه باتوجه به روند خروج شركت های بزرگ بین المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این كشور چگونه خواهد بود. دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون حالا كار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و هم چنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می رود كه دست كم یك سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شكل كنونی باقی بماند.
بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده اما یكی از مسئولان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با كانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یك رویای خیالی است. انگلیسی ها هم چنین با بعضی از شركای بزرگ تجاری خود نظیر استرالیا مذاكراتی را برای پیمان تجارت آزاد آغاز نموده اند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۴۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۵ درصد پایین رفت اما در كانال ۱.۰۸ باقی ماند و هر یورو به ۱.۰۸۲۸ دلار رسید. همین طور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۳۲۵۱ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۲۱ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحلیل گران بانك "میتسوبیشی" ژاپن در یادداشتی نوشتند: باتوجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و كاهش رشد اقتصادی كشورهای منطقه یورو همچون آلمان و فرانسه، بانك مركزی اروپا احیانا ناچار به اتخاذ سیاست های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می تواند یورو را بیشتر از پیش رو به پایین سوق دهد.
در حوزه تجاری نیز بعد از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا فاز نخست توافق را امضا كرد. چین از كاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات آمریكایی به این كشور بعنوان قسمتی از تعهدات فاز نخست توافق آگاهی داده است.
انتظار می رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شركت های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خیلی از شركت های بزرگ نظیر اپل، مك دونالد، هیوندای، هوندا، زیمنس و اشكودا، كارهای خودرا در تمام یا قسمت هایی از چین بمنظور مقابله با ویروس كرونا بطور موقت به حالت تعلیق درآورده اند.
ریچارد گریس، كارشناس بازار در بانك"كامن ولث" اظهار داشت: ریسك كاهش بیشتر رشد اقتصادی چین روی همه چیز سایه افكنده است. باتوجه به این كه اقتصاد چین ۱۷ درصد كل تولید ناخالص داخلی جهان را بر عهده دارد، ریسك تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد این كشور كاملا معامله گران را نگران كرده است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۱۰۹.۷۶۴۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۴۸۹۶ دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۸۶۹ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1398/11/26
15:18:41
5.0 از 5 امتیاز
4001
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات